Za danas jedna jako zanimljiva priča, a koja je povezana sa nasljednim stvarima. Svi se mi pitamo, kada uđemo u neke godine, šta je to što ponesemo putem DNK, od majke ili od oca. Slijedi i par riječi na ovu temu……
Na kvalitetu života može uvelike utjecati prijenos nasljednih bolesti po majčinoj liniji. U nadolazećim odjeljcima ispitat ćemo različita stanja i bolesti povezane s ovim prijenosom, kao i predložiti preventivne strategije koje treba imati na umu. 1. Medicinsko stanje koje se često naziva osteoporoza Osteoporoza dovodi do slabljenja i krhkosti kostiju, povećavajući rizik od prijeloma. Na ovo stanje značajno utječu genetski čimbenici, osobito kod žena koje su doživjele menopauzu.
Preventivne mjere se provode. Stručnjaci preporučuju povećanje unosa kalcija i vitamina D, izbjegavanje gaziranih pića i održavanje redovite tjelesne aktivnosti, uključujući hodanje i dizanje utega, kako bi se ublažili učinci reumatoidnog artritisa. Reumatoidni artritis je autoimuni poremećaj koji pogađa zglobove i može dovesti do značajnih oštećenja. Provedeno je nekoliko mjera kako bi se spriječila ova situacija. Kako bismo spriječili rani početak starenja, bitno je prihvatiti zdrave prakse, poput redovite tjelesne aktivnosti, pravilne dentalne higijene te izbjegavanja pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.
Genetski čimbenici, koji se često nasljeđuju s majke na kćeri, mogu ubrzati starenje. Trenutno su u tijeku inicijative za prevenciju. Kako biste svoju kožu zaštitili od štetnih učinaka sunčeve svjetlosti, ključni su koraci uključivanje SPF-a u vašu svakodnevnu rutinu njege kože, osiguravanje stalne hidratacije i smanjenje izlaganja suncu. Osim toga, od iznimne je važnosti prepoznavanje i rješavanje bilo kakvih pojavnih osjećaja depresije.
Postporođajna depresija, slično kao i depresija općenito, češće pogađa žene nego muškarce. Istraživači su identificirali gen Slc6a15 kao potencijalni faktor u nastanku ovog konkretnog problema mentalnog zdravlja. Kako bi se spriječilo i riješilo ovo stanje, poduzima se nekoliko mjera: pojedinci mogu potražiti stručnu pomoć, razmotriti terapiju i lijekove kada su potrebni, dok se također mogu osloniti na podršku obitelji i prijatelja i promicanje izbora zdravog načina života. Prebacujući fokus na petu temu, istražit ćemo glaukom.
Ovo stanje je obilježeno povećanim pritiskom unutar oka. Naime, žene imaju veću vjerojatnost razvoja glaukoma, a važno je priznati da se genetske mutacije povezane s ovom bolešću mogu prenositi generacijama. Mogu se poduzeti koraci da se spriječe ili smanje šanse za njegovu pojavu. Za prevenciju kardiovaskularnih bolesti važno je planirati redovite posjete oftalmologu, pratiti krvni tlak i poduzeti mjere opreza za zaštitu očiju od mogućih ozljeda.
Kod žena, genetski čimbenici koji utječu na skladištenje masti mogu povećati rizik od srčanih bolesti. Mogu se primijeniti različite strategije za aktivno sprječavanje neželjenih pojava. Za održavanje zdravog i dobro zaokruženog načina života ključno je uključivanje u redovitu tjelesnu aktivnost i pridržavanje prehrane koja je hranjiva, a ima malo zasićenih masti i soli. Osim toga, važno je uzeti u obzir kako migrene utječu na cjelokupno zdravlje. Pojavnost migrena znatno je češća kod žena, tri puta češće nego kod muškaraca, a to se može povezati sa značajnom ulogom genetskih čimbenika. Može se primijeniti više pristupa kako bi se spriječio nastanak neželjenih incidenata.
Za rješavanje nesanice preporučljivo je ograničiti konzumaciju kofeina, alkohola i šećera, osigurati pravilnu hidrataciju, održavati redovitu rutinu spavanja i učinkovito upravljati stresom. Genetski utjecaji, zajedno sa stresom i tjeskobom, mogu pridonijeti dugotrajnim poremećajima spavanja. Kako bi se proaktivno spriječili neželjeni incidenti, može se primijeniti nekoliko mjera. Uspostava dosljednog rasporeda spavanja ključna je za smanjenje rizika od poremećaja spavanja.
Osim toga, savjetuje se suzdržati se od konzumacije teških obroka i kofeina prije spavanja. Vježbanje prije spavanja također može poboljšati kvalitetu sna. Uključivanje metoda opuštanja poput meditacije može u konačnici pomoći u postizanju kvalitetnog sna. Ove strategije imaju posebnu važnost u prevenciji Alzheimerove bolesti. Značajni genetski čimbenici doprinose povećanoj pojavi Alzheimerove bolesti među ženama. Pokrenuto je nekoliko inicijativa usmjerenih na prevenciju. Za održavanje zdravog načina života neophodno je uključiti se u kognitivne aktivnosti, redovitu tjelesnu vježbu i aktivno sudjelovanje u društvu.