Opće je poznato da je prijelazna faza u životu žene prepuna izazova. Rijetke žene menopauzu prožive bez ikakvih poteškoća, jer prestanak rada jajnika i hormonska kolebanja neizbježno dovode do neugodnih promjena. Doktorica Dejana Milojević, specijalistica ginekologije i opstetricije Medigroupa, daje uvid u prirodu ovog razdoblja i nudi rješenja za rješavanje povezanih problema. *Koja se specifična faza života naziva menopauzom?

Prirodni proces starenja uključuje menopauzu, koja se obično javlja između 45. i 55. godine života. Može se manifestirati postupno nakon operacije reproduktivnih organa ili nastupiti naglo. Menopauza definitivno označava završetak rada jajnika i menstrualnog ciklusa. Neredoviti ciklusi i prekomjerno krvarenje uobičajeni su problemi s kojima se žene mogu susresti, zbog čega potraže liječničku pomoć ginekologa. Nažalost, simptomi se često pojavljuju ranije od očekivanog i često prolaze nezapaženo ili nepriznati.

Medicinska zajednica nastavlja se boriti s misterijama menopauze, fenomena koji zaslužuje široku pozornost s obzirom na to da žene provode značajan dio svog života suočavajući se s njegovim učincima. U svijetu za koji se čini da se neprestano ubrzava, ključno je razumjeti simptome i utvrditi jesu li oni prirodni dio ove faze. Menopauza nastaje kao posljedica reakcije ženskog tijela na pad spolnih hormona, što dovodi do sustavnih simptoma koji proizlaze iz postupnog pada i prestanka rada organa.

U ulozi ginekologa želim istaknuti početne indikacije koje se manifestiraju u genitourinarnoj regiji. To uključuje abnormalno krvarenje, suhoću u donjem dijelu, nelagodu tijekom spolnog odnosa u gornjem dijelu trbuha, osjećaj peckanja, povlačenja i opću nelagodu, kao i neugodan odnos i učestalo mokrenje koje nije povezano s infekcijom. Važno je napomenuti da su ti genitalni problemi usko povezani sa simptomima smanjene razine estrogena, kao što su noćno znojenje, nesanica, valovi vrućine, vaskularno-dijastolički simptomi i tahikardija.

S kognitivnog stajališta, želio bih skrenuti pozornost na simptome poput razdražljivosti i depresije koji se mogu pojaviti tijekom menopauze. Važno je napomenuti da ako se žena koja prolazi kroz menopauzu ne osjeća dobro i odluči ne potražiti liječničku intervenciju, to ne znači da postoji neko osnovno zdravstveno stanje ili razvoj bilo koje bolesti. Menopauza je prirodna faza koju svaka žena doživljava. Međutim, u današnjem ubrzanom svijetu žene se često nalaze pod značajnim stresom. Ovo je pomak u odnosu na prethodne generacije, gdje naše majke i bake možda nisu stavljale toliki naglasak na rješavanje ovih problema.

Kao medicinski stručnjak specijaliziran za ovo područje, čvrsto vjerujem da je ključno riješiti početnu prepreku i otvoreno razgovarati o njoj. Prevladavajuća oboljenja su dijabetes, hiperlipidemija, pretilost, hipertenzija, hipotireoza i depresija. Komplikacije mogu uključivati ​​infarkt mozga i srca, prijelome i odgođenu pojavu depresije. Nažalost, većina ovih bolesti se ne pripisuje hormonskim nedostacima ili neravnotežama, ali ipak mogu imati teške posljedice.

Zanimljiv primjer za razmatranje je učestalost infarkta miokarda, koja je gotovo jednaka i kod žena i kod muškaraca. No dosadašnja statistika primarno je bila usmjerena na mušku populaciju. Što se tiče laboratorijskih analiza i drugih pretraga, preporučuje se specijalistički pregled u predmenopauzi. Ovaj pregled treba uključivati ​​sveobuhvatnu ginekološku procjenu, uključujući Papa test, ultrazvuk i infektivni pregled, kao i ultrazvuk zdjelice i dojke. Što se tiče laboratorijskih pretraga i razine hormona, bitna je procjena FSH, estradiola i drugih supstanci, kao i lipidni profil i koagulogram.

