– U nastavku našeg današnjega članka govorimo  onarodnim običajima, i kada i kako se ide na groblje. U samom pravoslavlju, na primjer, nikada se ne ide na nedjelju, a Zadušnice su pod obavezno…..

U suvremenom društvu brojne su tradicije izgubile na značaju; međutim, običaji povezani sa značajnim životnim događajima nastavljaju se prenositi s jedne generacije na drugu. Poseban značaj imaju običaji oko rođenja, krštenja i ispraćaja pokojnika. Sjećanja na naše preminule voljene i dalje postoje, iako oni više nisu fizički prisutni. Odavanje počasti njihovom sjećanju i prisjećanje na njihove živote omogućeno je kroz posjete grobljima. Ključno je prepoznati značajnu kulturnu vrijednost pogrebnih tradicija. Posjetitelji imaju slobodu pristupa grobljima u bilo koje vrijeme, što nam omogućuje da odamo počast i posjetimo ih prema potrebi, čak i izvan vjerskih obreda za preminule.

  • Za vrijeme vjerskih praznika postoje određena tradicionalna vjerovanja koja okružuju idealno vrijeme za posjet groblju. Često se pogrešno pretpostavlja da je posjećivanje grobova za Božić ili Uskrs neuobičajeno, ali to nije tako. Drugi dan Uskrsa ima značenje kao dan posvećen počasti pokojnicima, a od davnina je običaj odavanja počasti na grobljima. Osim toga, običaj je da se groblja posjećuju za vrijeme raznih drugih vjerskih praznika, uključujući Božić. Postoje različita vjerovanja i običaji vezani uz pogrebe, a određeni običaji zabranjuju posjećivanje groblja nakon što padne mrak.

Uvriježeno je mišljenje da groblja služe kao prebivališta za preminule duše, što predstavlja potencijalni rizik tijekom noćnih posjeta. Prema popularnim vjerovanjima, odlazak na groblje nakon što padne mrak može privući nepovoljne okolnosti i narušiti mir preminulih duhova. Stoga je preporučljivo poštovati ova uvjerenja kao mjeru predostrožnosti protiv bilo kakvih potencijalnih poremećaja ili poteškoća. Za brojne pojedince, putovanje na groblje nosi značajnu emocionalnu težinu, dopuštajući im da odaju počast i razmišljaju o svojim voljenima.

Praksa redovitog posjećivanja groblja ima veliku vrijednost za obitelji, jer potiče duboku povezanost s njihovim podrijetlom i osjećajem sebe. Dužnost čuvanja sjećanja na preminule često se smatra generacijskom obvezom, čime se dodatno jačaju veze unutar obiteljske zajednice. Dok se prakse i tradicije povezane s posjećivanjem groblja često temelje na vjerskim i običajnim temeljima, one imaju potencijal ponuditi utjehu i uspostaviti vezu s onima koji su preminuli. Pridržavajući se ovih rituala, pojedinci mogu učvrstiti svoje duhovne veze s poviješću i prenijeti načela štovanja i obilježavanja budućim skupinama.

Kršćanska vjera veliku važnost pridaje odgovornosti koju imamo da poštujemo i sjećamo se svojih predaka. Jedan od najučinkovitijih načina da ispunimo tu dužnost je molitveni dijalog s njima, njegovanje uspomena na zajedničke radosne trenutke i odlazak na njihovo vječno počivalište. To je praksa koja se može promatrati u bilo kojem trenutku, što nam omogućuje da posjetimo groblje čak i u nedostatku posebnih spomenika unutar crkve.

Veliki vjerski praznici, poput Božića i Uskrsa, stvaraju najviše neizvjesnosti kada je u pitanju određivanje prikladnog vremena za posjet groblju. Uvriježena je zabluda da je u ove blagdanske dane neprimjereno obilaziti grobove pokojnika. Međutim, ovo uvjerenje je neutemeljeno. Proslava dana kada je Isus Krist pobijedio smrt i darovao čovječanstvu vječni život proteže se na više dana. Naime, drugi dan nakon Uskrsnuća posvećen je štovanju pokojnika.

Prema tradiciji, na pokladni ponedjeljak običaj je da se “pometu” grobovi najmilijih okitivši ih svježom zelenom travom. U pojedinim krajevima Srbije ovaj dan se obilježava parastosom. Osim toga, na groblje se nose obojana jaja i upaljene svijeće kao simbol sjećanja. Tijekom blagdanskog kršćanskog slavlja Božića posebna je tradicija odavanje počasti pokojnima. Naime, na prvi dan Božića dijeli se objed kao sjećanje na duše umrlih i nosi se na groblje. Ranije se vjerovalo da je večera na Badnjak namijenjena pokojnicima, pa otuda i veza s njima. Postoje li posebna vremena kada nije preporučljivo posjetiti groblje?

  • Štovanje pokojnika isprepleteno je s mističnim uvjerenjima, od kojih jedno kaže da treba izbjegavati noćne posjete groblju. Zapravo, snažno se naglašava da takvi posjeti mogu biti vrlo opasni. Obrazloženje iza ovog upozoravajućeg savjeta proizlazi iz uvjerenja da groblje služi kao prebivalište za preminule duše, zapravo postaje njihov grad duhova. Prema “Drndi”, moguće je uznemiriti i dobre i zle duhove posjećujući ih tijekom noći. To može rezultirati raznim negativnim ishodima za vas i vašu obitelj, uključujući bolest, nesreće, materijalna pitanja i druge probleme.

Preporučeno