Za danas govorimo o omiljenom doručku u cijelom svijetu, a to su jaja i slanina. Koliko god bila ukusna, ona i nisu baš toliko zdrava po nas. Međutim, vjerovali ili ne, uvijek ima neka druga namirnica koja i nije baš toliko zdrava po nas….

U ovom ćemo članku ispitati značajne elemente prehrane, posebno u vezi s unosom slatkiša i manje hranjivih namirnica, kao i namirnica u kojima se često uživa poput jaja i slanine, koje se često biraju za doručak. Ova je tema usko povezana sa zdravljem, a oslanjajući se na stručne studije i smjernice nutricionista, istražit ćemo kako prehrambene navike utječu na naše blagostanje, s posebnim fokusom na zdravlje jetre i upravljanje kolesterolom.

Vodeći autoritet u ovom području je Predrag Nenadić, cijenjeni nutricionist s bogatim iskustvom i velikim brojem istraživanja. Biografija Predraga Nenadića. Predrag Nenadić cijenjeni je nutricionist čiju je karijeru oblikovalo opsežno obrazovanje na cijenjenim svjetskim sveučilištima. Njegov profesionalni put obuhvaća različite uloge, a posebno je bio predsjednik Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane.

Njegova stručnost potvrđena je kroz praktično iskustvo stečeno na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka. Nadalje, Nenadić je autor nekoliko značajnih knjiga i znanstvenih radova, među kojima su “Kako prehranom održati optimalno zdravlje” (1976.) i “Potpuna odlučnost u postizanju idealne tjelesne težine – borba protiv pretilosti” (2018.). Povezanost prehrane i zdravlja jetre. Nenadić poseban naglasak stavlja na prehrambene navike i njihov učinak na zdravlje jetre.

Značajno otkriće njegova istraživanja je da visoka konzumacija šećera može dovesti do pojave masne jetre, stanja koje se često pogrešno pripisuje unosu masne hrane. U stvarnosti, jetra pretvara višak šećera u mast, što potencijalno može dovesti do ozbiljnih problema povezanih sa zdravljem jetre. Kolin je bitan nutrijent važan za održavanje zdravlja jetre. Značajan aspekt Nenadićeva istraživanja je uloga kolina, esencijalne tvari za održavanje zdravlja jetre i regulaciju razine kolesterola.

Namirnice poput slanine, jaja i mesa sadrže kolin, koji pomaže u transportu kolesterola do područja kao što je masno tkivo, čime se sprječava njegovo nakupljanje u jetri. Zanimljivo je da izbjegavanje zdravih masnoća zbog zabrinutosti oko visokog kolesterola može nenamjerno povećati rizik od razvoja masne jetre. Ovo predstavlja veliki izazov u suvremenoj prehrani, budući da se mnogi pojedinci i dalje drže pogrešnog uvjerenja da je masna hrana isključivo odgovorna za probleme s jetrom. Problemi s jetrom i s njima povezani znakovi. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) sve je raširenija i može dovesti do značajnih zdravstvenih problema.

Nakupljanje viška masnoće u jetri može uzrokovati oštećenje, što dovodi do simptoma kao što su: Problemi s kožom poput akni i prištića, porast peruti, lomljivi nokti i uporni svrbež. Nenadić ističe ključnu ulogu kolesterola u očuvanju zdravlja, jer je neophodan za sintezu hormona i stvaranje staničnih membrana. Iako visoke razine LDL kolesterola, koje se nazivaju “lošim” kolesterolom, mogu dovesti do zdravstvenih problema, kolesterol ostaje važan nutrijent koji podržava različite temeljne funkcije u tijelu.

Povezanost triglicerida i prehrambenih navika. Uobičajeno je pogrešno shvaćanje da su trigliceridi isključivo povezani s konzumacijom svinjetine, budući da se njihove razine mogu povećati i zbog prekomjerne konzumacije voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna. Nenadić pojašnjava da odabir odgovarajuće hrane može pomoći u smanjenju nakupljanja triglicerida, ističući da je osnovni pristup smanjenju te razine detoksikacija i čišćenje jetre pravilnim odabirom prehrane. Načini čišćenja jetre i snižavanja razine triglicerida.

Za učinkovito čišćenje jetre nutricionistica Nenadić predlaže nekoliko važnih koraka: Povećanje potrošnje vode ključno je za održavanje zdravlja jetre, budući da pravilna hidratacija igra ključnu ulogu. Dodavanje biljnih vlakana u vašu prehranu također je važno; i topiva i netopiva vlakna neophodna su za učinkovitu detoksikaciju. Konzumacija namirnica koje su korisne za jetru, poput lincure, maslačka i čička, izvrstan je način za potporu zdravlju jetre. Nadalje, uklanjanje ugljikohidrata i umjetnih šećera iz vaših svakodnevnih obroka može dovesti do značajnog smanjenja razine kolesterola i triglicerida.

Nenadić predlaže i unošenje namirnica bogatih zdravim masnoćama, poput domaće svinjske masti, maslinova ulja i hladno prešanih biljnih ulja, koji pridonose očuvanju zdravlja jetre. Zaključak Na zdravlje jetre uvelike utječe prehrana, a odabir odgovarajuće hrane može značajno smanjiti rizik od masne jetre i raznih drugih zdravstvenih problema. Namirnice poput slanine i jaja bogate su kolinom koji je neophodan za regulaciju razine kolesterola i sprječavanje nakupljanja masti u jetri. Uključivanje zdravih masti iz izvora kao što su losos i skuša može pozitivno utjecati na zdravlje jetre. Suprotno tome, ključno je izbjegavati komercijalne sokove koji često sadrže fruktozu, jer mogu dovesti do povišenih razina triglicerida i kolesterola. Održavanje optimalnog zdravlja jetre i opće dobrobiti počinje pravilnom prehranom, hidratacijom i detoksikacijom.

Preporučeno