– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o segmentu zdravlja. Naime, štitna žlijezda je nešto što uvijek radi problem ženama iznad 45 godina starosti, a mi ćemo malo detalja o tome, kako gluten utiče na ovu žlijezdu….

Budući da je većina slučajeva koji uključuju nisku proizvodnju hormona štitnjače autoimune prirode, testiranje na ovo stanje, gdje imunološki sustav napada štitnjaču. Ono što se događa jest da postoji slučaj pogrešnog identiteta, a gluten je slučajno jedan od krivaca. Hormoni su glasnici koji kontroliraju aktivnost stanica u tijelu. Da bi hormon mogao djelovati na tijelo, prvo mora pronaći svoj specifični receptor u staničnoj membrani. Receptori štitnjače mogu samo odvezati hormone štitnjače, ali ne i druge hormone.

  • Štitnjača: Kraljica svih hormona Svaka stanica u vašem tijelu ima samo dvije vrste receptora, receptore štitnjače i receptore vitamina D. Drugim riječima, svaka stanica u vašem tijelu ovisi o štitnjači. Utječe na vaše zdravlje na vrlo velike načine. Ako se hormoni štitnjače ne proizvode u odgovarajućim količinama, tada ni funkcioniranje ostatka tijela nije dovoljno optimalno. Hipotireoza je stanje u kojem se hormoni štitnjače ne proizvode na odgovarajući način; više od 250 milijuna ljudi diljem svijeta ima ovo stanje. Jedna od osam žena će u nekom trenutku imati problema sa štitnjačom.

Gluten i štitnjača U slučaju problema s nedovoljnom proizvodnjom hormona štitnjače, u većini slučajeva napada imunološki sustav jer se radi o autoimunoj bolesti štitnjače. Gluten je jedan od osumnjičenih u ovom slučaju krivog identiteta. Protutijela se stvaraju ulaskom glutena (proteinska smjesa koja se nalazi u pšenici i nekim drugim žitaricama) kroz defekt crijevne barijere i njegovim daljnjim prodorom u krv kako bi se prepoznao strani materijal, gluten.

Problem je u tome što ponekad vaš imunološki sustav može zamijeniti gluten za vašu štitnjaču i početi je napadati. Osjetljivost na gluten Celijakija je simptom koji se najčešće javlja kod osjetljivosti na gluten. Ali ovo je jedan od mnogih mogućih simptoma koji ukazuju na intoleranciju na gluten. Istraživanja su pokazala da samo 10% pacijenata s celijakijom ima simptome intolerancije na gluten. Intolerancija na gluten (isključujući celijakiju) pogađa oko 1 od 20 osoba diljem svijeta.

Većina oboljelih od autoimunih bolesti ne pridržava se striktno bezglutenske dijete dulje od nekoliko tjedana (jer nisu sigurni je li ovaj protein primarni uzrok njihovih problema), no istraživanja preporučuju da to čine nekoliko mjeseci kako bi potpuno očistiti tijelo od upale. odgovor. 10 znakova da gluten uništava vaše tijelo: Probavni problemi poput plinova, nadutosti i proljeva; ili zatvor (najočitiji kod djece nakon obroka koji sadrži gluten) Keratosis pilaris na rukama.

Osjećaj umora ili potpune iscrpljenosti nakon obroka koji sadrži gluten Dijagnoza autoimune bolesti kao što je Hashimotov tireoiditis, reumatoidni artritis, lupus, psorijaza, ulcerozni kolitis, sklerodermija ili multipla skleroza Neurološki simptom kao što je vrtoglavica ili gubitak ravnoteže Hormonska neravnoteža migrena a dijagnoza kroničnog umora ili fibromialgije upala, oticanje ili bol u zglobovima (nožni prsti, koljena, kukovi) Emocionalni problemi kao što su tjeskoba, depresija i promjene raspoloženja

Preporučeno