Britanska državljanka Jillian Bayford 2012. godine zaokupila je pozornost svjetskih medija kada je postala sretna dobitnica vrtoglavih 180 milijuna dolara na lutriji.
Narativ njezina života stalno je moderniziran, a žena koja trenutačno živi u Škotskoj otvoreno priznaje da je bogatstvo bilo katalizator njezina pada. Još u kolovozu 2012. Žiljan i njezin bivši suprug Adrijan doživjeli su sreću kada su izašli kao pobjednici lutrije “EuroMillions”. Digi24.ro izvještava da je svoj dobitak iskoristila za podmirenje nepodmirenih dugova svojih rođaka, velikodušno ih darujući s otprilike 25 milijuna dolara. Nadalje, kupila je stan za svoje roditelje koji su živjeli u prikolici.
Nakon pobjede u natjecanju za veliku nagradu, Jillianini roditelji izvršili su određeni utjecaj na nju, pozivajući je da pruži financijsku potporu svom bratu kako bi mu pomogla pokrenuti novi pothvat. Priča se da je dobio pozamašnu svotu novca, otprilike milijun dolara. Međutim, njihov se odnos brzo pogoršao, što je dovelo do potpunog prekida komunikacije. Nadalje, Jillian je bila primjetno odsutna s bratovog vjenčanja, jer nije dobila pozivnicu.
Godine 2016. Brenda McCulloch, Jillianina majka, izrazila je tugu zbog nedostatka komunikacije s kćeri i unucima. Brenda je naglasila da je Jillian uvijek bila izuzetno velikodušna, iako je iznos koji je dala bio znatno manji od prijavljenih 25 milijuna dolara. Dobitnik EuroMillionsa kasnije se osvrnuo na uznemirujuću i bezdušnu prirodu načina na koji novac može promijeniti ljude, pretvarajući ih u zahtjevne i pohlepne pojedince, unatoč početnom uvjerenju da će bogatstvo svima donijeti sreću.
Nažalost, muke za nju tada nisu završile. Jillian se nesretni razvod susreo samo petnaest mjeseci nakon pobjede. Adrian Bayford je rekao da je život postao težak i da je njihovo vrijeme provedeno zajedno smanjeno. Nasuprot tome, rumunjski ekonomist Stefan Mandel i njegova skromna grupa otisnuli su se u carstvo lutrije tijekom 1990-ih i postigli financijski uspjeh. Zapravo, izašli su kao pobjednici nevjerojatnih 14 puta.
Nije puka sreća dovela do njihova izvanrednog postignuća. Stefan Mandel razvio je metodu koju je isprva koristio za osvajanje lutrijskih nagrada u Rumunjskoj, a kasnije u Australiji. Mandel je primijetio da su u određenim lutrijama dobici tri puta premašivali troškove kupnje svake moguće kombinacije brojeva. Kupnjom svih kombinacija mogao bi se gotovo zajamčiti profitabilan povrat ulaganja, sve dok drugi igrači ne pobjeđuju s istim brojevima. Mandel je odlučio ovu teoriju provesti u djelo. Posebno je zanimljiva bila novouvedena lutrija u Virginiji, koja je koristila samo brojeve u rasponu od 1 do 44. To je značilo da je bilo ukupno 7.059.052 mogućih kombinacija, znatno manje od tipičnih 25 milijuna ili više.
Uz nevjerojatnih 15,5 milijuna dolara jackpota na liniji, Mandelov terenski tim dobio je naredbu da nabavi karte u velikim količinama. Naravno, Mandel je unaprijed pažljivo orkestrirao ovu neobičnu akviziciju. Ipak, nekoliko je pojedinaca prekršilo ugovor, što je rezultiralo time da su određene kombinacije ulaznica ostale nepreuzete. Nakon naporne dvodnevne kupnje, Mandelov tim uspješno je osvojio 6,4 milijuna od potencijalnih 7 milijuna kombinacija potrebnih za sigurnu pobjedu. Unatoč opipljivoj napetosti, na kraju su otkrili dobitni listić koji se nalazio unutar njihove nerazmjerno opsežne zbirke odbačenih listića.