Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo fokusiramo na bolesti koje su usko povezane sa kario vaskularnim sistemom. U ožujku prošle godine doživio sam srčani udar. Zovem se Aleksandar Mitić i u to vrijeme sam jedva dolazio do daha. Bilo je to zastrašujuće iskustvo koje je lako moglo dovesti do toga da postanem još jedan statističar u Srbiji. Unatoč tome što nisam imao problema sa srcem, ignorirao sam znakove upozorenja koji su bili prisutni u mom tijelu. Bolove u rukama i zglobovima pripisao sam fizičkim zahtjevima svoje dnevne rutine. Međutim, kad su me doktori pregledali, otkrili su da zapravo bolujem od bolesti kralježnice. Nisam imao pojma da je pravi uzrok mojih simptoma začepljenje krvnih žila.

Važno je napomenuti da visoki krvni tlak pogađa trećinu odraslih osoba, te da svaka jedanaesta osoba boluje ili od koronarne bolesti srca ili od angine pektoris. Liječnici su izrazili zabrinutost zbog sve većeg broja mladih ljudi koji imaju ozbiljne probleme sa srcem i da zatajenje srca nije ograničeno samo na starije osobe. Kako biste pratili zdravlje srca, važno je redovito mjeriti krvni tlak, osobito kada imate glavobolju. Ako je vaš krvni tlak stalno iznad 135 s 85, ključno je da se obratite svom liječniku. Osim toga, važno je potražiti liječničku pomoć ako osjetite bol, stezanje ili nelagodu u prsima, osobito ako se pojavljuju često.

Nepravilni otkucaji srca, preskakanje otkucaja srca i lupanje srca također su znakovi koji zahtijevaju posjet liječniku. Kardiologinja dr. Miljana Balević ističe važnost ranog rješavanja ovih simptoma kako bi se spriječile daljnje komplikacije. Dok okidači srčanih problema uključuju genetiku, pušenje, alkohol, neredovitu prehranu i nedostatak tjelesne aktivnosti, studije pokazuju da stres zbog užurbanog načina života također igra značajnu ulogu, zapažanje koje podupiru psiholozi. Povezanost između tijela i mozga je ključna za primijetiti, jer tijelo često reagira prije uma. Važno je shvatiti da se srce razvija u tijelu prije mozga, čak iu maternici, te šalje razne impulse koji utječu na rad kardiovaskularnog sustava, objašnjava Dragana Ivanović, psihologinja i psihoterapeutkinja.

Prevencija je najučinkovitije rješenje ovog problema. Stručnjaci preporučuju redovitu tjelesnu aktivnost, zdravu prehranu te izbjegavanje duhana, alkohola i slatkiša kako bi se izbjegle negativne posljedice. Iznad svega, važno je slušati svoje tijelo i potražiti stručnu pomoć na prvi znak problema.

Preporučeno