– Elvis Presley je definitivno u top 10 najvećih glazbenika svih vremena. Postao je definitivno američki trade mark, i nema osobe na svijetu koja nije čula za Elvisa. Danas govorimo o trenutku kada je preminuo, i koji su zapravo razlozi istog.
Svijet je ostao u šoku, a niz glasina kružio je nakon prerane smrti Elvisa Presleya 16. kolovoza 1977., natjeravši mnoge u pitanje pravi uzrok njegove smrti. Znanje o njegovom izuzetno štetnom načinu života bilo je široko rasprostranjeno prije njegove smrti, jer je pretjerano konzumirao hamburgere i zlorabio lijekove na recept. Nekadašnja vitka ikona svijeta rock and rolla dosegla je nevjerojatnih 158 kilograma, au posljednjim mjesecima života zdravstveno stanje mu se naglo pogoršalo te se udebljao čak 20 kilograma. Bilo je raznih teorija oko njegove prerane smrti u dobi od 42 godine. Neki su sugerirali smrtonosni srčani udar tijekom borbe na WC-u, dok su drugi to pripisivali njegovoj dugoj povijesti zlouporabe droga.
Međutim, ono što je pojačalo enigmu oko njegove smrti bilo je naglo zatvaranje izvješća o njegovoj obdukciji od strane njegove obitelji, ostavljajući obožavatelje u stanju znatiželje o pravom uzroku smrti. Stručnjaci su predložili brojne teorije, crpeći inspiraciju iz neobjavljenog izvješća, u vezi s Elvisovom smrću. Jedna hipoteza sugerira da je prethodna ozljeda mogla pridonijeti njegovoj preranoj smrti. Tijekom 1975. Elvisa je cijelo vrijeme njegovala medicinska sestra; međutim, donio je odluku da se suzdrži od kupanja, što je rezultiralo razvojem ranica na njegovom tijelu.
Uz to, izdržao je teret kroničnog zatvora, sa zbijenom stolicom koja mu se nakupljala u crijevima četiri mjeseca. U mjesecima koji su prethodili njegovoj preranoj smrti, pjevač je konzumirao kombinaciju raznih lijekova, a njegova medicinska dokumentacija pokazuje da mu je prepisano gotovo 9 tisuća tableta, bočica i injekcija. Nažalost, njegova djevojka, Ginger Alden, otkrila je beživotno tijelo legendarne ikone rock’n’rolla, odjevenog u donji dio pidžame, u zahodu. U svojim memoarima, Ginger, koja je tada imala samo 21 godinu, ispričala je mučan prizor:
“Ruke su mu bile položene na tlo, položene pokraj njega, s dlanovima okrenutim prema gore. Bilo je očito da je Elvis ostao nepomičan od trenutku kad se spustio na pod. S njegovim zubima koji su mu čvrsto držali vrh jezika i njegovim licem koje je imalo pjegav ten, nježno sam mu podigla kapak i otkrila krvavo oko uprto u pogled naprijed. Nakon obdukcije obavljene na dan njegove smrti, obitelj je odmah odlučila da izvještaj ostane povjerljiv pola stoljeća, što je potaknulo brojna nagađanja o uzroku njegove smrti. Dan Vorlik, glavni istražitelj iz Ureda glavnog medicinskog istražitelja Tennesseeja, bio je prisutan tijekom autopsije i pridonio je prevladavajućoj hipotezi da je Elvis podlegao dok se naprezao u toaletu.
Prema riječima mrtvozornika Josepha Davisa, uzrok smrti pjevačice nije predoziranje drogom, kako su neki nagađali. Umjesto toga, to je bio rezultat kroničnog zatvora lijeve strane, koji proizlazi iz godina zlouporabe lijekova na recept i prehrane bogate mastima i kolesterolom. Ovo stanje dovelo je do medicinskog fenomena poznatog kao Valsalvin manevar, gdje je napor pri pokušaju pražnjenja crijeva uzrokovao stiskanje pjevačeve trbušne aorte, što je u konačnici dovelo do zatvaranja njegova srca.
