– Za danas jedna jako zanimljiva tema koaj je povezana sa Holivudom i slavnim osobama. Žene se nikada nisu voljele kada je ova druga jako uspješna, a to pravilo ne važi samo danas. I u 60 godinama prošloga vijeka, imali smo jako veliku konkurenciju u svijetu glume, a danas govorimo o jednom jako velikom rivalstvu. 

  • Tanja Ivelja fascinantna je ličnost s naših prostora koja je fascinirala cijeli Hollywood i čije će vas neobično putovanje ostaviti bez daha. Rođena 1935. godine, njezina priča počinje kao mlada plivačica, iako je mjesto rođenja neizvjesno – jedni kažu da je iz Gorskog kotara, drugi da je iz Zagreba, mnogi su vjerovali da će postati plivačica. Uspješna sportašica, ali njen put je krenuo u sasvim drugom smjeru.

U njenoj nepotpunoj biografiji stoji da joj je otac bio iz Turske, a majka iz Italije.

S 14 godina postala je prvakinja u plivanju za mlade, pokazujući izuzetan talent i upornost. Kasnije se pridružila jugoslavenskom olimpijskom timu, ali kontroverze su okruživale njezino sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Melbourneu 1956. godine. Iako se njezino ime ne spominje na službenom popisu, neki kažu da je tada nastupila. Nakon toga, njezina životna priča ulazi u sferu avanture i neizvjesnosti.

Prema raznim izvorima, Tanya je napustila bivšu Jugoslaviju i prebjegla na Zapad. Postoje mnoge verzije o tome kako se stvari dogodile – od njezina prebjega nakon plivačkog mitinga, preko traženja političkog azila u Sjedinjenim Državama s majkom, do toga da joj je u Obećanoj zemlji pomogla teta koja je tamo već živjela. Kasnije je promijenila ime u Tania Wailea i ušla u Hollywood kao glumica.

Ubrzo po dolasku u SAD, Tania je dobila svoju prvu ulogu, a među njezinim filmovima najzapaženiji su bili Missiles to the Moon i Queen of Outer Space iz 1958. godine. Iako se pojavljivala samo u manjim ulogama, svojom pojavom i šarmantnim izgledom plijenila je pažnju ljudi.

Prvu ulogu u Hollywoodu ostvarila je samo tri tjedna nakon dolaska, a među njezinim filmovima najzapaženiji su bili Missiles to the Moon i Queen of Outer Space iz 1958. godine. Tanya je u tom filmu imala samo sporednu ulogu, a glumila je Zaza Gabor, a glumili su i Eric Fleming, Lori Mitchell i Lisa Davis.

  • – Prilikom izbora za ulogu kraljice Ilane tražili smo lijepu glumicu. Želimo prekrasnu Amazonku. Ono čega se vrlo jasno sjećam je Tanja Velja. Ona nije imala posebno lijepo lice, ali joj je figura bila nevjerojatna. Kako kažu u New Yorku – tako se gradi! Kao što rekoh, Za Za Gabor baš i ne voli konkurenciju, ali kad se pojavi Tanja Velja, nijedan muškarac, glumci ili član ekipe ne gleda ništa osim Tanje i njezinog lijepog tijela – riječi su redatelja Edwarda Berndsa Sjetite se naše glumice iz knjige “ B Intervjui o znanstvenofantastičnim i horor filmovima” Toma Weavera.

Njezin glamurozan izgled nije se mogao zanemariti pa je dvaput pozirala i za Playboy: za božićno izdanje iz 1962., kada je pratila Kim Novak, Sofiju Loren, Anitu Ekberg i Brigitte Bardot, te za srpanjsko izdanje prije tri godine, izašlo 1959. godine.

Playboy je u popratnom članku istaknuo da je Tanja Velja bila bivša Miss Jugoslavije (no to je nemoguće jer od 1936. do 1965. nije održano natjecanje za Miss Jugoslavije) te da je s reprezentacijom Jugoslavije plivala 1954. Od 15 plivačica koje su se natjecale u Salzburgu, jedina se nije vratila, nego je prebjegla u američki dio Salzburga i ostala na zapadu. Nakon Drugog svjetskog rata, Austrija je podijeljena u četiri savezničke zone, a Amerikanci su okupirali Salzburg i Gornju Austriju, sve dok Austrija nije proglasila neutralnost 1955. godine.

Nejasno je koliko je dugo Ivelia ostala u Austriji ili kada je stigla u Sjedinjene Države, ali to je moralo biti sredinom 1950-ih.

Tanyin osobni život također ostaje prava misterija.

– Kad je mama došla u posjet, poklonio sam joj televizor i dao joj 300 dolara da sebi kupim hladnjak. Otac mi je bio guverner Lastova, ali nije puno zarađivao. Kad me došao posjetiti u Pariz, bio je zbunjen. Ne vjeruje da takav svijet postoji. Želio sam da moja mama nosi moj kaput od kanadskog nerca, ali nije htjela, samo je htjela obični platneni kaput. Nije bila navikla na američka pića i pila je samo vino od šljive – istaknula je Tanya u intervjuu njujorškom novinaru Earlu Wilsonu 1958. godine.

Povezivali su je sa zvijezdom bejzbola i igračem New York Yankeesa Joeom DiMaggiom nakon njegovog kratkog braka s Marilyn Monroe.

Godine 1961. Ivelia je igrala ulogu u filmu “Đavo”, za koju je na plakatu filma nazvana “Bomba Jugoslavije”. Film je snimala u Puerto Ricu, a tijekom putovanja navodno je bila zatvorena u Venezueli jer se fotografirala pored spomenika Simonu Bolivaru.

Drugi neprovjerljivi detalj u njezinoj biografiji je da je 1962. godine bila na odmoru na Kubi, gdje je navodno dobila automatsku pušku M1 na poklon od samog Fidela Castra “kako bi je upotrijebila protiv Hollywooda”.

Sredinom šezdesetih Tanja Velja seli u Španjolsku, gdje ostvaruje još dvije epizodne uloge prije nego što se okrene pjevačkoj karijeri. Objavila je nekoliko singlova na španjolskom jeziku, a 1969. godine nakratko se vratila u domovinu radi suradnje s Jugotonom i ponovno se počela predstavljati pod pravim imenom.

– Tanja Ivelja već deset godina živi i radi izvan domovine. Dok je živjela u Sjedinjenim Državama, radila je na televiziji, filmu i kazalištu, pojavljujući se u emisijama s Bobom Cummingsom i Lorettom Chang. Posjetila je Kanadu, Venezuelu i druge američke zemlje. Sada živi u Španjolskoj i pjeva na televiziji iu glazbenim klubovima. Snimila je više od desetak ploča. Po povratku je gostovala u emisiji “Ekran na ekruna” zagrebačke TV i otpjevala dio svog španjolsko-meksičkog repertoara – koji je napisao Pero Gotovac, tadašnji urednik Jugotona Dio kratke biografije.

  • Tanji Ivelji se u međuvremenu izgubio svaki trag, a pretpostavlja se da se nakon kratkog i ne baš uspješnog iskustva s Jugotonom vratila u Španjolsku. Mnogi se pitaju je li još uvijek živa ili se jednostavno povukla iz javnosti i htjela u miru provesti svoje preostale godine. Jedno je sigurno – njezina životna priča sve je samo ne obična i mogla bi poslužiti kao scenarij za odličan film.

 

 

 

Preporučeno