Ovaj ultra-mali stan u Tokiju možda je jedan od najmanjih na svijetu, ali 8 četvornih metara stambenog prostora još uvijek daje Emmi rođenoj Australki dovoljno prostora za veliki život u Japanu.

  •  Taj prostor ispunila je hodnikom, blagovaonicom, kuhinjom, kupaonicom i spavaćom sobom, a stan je čak imao dvije etaže i terasu.

  • U videu ispod pogledajte kako izgleda Emmin stan i zapitajte se imate li previše stvari koje vam ne trebaju.

BONUS TEKST:

Masline su plodovi drveta koje potiče iz porodice Oleaceae, a naučni naziv masline je Olea europaea. Ovo drvo je jedno od najstarijih gajenih biljaka na svetu i ima značajnu istoriju, posebno u mediteranskim zemljama, gde se uzgaja više od 3.000 godina. Masline nisu samo ukusan plod, već su i simbol mira, plodnosti i dugovečnosti, a njihovo ulje je postalo nezamenjiv sastojak u ishrani i tradicionalnoj medicini.

Poreklo i uzgoj maslina
Masline potiču iz oblasti Bliskog istoka i mediteranske regije, a danas se gaje u mnogim toplim i suptropskim regionima sveta, posebno u Španiji, Italiji, Grčkoj, Turskoj i Tunisu, koji su najveći proizvođači maslina. Drveće maslina je otporno na sušu i visokim temperaturama, a najbolje uspeva u mediteranskoj klimi sa puno sunca i minimalnom količinom padavina. Zbog svoje dugovetnosti, masline se mogu gajiti čak i na kamenitim i siromašnim zemljištima. Drvo može da živi i do nekoliko hiljada godina, a u nekim slučajevima se smatra da je najstarije maslinovo drvo u svetu staro više od 2.000 godina.

Vrste maslina
Postoji mnogo različitih sorti maslina, a svaka ima specifične karakteristike. Neke su namenjene za preradu u maslinovo ulje, dok se druge koriste za jelo, kao zelene ili crne masline. Zelenkaste masline obično se berbu pre nego što postanu potpuno zrele, dok crne masline mogu biti zrele i suve ili konzervirane u brinesima (slanoj vodi). Najpoznatije sorte maslina uključuju “Arbequina”, “Manzanilla”, “Kalamata”, “Nocellara” i “Picholine”, ali postoji još mnogo lokalnih sorti u različitim delovima sveta.

Proces berbe i prerada maslina
Berba maslina je specifičan proces koji zavisi od toga da li se plodovi koriste za proizvodnju ulja ili za konzumaciju. Ako se masline koriste za ulje, berba se obično obavlja kada su masline još delimično zelene, jer tako dobijeno ulje ima voćni, blagi ukus. Za crne masline, berba se vrši kada su plodovi potpuno zreli. Nakon berbe, masline se često moraju tretirati kako bi se uklonila njihova prirodna gorčina. Postoji nekoliko metoda za tretiranje maslina, uključujući soljenje, fermentaciju i brines (maceraciju u slanoj vodi).

Maslinovo ulje
Maslinovo ulje je jedan od najvažnijih proizvoda koji potiče od maslina i ima izuzetnu važnost u mediteranskoj ishrani. Ovo ulje se koristi u mnogim jelima, kao i u kozmetici i medicini. Postoje tri osnovne vrste maslinovog ulja: ekstra devičansko ulje, devičansko ulje i rafinisano maslinovo ulje. Ekstra devičansko ulje se smatra najkvalitetnijim, jer se dobija hladnim presovanjem maslina, bez upotrebe hemikalija i visokih temperatura, čime se čuvaju svi nutritivni sastojci i zdravlje korisni fitonutrijenti.

Zdravstvene koristi maslina i maslinovog ulja
Masline, kao i maslinovo ulje, bogate su mononezasićenim mastima, posebno oleinskom kiselinom, koja ima brojne zdravstvene prednosti. Maslinovo ulje je poznato po svojim antiinflamatornim svojstvima, jer smanjuje upale u telu. Takođe, redovno konzumiranje maslinovog ulja može poboljšati zdravlje srca, smanjiti nivo lošeg holesterola (LDL) i povećati nivo dobrog holesterola (HDL). Masline i maslinovo ulje takođe sadrže antioksidante, poput vitamina E i polifenola, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od hroničnih bolesti, poput raka i Alchajmerove bolesti.

Preporučeno