Jagoda Grondečka, predana novinarka specijalizirana za pitanja Bliskog istoka, gorljivo koristi svoju Instagram platformu kako bi rasvijetlila iskustva afganistanskih žena, bacajući svjetlo na surovu stvarnost koju prolaze pod represivnim talibanskim režimom.

Hrabri pojedinci suočavaju se s ozbiljnim preprekama, uključujući sveopću nezaposlenost, ekstremno siromaštvo i stalnu borbu za temeljna prava, dok njihova nacija, razorena glađu, podnosi teškoće svakodnevnog života. Novinarka Jagoda Grondečka, sa svojim dubokim uvidom u pitanja Bliskog istoka, strastveno koristi svoju Instagram platformu kako bi osvijetlila izazove s kojima se susreću žene u Afganistanu.

  • Svojom nepokolebljivom predanošću, on otkriva surovu istinu koju te žene prolaze pod talibanskom upravom. Oni se suočavaju sa značajnim preprekama, kao što su ozbiljno siromaštvo, neobuzdana nezaposlenost i nepopustljiva borba za temeljna prava. Usred nacije razorene glađu, tereti svakodnevnog života teško padaju.

U regiji Pul-e Alem u provinciji Logar živi žena po imenu Džamila, čiji je životni narativ obavijen misterijom i obilježen dubokim poteškoćama. Sa samo 14 godina ušla je u brak s muškarcem u kasnim 50-ima, preuzimajući ulogu njegove druge supruge. Kao rezultat toga, njezina je sudbina postala povezana sa sudbinom druge osobe, pozicionirajući je unutar obiteljske strukture koja je umanjila njezin status na status potlačene osobe, lišene suštinske autonomije.

Prema riječima novinarke Jagode, Džamilin otac nastojao joj je omogućiti novi brak. Međutim, naišao je na financijska ograničenja u dobivanju miraza za svog budućeg zeta. Kako bi se riješio ovaj problem, postignut je kompromis prema kojem je ponudio svoju kćer u zamjenu za čovjekovu sestru.

  • Priča o Jamili vrti se oko njezina braka, neobične zajednice koju je potaknuo nezainteresiranost njezina supruga za prvog supružnika, unatoč njegovoj dobroti prema njoj. Ova netipična veza rezultirala je dolaskom devetero djece, što je kod Jamile potaknulo dubok osjećaj značaja i svrhe dok je posljednje 24 godine svog života posvetila brizi za svoju obitelj i vođenju kućanstva. Ipak, njezina je uloga bila ograničena, a sloboda kretanja ograničena. Jamila tvrdi da se njen suprug prema njoj ponašao ljubazno, nikada nije pribjegavao zlostavljanju ili nasilju nad njom.

Nedostatak ljubavi prema bivšoj ženi motivirao ga je da je oženi u ranoj dobi. U njihovom 24-godišnjem braku posvetila se odgoju devetero djece i brizi o kućanstvu. Unatoč tome, nije joj bila dana sloboda da se bavi vlastitim aktivnostima, bilo da se radilo o kupovini na tržnici ili posjećivanju prijatelja. Jedina osoba na koju se mogla osloniti i kojoj se povjeriti bila je suprugova sestra, koja je tragično preminula od raka.

Nakon preranog gubitka sestre, Džamila se našla u položaju izolacije, noseći sama teret teških okolnosti. Unatoč njezinoj nepokolebljivoj predanosti da osigura da njezina djeca steknu obrazovanje, njihovi izgledi bili su ozbiljno ometeni ograničenjima nametnutim siromaštvom. Prema izvješćima novinara, Džamila doživljava duboku usamljenost, jer ne može poslati svoju djecu u školu zbog nedostatka financijskih sredstava za osnovne stvari kao što su knjige, bilježnice i olovke. Ova nevolja predstavlja značajan pritisak na Džamilu, koja je i sama bila lišena mogućnosti obrazovanja.

  • Novinarka ističe univerzalnu želju majki da se njihova djeca obrazuju. U razgovoru s Jagodom Grondecki, Džamila izražava svoju duboku žalost zbog nemogućnosti školovanja svoje djece zbog financijskih ograničenja, tvrdeći da nikada neće oprostiti svog supruga zbog okolnosti u kojima se nalaze. Unatoč izazovima s kojima se susreće tijekom života, njezina ogromna ljubav prema svojoj djeci i dalje je prisutna, zajedno s nepokolebljivom odlučnošću da slijedi svjetliju budućnost.

U ovoj duboko dojmljivoj razmjeni, gospođa Džamila je otkrila svoje najdublje osjećaje i izrazila svoju duboku tugu u vezi sa svojim napornim putovanjem, koje karakterizira uskraćivanje mogućnosti i temeljnih ljudskih prava. Iskrene artikulacije gospođe Džamile odražavaju izuzetnu autentičnost, sažimajući bit hrabre žene koja se suočava s nedaćama koje joj pruža okolina. Kao afganistanska žena, zalaže se za veću autonomiju žena, koja uključuje slobodu kretanja javnim prostorima bez ograničenja, pravo na odabir vlastite profesije i slobodu odabira životnih partnera.

Osobito se zalaže za pravo da odbije bračnu ponudu ako je potencijalni mladoženja znatno stariji od nje. Gospođa Džamila, koja uzdržava deveteročlanu obitelj, oslanja se na prihode koje ostvaruje njezin najstariji sin, koji je zaposlen kao radnik za skromnu plaću. Izvanredna otpornost i odlučnost koje je pokazala u svladavanju prepreka stoje kao moćan dokaz njezine hrabrosti i nepokolebljive predanosti majčinstvu, ostavljajući trajan utjecaj na srca i umove svih koji svjedoče njezinom životnom putu.

Preporučeno