Iako je polako nastupila jesen, i završena je sadnja krumpira, ipak, ako imate plastenik, možete već sada ako imate uslove krenuti sa sadnjom običnog ili slatkog krompira. Već na proljeće možete da imate jako lijep urod, a danas vam donosimo jedan sjajan trik, kako da imate što bolji urod istog….
Napravite ovo jednostavno gnojivo prije sadnje krumpira. Pospješit će snažan rast i donijeti uspješnu žetvu. Proces traje samo nekoliko minuta, a rezultati su vrijedni. Gnojivo bogato hranjivim tvarima za krumpir. Trebamo: 1 PL dolomitnog vapnenca, 3 žlice valjane zobi i 2 litre vode. Upute za uporabu: Pomiješajte dolomitni kalcij i zob u blenderu. Dodajte vodu, zatim ostavite smjesu da odstoji 24 sata.
Smjesu procijedite kroz grubo sito i pomiješajte s još litrom čiste vode. Prije sadnje krumpira šalicu gnojiva pomiješajte s 3 litre vode i tom otopinom ulijte sadnu jamu. Cijeli postupak možete pogledati u videu na linku na kraju članka. Posaditi krumpir i prihraniti ga pepelom. Brojni vrtlari započeli su s proljetnim poslovima, a neki su već krenuli s sjetvom i sadnjom. Prikladan datum za sadnju ovisi o klimatskim uvjetima specifičnim za svaku regiju.
Danas ću podijeliti učinkovitu metodu uzgoja krumpira. Kako cijena gnojiva u trgovinama nastavlja rasti, prirodna gnojiva postaju sve popularnija, a mnogi vrtlari usmjeravaju svoj fokus na organski uzgoj. Nedvojbeno, drveni pepeo je uključen u ovu kategoriju. Osim toga, biljni pepeo se pokazao vrlo korisnim za sadnju krumpira. Sadrži niz minerala i organskih spojeva, posebice kalija i kalcija, koje krumpir apsorbira u značajnim količinama.
Osim što opskrbljuje biljke hranjivim tvarima, nudi i zaštitne prednosti. Njegovom primjenom može se ojačati imunitet biljaka i povećati prinosi za čak 15%. Zbog prisutnosti pepela, krumpir će razviti škrobniju teksturu i postat će sve ukusniji kako vrijeme prolazi. Uzgoj krumpira zahtjevan je zadatak koji zahtjeva dovoljno hranjiva za optimalan rast u nadolazećoj sezoni. Brojni štetnici privučeni su mesnatim gomoljima, koji su također izloženi velikom riziku od bolesti. Prije sjetve preporučljivo je gomolje posuti biljnim pepelom.
Preporučena količina je 1 kg biljnog pepela na svaku vreću krumpira od 25 kg. Odlučite li veliku stabljiku podijeliti na manje dijelove, nanošenje pepela na rez može pomoći u dezinfekciji i pospješiti brže zacjeljivanje. Svrha rezi je očuvanje sadnog materijala. Rezanje krumpira zahtijeva posebnu pozornost prema detaljima kako bi se osiguralo da se radi ispravno.
Kod unošenja pepela važno je pratiti pH reakciju tla. Budući da pepeo ima alkalna svojstva, prikladan je za upotrebu u kiselim tlima. Međutim, treba ga izbjegavati u slučajevima kada je tlo neutralno ili alkalno. Treba koristiti samo pepeo od spaljenog drveta. Prije nanošenja pepela, u iskopan rov možete ugraditi gnojivo. Ako ste prilikom pripreme tla zaboravili dodati gnojivo, sada je prilika da to ispravite. Nakon ugrađivanja pepela, pospite ga tankim slojem, a zatim sve prekrijte zemljom. Ključno je osigurati da gomolji krumpira ne dodiruju izravno gnojivo nakon sadnje jer to može dovesti do spaljivanja gomolja.