Patrijarh srpski Porfirije vratio se iz sedmodnevne posjete Moskvi i uputio hitnu poruku građanima Srbije. Srpska pravoslavna crkva priopćila je da je patrijarh srpski Porfirije uspješno završio sedmodnevni posjet Moskvi tijekom kojeg je sudjelovao u nizu značajnih događaja i susreta na najvišoj razini. Ovaj posjet imao je vjerski i diplomatski karakter, a posebno ga je obilježilo uručenje počasne diplome teoloških znanosti i susret s najvišim predstavnicima Ruske Federacije i Ruske pravoslavne crkve. Patrijarh Porfirije se tijekom boravka u Rusiji susreo s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a prethodno s patrijarhom moskovskim i cijele Rusije Kirilom.

Njihov susret je kulminirao 25. aprila, kada su zajedno služili Svetu liturgiju u čuvenoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u okviru Trojice-Sergijeve Lavre. Patrijarh Porfirije je tom prilikom primio priznanje – počasni doktorat teologije, što dodatno potvrđuje značaj i duhovni autoritet koji ima u pravoslavnom svijetu. Patrijarh srpski otputovao je iz Moskve 26. aprila uveče sa aerodroma Šeremetjevo, u prisustvu visokih zvaničnika Moskovske patrijaršije, među kojima su bili mitropolit voskresenski Grigorije, episkop Siluan, episkop Stefan, predstojatelj Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi, kao i predstavnici ruske crkvene uprave i diplomatskog kora Modor Bambabić. osoblje.

Izaslanstvo Srpske pravoslavne crkve u ovoj posjeti činili su mitropolit bački Irinej, arhimandrit manastira Kovilj Hariton, protojerej Đorđe Stojisavljević, rektor Bogoslovije Svetog Save protođakon Radomir Vrućinić, te drugi crkveni velikodostojnici i suradnici iz Kovilja i Beograda. Ovaj posjet još jednom potvrđuje duboke duhovne, kulturne i povijesne veze Srpske i Ruske pravoslavne crkve, kao i važnost dijaloga i suradnje unutar pravoslavnog svijeta. Posjet nosi i simboliku u vremenu globalnih izazova, ističući važnost vjere, jedinstva i međusobnog poštovanja sestrinskih Crkava.

BONUS TEKST

Zajednički život dvoje ljudi, koliko god bio ispunjen ljubavlju, s vremenom može izgubiti iskru i toplinu koja je postojala na početku veze. U vrtlogu svakodnevnih obaveza može izostati međusobna pažnja, nježnost nestati, a rutinske aktivnosti istisnuti male, ali važne geste ljubavi. I dok emocije možda nisu nestale, njihovo neizražavanje može stvoriti osjećaj udaljenosti, nerazumijevanja i nedostatka razumijevanja. Zato je važno svjesno nastojati, malim, ali značajnim promjenama u načinu komunikacije i razmišljanja, osvježiti odnos.

Jedan od prvih koraka prema vraćanju intimnosti je promjena načina na koji izražavate svoje potrebe. Umjesto kritika i pritužbi, koje često izazivaju obrambenu reakciju, pokušajte započeti razgovor pozitivnim primjerima. Započnite rečenicu s “Volim kad…”. Umjesto: “Zašto nikad ne idemo na spoj?” recite: “Volim kad izađemo zajedno, kao one večeri u restoranu. Bilo je super. Možemo li to ponoviti?””Ovaj način izražavanja ne samo da ublažava ton, već i podsjeća vašeg partnera na dobra vremena koja ste već podijelili, otvarajući prostor za nastavak pozitivnog ponašanja.”

Još jedan moćan alat za produbljivanje intimnosti je svjesno zapisivanje svega što cijenite kod svog partnera. Svaka mala stvar koju radite – od kuhanja jutarnje kave, preko slanja SMS-a do pomoći u kućnim poslovima – može biti vrijedna spomena. Psiholog dr. John Gottman, poznat po svojim istraživanjima o dugotrajnim vezama, savjetuje da partnera pokušamo “uhvatiti” dok radi nešto dobro. Ova praksa mijenja fokus uma – umjesto da uočava nedostatke, on počinje prepoznavati vrline, što izravno utječe na kvalitetu odnosa. Kada se fokus pomakne na pozitivno, stvara se osjećaj uvažavanja i međusobnog poštovanja. Partner se ne osjeća kritiziranim, već viđenim, cijenjenim i prihvaćenim.

Dodatno motivira na bliskost, otvorenost i davanje. U trenucima kada želite ukazati na nešto što vas muči, činite to iz konteksta podrške, a ne optuživanja, što bitno mijenja reakciju druge strane. Ne zaboravite da pohvale imaju izuzetnu moć. Pohvalite svog partnera za njihov trud, za osobine koje vam se sviđaju, za geste koje vam prijaju. Na primjer: “Hvala što si došao sa mnom u kupovinu, znam da ti nije omiljeno, ali meni je puno značilo.” Ili: “Sviđa mi se koliko brineš za druge, to je divno vidjeti.” Na taj način ne samo da gradite svog partnera, već i u vlastitoj svijesti oblikujete sliku svoje veze – kao one u kojoj vlada međusobno razumijevanje i podrška.

Preporučeno