– Za pse važi pravilo, da kada laju na nekoga da im se on i ne sviđa baš toliko puno. MEđutim, zadesi se nekada i situacija, da znaju da zalaju i na samog vlasnika, ali sve ima svoje, i nikada nije bez razloga što se lajanja tiče…
Kada se susreću s nepoznatim jedinkama, psi često pokazuju oprez. Međutim, postoje slučajevi u kojima određene jedinke odmah izazivaju lajanje ili režanje, dok druge ne izazivaju nikakvu reakciju. Ovi odgovori mogu ukazivati na agresiju, obrambeni stav ili izraz tjeskobe. Razni čimbenici doprinose različitim načinima na koje psi reagiraju na ljude. Osjećaj straha često proizlazi iz situacija koje su nepoznate. Ako vaš pas pokazuje negativne reakcije prema određenim pojedincima, to se može pripisati nedostatku u socijalizaciji. Psi koji nisu pravilno socijalizirani mogu svaku interakciju sa strancima shvatiti kao potencijalnu opasnost zbog nepoznatih mirisa, prizora i ponašanja.
Čak i psi koji su bili socijalizirani mogu doživjeti tjeskobu i nesigurnost kada se suoče s nepoznatim ljudskim osobinama. Određene karakteristike i radnje koje pokazuju pojedinci psi mogu protumačiti kao prijeteće. Postoje različiti čimbenici koji mogu izazvati strah kod pasa, kao što su: Predmeti kao što su šeširi i sunčane naočale, dlake na licu, visina, dubok glas, izravan i intenzivan kontakt očima, kao i jaki mirisi poput dima, parfema i dezodoransa, svi se smatraju dodacima koji pridonose cjelokupnom izgledu. Kombinacija ovih čimbenika može dovesti do tjeskobe i negativnih reakcija kod pasa, jer je poznato da su osjetljivi na takve okolnosti.
Psi posjeduju sposobnost reagiranja na pojedince koji izazivaju negativna sjećanja. U slučajevima kada su psi doživjeli traumatična iskustva ili su bili zlostavljani, mogu lajati prema pojedincima koji su slični njihovim zlostavljačima. Osim toga, psi mogu razviti osjećaj strepnje prema određenim ljudskim karakteristikama, poput spola. Određene pasmine, uključujući mastife, džukele i terijere, poznate su po svojim teritorijalnim i obrambenim tendencijama. Imaju sklonost ispoljavanju agresije prema osobama koje doživljavaju kao opasnost za svoju okolinu ili bližnje. Bilo kakve iznenadne ili snažne akcije mogu kod njih potencijalno izazvati zaštitničku reakciju.
Psi posjeduju izniman talent za procjenu karaktera pojedinaca. Posjeduju istančan osjećaj za promatranje kada su u pitanju društvene interakcije i pokazuju oprez prema pojedincima koji ne pokazuju ljubaznost prema svojim vlasnicima. Osim toga, psi su sposobni detektirati emocionalne fluktuacije, poput straha, stresa i tjeskobe, što ih može navesti da se osjećaju nelagodno i izraze svoju nelagodu.
Različite reakcije koje psi pokazuju prema pojedincima mogu se pripisati mješavini njihovih urođenih instinkata, socijalizacije i prošlih susreta. Shvaćanjem ovih elemenata vlasnici kućnih ljubimaca mogu steći uvid u postupke svojih pasa i reagirati na odgovarajući način. Što tjera pse da laju? Ključno je prepoznati da psi vokaliziraju kako bi komunicirali, a ne bez svrhe. Stoga postaje imperativ razumjeti temeljne razloge prije pokušaja obuzdavanja njihovog lajanja. Kada su psi oduševljeni što se ponovno druže s vama nakon dulje odsutnosti, svoju radost često izražavaju lajanjem. Unatoč tome, postoje slučajevi kada psi ispuštaju pretjeranu buku kako bi prenijeli negativne emocije u situacijama kada se to smatra neprikladnim.
Česta pojava lajanja u nepovoljnim okolnostima je kada naiđete na trkače na cesti ili kada vaš pas neprestano laje na svakoga tko vam slučajno prođe u dvorištu. Pretjerano lajanje može biti potaknuto nizom čimbenika, uključujući nesigurnost, strah, frustraciju i dosadu. Osim toga, sve što povećava razinu uzbuđenja psa također može dovesti do povećanja lajanja. Istražimo neke od glavnih uzroka pretjeranog lajanja.
Prijenos raspoloženja: Kada osjetite nervozu, vaš će pasji pratilac također postati zabrinut. Iščekivanje nadolazećeg događaja pojačava se kako hvatate loptu, što dovodi do povećanog uzbuđenja kod vašeg psa. Kada povisite glas, vaš pas to tumači kao zajedničko iskustvo lajanja. Unatoč nevoljkosti, pas je prisiljen pristupiti percipiranoj opasnoj situaciji, uzrokujući eskalaciju njegove tjeskobe. Lajanje je psima prirodno jer je to urođeno ponašanje ukorijenjeno u njihovu DNK.
Mnogi psi imaju instinkt za lajanjem, koristeći ga kao sredstvo da upozore svoje vlasnike na sve potencijalne uljeze koji zadiru na njihov teritorij, bilo da je to poštar ili susjed koji je parkirao svoje vozilo na prilazu. Nije iznenađujuće da lovački psi komuniciraju češće u odnosu na druge pse, jer mogu lajati kada im je divljač u neposrednoj blizini. Cilj obuke nije u potpunosti eliminirati lajanje i promijeniti njihovo prirodno ponašanje. Umjesto toga, cilj je transformirati produljene epizode lajanja u kratka upozorenja. Nesigurnost se često manifestira kroz čin lajanja. U slučaju da vaš pseći pratilac laje prema drugim psima ili biciklistima, to obično ukazuje na osjećaj nesigurnosti ili straha. Ova vrsta lajanja je zastupljenija među mlađim psima.
- Točnije, psi imaju tendenciju promatrati bicikle kao nepoznate i potencijalno prijeteće stvari, što dovodi do osjećaja straha. Psi obično osjećaju strah kad se suoče s novim okolnostima. Ponašanje ima tendenciju pogoršanja zbog vlasnikove nesigurnosti. Kako se drugi pas približava, vi instinktivno čvršće stežete povodac. Osjećajući vašu nesigurnost, vaš pas to tumači kao signal da počne lajati, učinkovito komunicirajući drugog psa da se povuče. Za postizanje uspjeha u ovoj situaciji ključno je osigurati da vaš pas ostane čvrsto vezan na uzici.