Žene obično ulaze u menopauzu između 45. i 55. godine, ali postoje i slučajevi ranijeg ulaska u menopauzu. Simptomi perimenopauze ne treba ignorisati, a ženama se savetuje da na vreme posete lekara, kako bi dobile terapiju koja može olakšati simptome.
Pjevačica Goca Lazarević ispričala je svoje iskustvo ulaska u menopauzu u 32. godini, što se poklapa s tipičnim godinama kada većina Srpkinja rađa prvo dijete.”Počela sam doživljavati menopauzu s 32 godine. Srećom, do tada sam već rodila svoju djecu. Vjerujem da je stres temeljni uzrok tome. Najneugodniji aspekt u toj dobi je iznenadno i uporno znojenje. Razine adrenalina su Vrlo je uznemirujuće nositi se s tim pred publikom ili kamerama, ali na kraju se čovjek prilagodi na sve dok nisam navršio 40 godina 50.
- Bila sam zabrinuta da bi mi se glas mogao promeniti zbog nekog suštinskog problema, što mi je stvaralo veliku anksioznost, bila sam pod velikim stresom, stalno fokusirana na to kako da rešim taj problem“, podelila je Goca Lazarević u emisiji „RTS Ordinacija“. da je stres bio katalizator. Dok je bila podvrgnuta hormonskoj terapiji, primijetila je da je počela osjećati probleme s kostima.
Goca je primijetila: “Jedino zapažanje koje sam primijetila jest da valovi vrućine nisu nešto što doživljavam. Bila sam zabrinuta budući da imam sklonost bolovima u kostima; nakon te 32 godine, slomila sam kosti mnogo puta.
- Rana menopauza relativno je rijetka, javlja se u otprilike pet posto žena koje završe svoj menstrualni ciklus prije nego navrše 45 godina, a samo jedan posto prije nego navrše 40. Većina žena doživjet će menopauzu do 54. godine, a samo pet posto uđe u ovu faza poslije. Mnoge će žene primijetiti fluktuacije u datumima menstruacije, a čak i one koje su prije imale mjesečnice stalno “na isti dan” mogu čekati nekoliko dana. Ova varijacija nastaje kada se rezerva jaja smanji na kritično nisku razinu
Primarna četiri znaka menopauze uključuju:noćno znojenje i valovi vrućine-nesanica-Razdražljivost i promjene raspoloženja mogu biti značajni čimbenici tijekom ove tranzicije. Žene koje su imale povijest depresije mogu se suočiti s povećanom vjerojatnošću da će doživjeti depresivne epizode u ovom trenutku. Štoviše, čak i pojedinci koji se nikada nisu nosili s depresijom sada mogu imati teške simptome. Ovi se simptomi mogu manifestirati kao bolovi u zglobovima, glavobolje, migrene i rastresenost.
BONUS TEKST:
Koriander (Coriandrum sativum) je biljka koja se koristi i kao začin i kao lek. Njeni listovi se nazivaju korijander ili svež korijander, dok se semenke nazivaju korijander ili suvi korijander. Ova biljka je poreklom iz mediteranske regije, ali se danas široko gaji u mnogim delovima sveta.
Zdravstvene prednosti koriandera:Antioksidativna svojstva – Koriander je bogat antioksidansima, koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa.Podrška probavi – Koriander može pomoći u poboljšanju probave i smanjenju nadutosti. Tradicionalno se koristi kao sredstvo za olakšavanje probavnih tegoba.
Antibakterijsko delovanje – Istraživanja su pokazala da koriander može imati antibakterijska svojstva koja pomažu u borbi protiv nekih bakterija i infekcija.Smanjenje upala – Koriander može pomoći u smanjenju upalnih procesa u telu, što je korisno kod hroničnih stanja.Kako koristiti koriander:Koriander se koristi u raznim kuhinjama, posebno u indijskoj, meksičkoj i azijskoj. Sveži listovi se često dodaju salatama, salsama i jelima od mesa, dok se semenke koriste kao začin u različitim jelima, marinadama i praškovima.