Ljudi koji dožive kliničku smrt, jedini su svjedoci šta se zapravo dešava sa druge strane. Da li postoji život poslije smrti? Stoljećima su znanstvenici bili očarani konceptom smrti, a istraživanje onoga što se događa tijekom ovog ključnog trenutka ostaje područje dubokih istraživanja. Smrt, neizbježna stvarnost, često se zanemaruje u našim svakodnevnim razmišljanjima, ali nas navodi na razmišljanje: možemo li poboljšati svoje razumijevanje uvoda u smrt i identificirati njezinu pojavu? Ključni pokazatelj da je smrt neizbježna očituje se u promjenama u obrascima disanja osobe. Dr. Daniel Murrell, sa Sveučilišta u Alabami, tvrdi da pojedinci koji se približavaju kraju svog života dožive promjenu u disanju, što može biti popraćeno čudnim zvukovima.
Iako ovi zvukovi mogu izazvati strepnju, ključno je priznati da medicinski stručnjaci potvrđuju da se fizička bol ne osjeća u ovom trenutku. Pružatelji zdravstvenih usluga mogu intervenirati kako bi pomogli pacijentu pri disanju, poput premještanja pacijenta na bok kako bi oslobodili dišne putove. Nadalje, kako se ovaj proces odvija, disanje postaje pliće i postupnije.
Kako se smrt približava, u tijelu su primjetne promjene poput smanjenja broja otkucaja srca i krvnog tlaka. Dr. Ketrin Maniks, medicinska specijalistica, objašnjava da osobe u ovom stanju često osjećaju tjeskobu i nelagodu. Srce postupno usporava svoje ritmičke kontrakcije, što ukazuje na postupni pad vitalnosti. Neurolog dr. Kameron Shaw baca svjetlo na ono što se događa otprilike 30 sekundi prije smrti. Unutar prvih 10 do 20 sekundi dolazi do gubitka samosvijesti, smanjenja kognitivnih funkcija i gubitka smisla za humor. Ovo stanje zbunjenosti i nesvjestice može biti dio procesa koji vodi do smrti, iako je važno napomenuti da se iskustva umirućih pojedinaca mogu razlikovati.
Područje smrti ostaje zagonetan i zadivljujući predmet proučavanja, a dr. Cameron Shaw, neurolog specijaliziran za ovo područje, ističe da je nedostatak kisika u mozgu odlučujući čimbenik u nastanku smrti. Ovaj ključni trenutak označava prijelaz iz života u smrt, a on naglašava pojavu jedinstvenih mentalnih promjena tijekom tog vremena. Kao što Shaw objašnjava, u posljednjim trenucima života pojedinci se mogu podvrgnuti introspekciji i prizvati uspomene iz svog života. Ovo iskustvo često nalikuje živopisnoj reprodukciji nečijeg života, pri čemu sjećanja i događaji izazivaju duboke emocije i potiču razmišljanje o prošlim postupcima. Važno je priznati da, iako se mnogi pacijenti i pojedinci sjećaju ovih introspektivnih trenutaka prije smrti, znanstvenici tvrde da nisu sva izvantjelesna iskustva prava. Prema Shawu, mehanizmi našeg mozga stvaraju iluziju introspekcije i “životnog filma” tijekom ove kritične točke.
Uz emocionalne i kognitivne transformacije, postoje različiti vidljivi fizički pokazatelji koji mogu sugerirati nadolazeću smrt. Ovi pokazatelji uključuju učestalo zijevanje, koje služi kao nastojanje da se poveća unos kisika dok se disanje usporava. Dok se tijelo priprema za smrt, mogu se pojaviti i slučajevi urinarne ili fekalne inkontinencije. Nadalje, promjene u tjelesnom kemijskom sastavu mogu se očitovati u promjenama mirisa koje ispušta koža.