Ove pretrage su posebno važne za žene s onkološkim, kroničnim ili autoimunim bolestima. Odluka o liječenju ili hormonskoj nadomjesnoj terapiji trebala bi se temeljiti na stanju pacijenta. Dostupne su različite vrste tretmana, poput tableta, flastera ili ulja. Najčešće korišten pristup je klasična hormonska terapija.

Prema smjernicama Međunarodnog društva za menopauzu, hormonska nadomjesna terapija preporučuje se za različite indikacije. To uključuje rane znakove nedostatka estrogena, simptome povezane s urogenitalnom atrofijom tijekom srednje faze i kasne simptome koji se odnose na prevenciju i liječenje gubitka gustoće kostiju. Opsežne studije su pokazale da estrogenska terapija koju je odobrila FDA primijenjena putem flastera, gelova i sprejeva lokalno nanesenih na kožu nosi smanjeni rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u usporedbi s tradicionalnim estrogenskim tabletama koje se uzimaju oralno.

Biokemijski identični hormonski tretmani, poput onih koji sadrže estradiol i progesteron, nude različite mogućnosti za pojedince koji traže hormonsku terapiju. Međutim, važno je napomenuti da trenutačno nema znanstvenih dokaza koji upućuju na to da je bioidentična hormonska terapija sigurnija ili učinkovitija za osobe mlađe od 59 godina, unutar 10 godina od menopauze ili za zdrave žene koje imaju simptome. Prije nego što uzmu hormone u svoje ruke, važno je da se žene posavjetuju s liječnikom. Kao i svaki drugi lijek, hormonsku terapiju uvijek treba uzimati prema preporuci zdravstvenog radnika.

Po mom osobnom mišljenju, ključno je potražiti liječnički savjet prije razmatranja upotrebe bilo kojeg suplementa. Važno je priznati da naše tijelo različito obrađuje lijekove, svaki sa svojom jedinstvenom farmakodinamikom i kinetikom. Nadalje, pojedinci mogu imati različitu toleranciju ili čak intoleranciju na određene lijekove, zbog čega je nužno da liječnici budu uključeni u proces donošenja odluka kada je u pitanju njega pacijenata.

U potrazi za održavanjem optimalnog zdravlja, žene se često pitaju koje bi izbore u prehrani i načinu života trebale donijeti. Koncepti zdravog načina života, pravilne prehrane i redovite tjelovježbe postaju sve privlačniji u suvremenom društvu. Usred obilja dostupnih prehrambenih smjernica, postoji genetski test prehrane koji nudi sveobuhvatno razumijevanje naših individualnih potreba. Analizirajući našu jedinstvenu genetsku strukturu, ovaj test otkriva specifične hranjive tvari koje mogu pridonijeti našoj sveukupnoj dobrobiti i dugovječnosti. Vrijedno je napomenuti da žene posjeduju izvanrednu sposobnost da dožive i smijeh i suze zbog iste stvari. Jednostavna je istina – ona je žena. Što se tiče hormonske terapije, koje su prednosti i zašto su značajne?

Poboljšanje životnog standarda je od iznimne važnosti. Neosporno je da pacijentov odgovor ima najveću razinu vjerodostojnosti. Konkretno, mislim na žene koje su relativno dobrog zdravlja. Svaka pacijentica vodi osobni dnevnik menopauze, marljivo bilježeći svoja iskustva. Ova praksa se pokazala najučinkovitijom metodom za praćenje simptoma i njihove ozbiljnosti, omogućujući pružateljima zdravstvenih usluga da izvrše potrebne prilagodbe u doziranju hormona, vremenu i trajanju, a sve to uz praćenje laboratorijskih rezultata. S obzirom na produljenje životnog vijeka, potražnja za poboljšanom kvalitetom života postaje sve značajnija.

Postoji li neki alternativni lijek koji može olakšati ili poslužiti kao zamjena za konvencionalne lijekove u liječenju bolesti? “U današnjem svijetu postoji obilje informacija o biljnim lijekovima. Dok lijekovi imaju svoj značaj, alternativna medicina nudi poseban pristup. Naravno, skloni smo povezivati ​​sve što potiče iz prirode s dobrim zdravljem. Ne protivim se tradicionalnoj medicini , jer su tijelo i um međusobno povezani, a pojedinci su duboko isprepleteni s okolinom, društvom i svijetom u kojem žive.

Preporučeno