Amerika je definitivno san apsolutno svakome, međutim za ljude sa ovih prostora otići tamo i živjeti je faktički nemoguća misija. Jednostavna opcija je da se samo tamo oženite ili udate, i to je jedini način da tamo živite. Najjača ekonomija na svijetu, najbolje plate, i za jako kratak vremenski interval možete da uspjete u životu, ali i da uštedite nešto novaca za života.
Posljednjih godina primjetan je porast broja Srba koji se nakon boljeg života u inozemstvu vraćaju u domovinu. Zanimljivo je da dio tih povratnika sa sobom dovodi i svoje novostečene strane supružnike.
U sličnoj situaciji našao se i muškarac koji je nedavno oženio Tajlanđanku te je na društvenim mrežama potražio savjet kako najefikasnije dobiti njeno državljanstvo i time postati “srpski zet”.
Na društvenim mrežama raspitivao se kako najbrže dobiti državljanstvo za svoju suprugu, koja je strana državljanka s Tajlanda i trenutno nema dokumentaciju u Sjedinjenim Državama. Izrazio je namjeru da se u naredne dvije do tri godine vrati u Srbiju, zajedno s njihovom djecom koja su rođena u Americi, kako bi se okupio s obitelji nakon duže razdvojenosti. Dok čekaju završetak njegovog tekućeg papirološkog procesa, tražio je savjet o potrebnoj papirologiji i koracima koje mogu poduzeti dok borave u SAD-u.
Znate, postoji nekoliko pojedinaca među nama koji su dosegli svoj limit s Amerikom, i toplo preporučujem da i drugi razmisle o tome da učine isto ako im se pruži prilika. To je doista jedno izuzetno životno iskustvo”, entuzijastično je izjavio. Ova njegova izjava izazvala je žustru raspravu među korisnicima društvenih mreža, ponovno rasplamsavši razgovor oko procesa dobivanja srbijanskog državljanstva.
Prema službenoj stranici Ministarstva vanjskih poslova, državljanstvo se može dobiti na četiri različita načina.
Čin stjecanja državljanstva na temelju nasljeđa. Djeca kojoj je barem jedan roditelj državljanin Republike Srbije stječu srbijansko državljanstvo na temelju podrijetla, uz različite uvjete.
Za pravilan upis u matičnu evidenciju važno je blagovremeno prijaviti dijete u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije. Ukoliko su Vaši roditelji bili državljani Srbije kada ste rođeni, trenutno ste punoljetni i niste stariji od 23 godine, te niste upisani kao dijete, imate mogućnost podnijeti zahtjev diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, navodi se na sajtu MSP-a. Osim toga, ako ste stranac sa stalnim boravkom u Republici Srbiji, možete imati pravo na državljanstvo pod određenim uvjetima.
Za ispunjavanje kriterija potrebno je navršenih 18 godina života i nesmanjenu poslovnu sposobnost.
Da biste bili uzeti u obzir za državljanstvo u Republici Srbiji, morate priložiti dokumentaciju koja potvrđuje da ste otpušteni iz stranog državljanstva ili priložiti dokaz da ćete dobiti takav otpust ako dobijete srpsko državljanstvo.
Pre podnošenja zahteva potrebno je da imate najmanje tri godine neprekidnog boravka na teritoriji Republike Srbije.
Od vas se traži pismena izjava kojom potvrđujete da priznajete Republiku Srbiju kao državu svog prebivališta.
Ako ste u braku s državljaninom Republike Srbije najmanje tri godine i imate odobren stalni boravak u zemlji, kao stranac, imate mogućnost da dobijete srpsko državljanstvo. Sve što je potrebno je da date pisanu izjavu kojom izražavate odanost Republici Srbiji. Isto tako, ako ste emigrant iz Srbije ili njegov potomak, a imate najmanje 18 godina i potpuno ste poslovno sposobni, također možete podnijeti zahtjev za srpsko državljanstvo podnošenjem pismene izjave kojom se izjašnjavate o pripadnosti Republici Srbiji. Važno je napomenuti da iseljenici koji traže srbijansko državljanstvo ne zahtijevaju odricanje od stranog državljanstva, dopuštajući mogućnost dvojnog državljanstva. Nadalje, prebivalište u Srbiji ili dozvola stalnog boravka nije preduvjet za dobivanje državljanstva.
Ako ste srpski državljanin sa prebivalištem izvan Republike Srbije, imate pravo da steknete srpsko državljanstvo prema članu 23. Zakona bez odricanja od stranog državljanstva. Da biste se kvalificirali, morate imati najmanje 18 godina, imati punu poslovnu sposobnost i dati pisanu izjavu kojom izražavate svoju lojalnost Republici Srbiji.