- Godine 1994. ponovno je otvorena istraga o njegovoj smrti i utvrđeno je da je prevladavajuća teorija o predoziranju drogom neutemeljena. Prema njegovom objašnjenju, Elvis Presley je upravo sjedio na komodi kada se napad dogodio. Kao rezultat toga, prevrnuo se naprijed na tepih, s podignutom stražnjicom, a njegov život je ugašen nakon udarca o pod. U slučaju predoziranja drogom, Elvis bi utonuo u dublji san, odvojio bi vrijeme da namjesti donji dio pidžame i puzeći prema vratima u potrazi za pomoći. Proces podlijeganja drogama trajao bi nekoliko sati. Službeni nalazi autopsije trebali bi biti objavljeni 2027. No, do tada je najznačajnije otkriće o zagonetnoj smrti slavne osobe proizašlo iz analize koju je proveo cijenjeni kalifornijski liječnik Forest Tennant.
Dr. Tennant je pregledao izvješće tijekom svoje obrane dr. Georgea Nikopoulosa, Elvisovog liječnika, koji je naposljetku proglašen nevinim za prekomjerno prepisivanje lijekova. Dr. Tennant identificirao je ključni dokaz u obliku progresivnog pogoršanja Elvisovog fizičkog stanja, koje je izgleda nastalo iznenada prije deset godina. Elvis je u mladosti održavao iznimnu fizičku spremnost, baveći se nogometom i borilačkim vještinama.
Međutim, njegove tinejdžerske godine obilježile su početak zlouporabe supstanci, jer je počeo koristiti amfetamine, opioide i sedative. Osim toga, njegove prehrambene navike bile su notorno loše. Unatoč tim čimbenicima, Tennant je vjerovao da oni sami ne mogu objasniti mnoštvo zdravstvenih problema koji pogađala je legendarnog glazbenika počevši od kasnih 1960-ih. U početku je imao simptome vrtoglavice, bolova u leđima, nesanice, infekcija oka i glavobolja. Godine 1973. hitno je primljen u bolnicu u polukomi, gdje mu je dijagnosticirana žutica, teški respiratorni poremećaj, značajno oticanje lica, nadutost trbuha, zatvor, čir na želucu, krvarenje i hepatitis.
Godine 1975. ponovno se našao u bolnici zbog povišenog krvnog tlaka, povišene razine kolesterola i medicinskog stanja poznatog kao megakolon, koje karakterizira rastezanje debelog crijeva i mogućnost da toksini preplave tijelo. Osim toga, doživio je višestruko po život opasno predoziranje koje ga je onesvijestilo i zahtijevalo reanimaciju. Nadalje, srce mu je bilo dvostruko veće od uobičajenog. Unatoč tome što nikad nije pušio, iskusio je posljedice emfizema.
Postavlja se pitanje: koji je bio temeljni uzrok raznih bolesti koje su zahvatile njegov želudac, jetru, pluća, srce, kralježnicu, oči i crijeva? Forestovo uvjerenje je da se sve može pratiti unatrag do značajne ozljede glave koju je zadobio 1967. godine, a koja je pokrenula postupni razvoj autoimunog upalnog poremećaja. Tijekom dotičnog razdoblja postojalo je ograničeno znanje o autoimunim poremećajima.
Međutim, u današnje vrijeme, opće je poznato da su ova stanja odgovorna za većinu simptoma koje pokazuje Elvis, uključujući kroničnu bol, iracionalno ponašanje, pretilost, te povećanje i propadanje vitalnih organa kao što su srce i crijeva. Godine 2016., Gary Rogers, bivši detektiv odjela za umorstva i mrtvozornik, obavijestio je The Huffington Post da bi, na temelju ovih otkrića, Elvisovu smrt pripisao srčanom udaru koji je bio posljedica srčane bolesti i konzumacije droge koja je proizašla iz autoimune bolesti, što je u konačnici dovelo do do ozljede mozga.