– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o genetici, koja je uvijek 100% nasljedna. Od majke i oca dijete uvijek naslijeđuje neke stvari, a mi danas govorimo šta to dijete naslijedi od same majke….
Na cjelokupno zdravlje osobe može uvelike utjecati nasljeđe bolesti po majčinoj liniji. Evo nekoliko ilustracija takvih bolesti i stanja, zajedno s preventivnim mjerama koje treba uzeti u obzir: Stanje poznato kao osteoporoza karakterizirano je lomljivošću i sklonošću prijelomima kostiju. Genetski čimbenici igraju značajnu ulogu, osobito kod žena nakon menopauze, budući da je to razdoblje kada se kalcij gubi iz kostiju.
Za održavanje čvrstih i njegovanih kostiju ključno je uključiti kalcij i vitamin D u prehranu, kloniti se gaziranih pića, sudjelovati u vježbama s utezima i baviti se dosljednom tjelesnom aktivnošću poput hodanja. Na drugom mjestu je reumatoidni artritis, stanje koje uzrokuje upalu zglobova i nelagodu. Ova autoimuna bolest ne samo da ometa zglobove, već također ima potencijal dovesti do invaliditeta, značajno utječući na tijelo.
Za održavanje zdravog načina života važno je baviti se tjelesnom aktivnošću, brinuti o zubima te izbjegavati pušenje i prekomjernu konzumaciju alkohola. Prerano starenje predstavlja značajan problem jer na brzinu kojom starimo može utjecati naš genetski sastav. Ovi specifični geni se prenose kroz majčinu lozu, igrajući ulogu u ovom procesu. Kako bi vaša koža bila zdrava, preporučljivo je koristiti kreme s visokim stupnjem zaštite, dati prednost hidrataciji i minimizirati pretjerano izlaganje sunčevoj svjetlosti. Četvrta tema koja se razmatra je depresija, prevladavajuće stanje koje pogađa brojne pojedince. Točnije, postporođajna depresija je vrsta depresije koja pretežno pogađa žene.
Vrijedno je spomenuti potencijalni utjecaj gena Slc6a15 na pojavu depresije. Za učinkovitu prevenciju i rješavanje problema preporučljivo je potražiti stručnu pomoć kroz terapiju, a po potrebi i lijekove. Osim toga, ključna je podrška voljenih osoba i održavanje zdravog načina života. Naš peti predmet razgovora je glaukom, stanje koje utječe na oči. Važno je napomenuti da se glaukom češće javlja kod žena nego kod muškaraca, a prisutnost specifičnih genetskih mutacija može se povezati s nasljednim aspektom ove bolesti.
- Očuvanje zdravlja vaših očiju zahtijeva redovite posjete oftalmologu, praćenje krvnog tlaka i poduzimanje potrebnih mjera za sprječavanje ozljeda oka. Ključno je pozabaviti se kardiovaskularnim bolestima jer one predstavljaju značajan izazov. Genetski čimbenici koji utječu na skladištenje masti mogu potencijalno povećati rizik od srčanih bolesti kod žena. Kako bismo spriječili zdravstvene probleme, ključno je voditi zdrav način života koji podrazumijeva redovitu tjelesnu aktivnost i uravnoteženu prehranu koja uključuje ograničenje unosa zasićenih masnoća i soli.
Sedmo mjesto na popisu su migrene. Vrijedno je napomenuti da genetska predispozicija igra značajnu ulogu u prevalenciji migrena među ženama, koje ih doživljavaju tri puta češće od muškaraca. Kako bismo dali prioritet vlastitoj dobrobiti, ključno je ograničiti unos kofeina, alkohola i šećera, dati prednost hidrataciji, održavati redovite obrasce spavanja i smanjiti razinu stresa na minimum. Nesanicu, stanje koje muči mnoge ljude, karakterizira nemogućnost zaspati. Kronični poremećaji spavanja mogu proizaći iz različitih čimbenika, uključujući genetsku predispoziciju, kao i prisutnost stresa i tjeskobe.
Za uspostavljanje zdravog bioritma preporuča se suzdržati se od večernjeg konzumiranja teške hrane i kofeina, baviti se tjelesnom aktivnošću prije spavanja te uključiti tehnike opuštanja poput meditacije. Na devetom mjestu popisa nalazi se Alzheimerova bolest, oblik demencije koji je češći kod žena i na koji uvelike utječu genetski čimbenici. Kako bismo spriječili zdravstvene probleme, važno je usvojiti zdrav način života koji uključuje mentalnu stimulaciju, tjelesnu aktivnost i društvenu interakciju.
Povezanost između raka dojke i raka jajnika očita je u njihovoj sličnosti i učincima na pojedince. Mutacije u genima poput BRCA mogu povećati rizik od razvoja ovih specifičnih oblika raka. Kako bi se osiguralo optimalno zdravlje, preporuča se da pojedinci sudjeluju u rutinskim pregledima poput mamografije i ultrazvuka, prihvate zdrav način života, razmotre preventivnu operaciju kada je to prikladno i podvrgnu se genetskom testiranju ako se smatra visokorizičnim.
Zauzimanje proaktivnog stava ključno je za očuvanje dobrobiti i sprječavanje nasljednih bolesti. Pridržavanjem redovitih liječničkih pregleda, zdravim načinom života, pravilnom prehranom i bavljenjem tjelesnom aktivnošću, rizik od razvoja ovih bolesti može se značajno smanjiti. Za one s genetskom predispozicijom potrebni su redoviti liječnički pregledi i konzultacije sa zdravstvenim stručnjacima igraju ključnu ulogu u brzom prepoznavanju i liječenju ovih stanja, što u konačnici poboljšava kvalitetu života.