– Kada jedna osoba zaradi masnu jetru, tada kreću veliki problemi po nju. Jednostavno, kada jednom zakaže, nema šanse da je vratite u ponovno zdravoi početno stanje. Danas vam mi donosimo nekoliko simptoma koji zorno pokazuju da nešto nije u redu sa vašom jetrom….

Prema dr. Danieli Eger, jedan od faktora koji pridonosi masnoj jetri je prekomjerna težina. Na platformi TikTok preporučila je prirodni napitak koji, prema njezinim tvrdnjama, može pomoći u rješavanju ovog zdravstvenog problema. Evo recepta za napitak koji se bori protiv masne jetre i eliminira toksine iz ovog organa kako bi pravilno funkcionirao: tri limuna (iscijeđena), 1 šalica nasjeckanog peršina, 5 stabljika celera i 6 čaša vode. Pomiješajte ih zajedno. Prema preporuci liječnika naturopata, pijte ovaj napitak tri puta dnevno tri dana na prazan želudac.

Zatim napravite pauzu od 7-10 dana, nakon čega se ciklus može ponoviti ako je potrebno. Masna jetra — ili steatoza jetre, medicinskim rječnikom rečeno — bez obzira je li simptomatska ili asimptomatska, s pratećim uzrocima, znači nakupljanje masti unutar jetrenih stanica (tj. hepatocita) u nedostatku bilo kojeg drugog očitog uzroka oštećenja jetre, ožiljaka ili fibroze. Alkoholna masna jetra najčešći je, najblaži oblik bolesti jetre i gotovo je uvijek reverzibilan ako pacijent prestane piti. Drugi tip, nealkoholna masna jetra, ukazuje na steatozu jetre bez oštećenja stanica ili fibroze: često povezanu s metaboličkim čimbenicima.

Ovo stanje može biti povezano s nekoliko komplikacija, kao što su ciroza i hepatocelularni karcinom. Ove simptome treba zabilježiti radi pravilnog početka liječenja kako bi se izbjegle daljnje ozbiljne komplikacije. Jetra je naš opći filter. Ovaj organ čisti krv od toksina, stvara žuč, sudjeluje u borbi protiv infekcija i pomaže u probavi masti. Međutim, neuredan život — nepravilna prehrana, nezdrave masnoće, nedostatak tjelovježbe, prekomjerno konzumiranje alkohola i drugo nezdravo ponašanje — preopterećuje jetru i može dovesti do teških bolesti. Neki od najčešćih su ciroza jetre i masna jetra, koja se dijeli na dva osnovna tipa – alkoholna i nealkoholna masna bolest jetre.

  • Ova bolest, kao što joj samo ime kaže, pogađa ljude koji piju malo ili nimalo alkohola, a nastaje zbog skladištenja viška masnoća u stanicama jetre. Stanje se naziva jednostavna NAFLD ako nema upale ili drugih komplikacija. Drugi podtip ove bolesti je nealkoholni steatohepatitis (NASH). Obilježavaju je jetrene promjene koje su tipične za alkoholnu bolest jetre, a javljaju se kod osoba koje nikada nisu konzumirale alkohol. Osim viška masnoće u jetri i upale, NASH također karakterizira stvaranje fibroze ako se ne liječi, što u konačnici može dovesti do ciroze.

To je najranija faza alkoholne bolesti jetre. Alkoholni steatohepatitis rezultat je nakupljanja infiltracije masne jetre, s upalom. Naziva se i alkoholni hepatitis. Kao i neliječena alkoholna bolest jetre, ovo može u konačnici rezultirati fibrozom i cirozom. Višak masnoće u jetri može se pojaviti i tijekom trudnoće. Iako neuobičajena, ova bolest može izazvati veliki broj komplikacija.

AFLP se najčešće razvija u trećem tromjesečju i, ako se ne otkrije i ne liječi, može biti opasan po život i majke i djeteta. Uzroci masne jetre Kod nedostatka tjelesne aktivnosti, uz konzumaciju masnoće i visokokalorične prehrane, dolazi do povećanog taloženja triglicerida sintetiziranih u jetri. Kod osoba koje nisu alkoholičari, uzrok bolesti masne jetre nije dobro definiran. Možda njihova tijela proizvode previše masti ili su jednostavno neučinkovita u smislu metabolizma masti.

Preporučeno