– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o nekim namirnicama koje su jako popularne na ovim prostorima za konzumaciju. Međutim, sa doktorske strane, neke od njih i nisu baš toliko zdrave po optimalno zdravlje jedne osobe, a pogotovo za žene koje su u drugom stanju…

Rastuća popularnost trendova zdrave hrane doista je izvanredan i nedvojbeno pozitivan razvoj. Međutim, važno je priznati da, unatoč negativnoj reputaciji, brzu hranu i dalje konzumira značajan broj ljudi. Tijekom godina, brojne su namirnice smatrane nepoželjnima zbog svog percipiranog negativnog utjecaja na zdravlje. Nedavno je nutricionistička stručnjakinja Svetalna Stanišić otkrila koju bi namirnicu osobno izbjegavala i razloge svoje odluke. Po mom osobnom mišljenju, čips i pomfrit sam označio kao namirnice koje treba izbjegavati.

Ova odluka temelji se na činjenici da se pripremaju u fritezi u kojoj se ne mijenja redovito ulje. U industriji brze hrane, točnije u trgovinama brze hrane, mjesečno se odvija čišćenje gdje uklanjaju smeće i ostatke hrane. Međutim, oni zanemaruju čišćenje ulja i umjesto toga dodaju više, što rezultira nakupljanjem štetnih i otrovnih tvari. To uključuje kancerogeni akrilamid i druge tvari koje pridonose povišenoj razini lošeg kolesterola u tijelu.

Ova saznanja iznijela je Stanišić, profesorica nutricionizma i doktorica fizikalne kemije, u epizodi podcasta “Vodič zdravog načina života s Danijelom Davidov Kesar” u časopisu Politika. Prema riječima Svetlane Stanišić, konzumacija ovih tvari šteti zdravlju srca i krvožilnog sustava, povećava vjerojatnost raka i predstavlja opasnost za krvne žile. Profesorica nutricionizma i doktorica fizikalne kemije Svetlana Stanišić u podcast epizodi magazina Politika upozorila je da te tvari mogu štetno djelovati na srce, krvne žile, pa čak i povećati šanse za razvoj raka. Za buduće majke i njihove nerođene snopove radosti ključno je održavati zdravu i raznoliku prehranu.

Iako koncept prehrane u trudnoći ne bi trebao biti neodoljiv, postoje određene namirnice koje biste trebali izbjegavati tijekom ovog posebnog razdoblja. Treba izbjegavati konzumaciju sirovih ili djelomično kuhanih jaja, nekuhanog mesa, sirove šunke i suhih kobasica, ribe kontaminirane živom, nepasteriziranih mliječnih proizvoda, pakirane salate te neopranog voća i povrća. Alkohol Tijekom trudnoće, održavanje hranjive i raznolike prehrane od iznimne je važnosti jer je ključno za osiguravanje esencijalnih hranjivih tvari potrebnih za optimalan razvoj fetusa. Stoga je razumljivo što se brojne trudnice raspituju o dopuštenom izboru namirnica u ovom razdoblju.

Neophodno je izbjegavati posluživanje ovih osam namirnica trudnicama zbog potencijalne prisutnosti salmonele, listerioze i toksoplazmoze. To predstavlja značajan rizik i za majku i za nerođeno dijete. 1. Jaja koja nisu potpuno kuhana ili djelomično kuhana Tijekom cijele trudnoće savjetuje se suzdržati se od konzumacije majoneze, tiramisua, omleta i svih drugih jela koja sadrže polutermički obrađena jaja. Sirova i djelomično kuhana jaja mogu biti zaražena salmonelom.

U slučaju da u trudnoći ne možete u potpunosti izbaciti jaja iz prehrane, ključno je da ih kuhate ili pržite minimalno deset minuta. Oni koji vole meso spremno će priznati da ne postoji kulinarski užitak poput sočnog odreska. Međutim, trudnice bi trebale izraziti zahvalnost kada im se pruži prilika da uživaju u sirovom mesu, poput tatarskog bifteka ili drugih ukusnih jela napravljenih od nekuhanog mesa. Sirova šunka i sušene kobasice dva su ukusna mesna proizvoda koji nude različite okuse i teksture.

  • Kada razmišljamo o pršutu ili kobasicama, misli nam odmah privuku slatke regionalne delicije koje potječu iz kopnenih i obalnih područja. Ipak, bitno je napomenuti da se trudnicama ne savjetuje konzumacija sirovih mesnih proizvoda zbog mogućih zdravstvenih rizika. Osobito sirovo meso može biti izvor toksoplazmoze i listerije, što predstavlja prijetnju i majci i nerođenom djetetu. 4. Riba zagađena živom ili sirova riba Trudnicama se savjetuje da izbjegavaju uživanje u užicima sushija i makija, budući da potencijalne opasnosti od listerije i toksoplazmoze zahtijevaju izbjegavanje delicija od sirove ili dimljene sirove ribe.

Nadalje, trudnice bi trebale biti oprezne kada je u pitanju konzumacija tune, iverka ili sabljarke, budući da te posebne vrste ribe često sadrže visoke razine žive. Proizvodi od sirovog mlijeka su kategorija prehrambenih artikala kojima treba pristupati s oprezom zbog potencijalnih zdravstvenih rizika. Dok sirevi od sirovog mlijeka kao što su camembert, gorgonzola, feta i brie mogu ponuditi divan okus, od ključne je važnosti da se trudnice suzdrže od njihove konzumacije.

Razlog iza ovog savjeta opreza leži u činjenici da se ovi sirevi proizvode bez zagrijavanja mlijeka, što ih čini podložnim nakupljanju štetnih bakterija kao listerija. Kako bi se osigurala sigurnost, prije kupnje nužno je provjeriti jesu li mliječni proizvodi pasterizirani. Pakirana salata postala je popularan izbor za one koji traže zgodan i zdrav obrok. Čekate li dijete i nalazite se pred odlukom odabrati pakiranu ili svježu salatu, savjetuje se odabrati potonju. To je zato što zatvoreno pakiranje može stvoriti vlažnu okolinu koja potiče brzi rast štetnih patogena poput listerije.

Nadalje, izloženi odrezani vrhovi povrća idealno su tlo za razmnožavanje raznih bakterija. Konzumacija neopranog voća i povrća je broj sedam na listi. Kada je riječ o održavanju dobrog zdravlja, malo je stvari koje se mogu mjeriti s dobrobitima konzumiranja voća i povrća. Ipak, za buduće majke je ključno da prioritet bude temeljito pranje i guljenje voća. Ova mjera opreza je neophodna jer paraziti imaju potencijal da se razmnožavaju na vanjskoj koži, a trudnicama je neophodno da se zaštite od takvih rizika.

Preporučeno