Kao i svake godine, upiti o cijenama svečanih kolača počinju puno prije početka sezone slavlja. Ovi kolači neizostavan su deo svake svečane trpeze, a oni koji ne umeju ili ne žele sami da ih prave od nule moraju biti spremni da za ovu slatku poslasticu izdvoje i do 2.000 dinara. Bez ovog središnjeg elementa nijedno se slavlje ne može smatrati dovršenim.

Tijekom našeg obilaska pekarnica u “krugu dvojke” primijetili smo da cijena slavenskih slastica varira od ustanove do ustanove. Na određenim mjestima cijene su bile toliko pretjerane da su se mogle smatrati astronomskima. U srcu grada popularna pekara prodaje slavonske kolače po visokim cijenama. Manja torta može koštati i do 1.500 dinara, a veća torta do 2.000 dinara. No, cijene mogu varirati, pa se neke torte prodaju već od 500 do 700 dinara. Cijene su postale pretjerane, pa se neki kupci osjećaju kao da će frizure plaćati do kraja života. Jedna potencijalna mušterija, Vesna iz Beograda, isprva je htjela naručiti tortu za posebnu prigodu, ali sad joj je cijena previsoka. Napominje da su cijene znatno porasle u odnosu na prethodnu godinu.

Umjesto da se predaju očaju, brojne domaćice odlučile su prihvatiti izazov i preuzeti kontrolu nad svojim kuhinjama, kao i svojim financijama, stvarajući vlastite poznate kolače. Za ovaj pothvat potrebno je samo nekoliko sastojaka i mala investicija. Dok izrada slavljeničke torte zahtijeva dosta vremena i rada, tradicija nalaže da se oblikuje u vlastitom domu, a ne da se nabavlja izvana. Olja ističe da torta mora biti estetski dopadljiva i vrijedna hvale, čak i više nego bilo koje drugo jelo na stolu.

U Beogradu se prošle godine cjenovni raspon tradicionalnog slavskog kolača kretao između 350 i 400 dinara, što je i do pet puta manje od sadašnjih cijena. Kako blagdani odmiču, cijene određenih namirnica koje su neophodne za svečani jelovnik opterećuju domaćice. Oni koji sami prave slavsko žito i sitne kolače nedavno su bili šokirani cijenom oraha, koja sada iznosi nevjerovatnih 2.000 dinara po kilogramu. Jelica S. u Beogradu se počela pripremati za tradicionalnu srpsku proslavu slave. Kako su joj bili potrebni orasi, odlučila je započeti potragu na lokalnoj tržnici gdje ih inače nabavlja.

Kada su mi tražili 1.600 dinara po kilogramu, zatekla sam se skupoćom. U potrazi za povoljnijom kupnjom, otišao sam u poznati trgovački lanac koji je davao popust od 200 dinara, ali kvalitet nije bio na nivou i orasi su užegli. Osjećajući se nesigurno, vratio sam se na tržnicu i nastavio s kupnjom. Prije samo mjesec dana kilogram oraha se lako mogao naći za oko 1.000 dinara, a sada ih se rijetko može nabaviti za manje od 1.400 dinara.

Prema riječima prodavačice u jednoj trgovini zdrave hrane, prošlo je neko vrijeme otkako su posljednji put pravili zalihe oraha. Razlog nedolaska ostaje nejasan, jer prodavačica priznaje da nije upućena u aktualna kretanja na tržištu. Ona, međutim, podsjeća da je zadnja zabilježena cijena za koju su prodavali orahe bila 1900 kuna.

Preporučeno