U Nastavku našeg današnjega članka, govorićemo malo sa stručne strane, koje su to namirnice jako štetne po naše zdravlje. Naime, holesterol je jako opasan kada se jednom zakrče krvni sudovi i može doći do moždanog ili srčanog udara.
Steele je također prošao stručnu obuku i radio kao dijetetičar-nutricionist na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka. Uz znanstveni i publicistički rad, pisao je članke za različite stručne časopise i objavio brojne zapažene knjige. Među njima su Kako hranom očuvati zdravlje (1976), 1001 način doživjeti stotu (1978), Standardi prehrane za jugoslavenske studente (1979), D kompleks 101 (2017), Snagom volje do idealne tjelesne težine – Liječenje pretilosti (2018.), Hrana kao lijek – dijetoterapija bolesti (2019.) i Jabučni ocat – čuvar vašeg zdravlja (2019.).
- Za svoj doprinos dodijeljena su mu brojna priznanja. Konkretno, njegov rad razjašnjava ključne čimbenike koji dovode do problema s kolesterolom i masnom jetrom. Velika zabluda je da je konzumiranje masne hrane uzrok masne jetre. U igri su razni elementi. Jetra pretvara višak šećera u masno tkivo. Kolin (vitamin B4), koji je uobičajeno prisutan u slanini, jajima i mesu, pomaže u distribuciji kolesterola, sprječava njegovo nakupljanje u jetri i usmjerava ga dalje od masnih područja, što može dovesti do povećanja struka, stražnjice proširenje i slične učinke.
Uklanjanjem ovih korisnih masnoća iz naše prehrane zbog zabrinutosti oko razine kolesterola, nenamjerno pridonosimo razvoju masne jetre, kao što je ranije spomenuto u našem časopisu. Ovo stanje se naziva bezalkoholna masna jetra. Kada se masnoća nakuplja u jetri, njezina sposobnost pravilnog funkcioniranja je ugrožena, što otežava njezinu sposobnost uklanjanja toksina iz našeg tijela i provođenja detoksikacije. To se može uočiti kroz nekoliko znakova, uključujući pojavu akni i prištića na koži, pojavu prhuti, ljuštenje noktiju i osjećaj svrbeža po cijelom tijelu. Ističe važnost dobrog kolesterola za pravilno funkcioniranje organizma.
Na kolesterol ne treba gledati kao na neprijatelja; umjesto toga, neophodan je za ljude, jer je uključen u proizvodnju mnogih hormona i igra vitalnu ulogu u stvaranju staničnih membrana. Višak kolesterola lipoproteina niske gustoće (LDL), koji se obično naziva lošim kolesterolom, može rezultirati raznim zdravstvenim problemima. Također je otkrio da se razina triglicerida može povećati. Visoki trigliceridi nisu rezultat jedenja svinjetine; umjesto toga, proizlaze iz konzumiranja velikih količina voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna.
To je zabrinjavajuće, ističe za “Stil”. Dakle, kako možemo učinkovito detoksificirati jetru i tijelo? Rješenje se nalazi u pravilnoj prehrani! Ključno je održavati dobro organiziran način života. Pravilna hidratacija je ključna, jer jetra najbolje funkcionira s dovoljnom količinom vode – ovo je ključno! Važno je uključiti optimalne količine topivih i netopivih biljnih vlakana u naše obroke. Nadalje, korisno je konzumirati namirnice koje podupiru zdravlje jetre, posebice one koje imaju gorak okus, poput maslačka, korijena čička i lincure.
Dr. Nenadić savjetuje da iz prehrane izbacite sve ugljikohidrate i umjetne šećere kako biste učinkovito smanjili razinu kolesterola i triglicerida. Uključite hranu koja je bogata zdravim mastima u svoje obroke, uključujući domaću mast, maslinovo ulje, hladno prešana biljna ulja i opcije bogate kolinom poput slanine i jaja. Dodavanje lososa i skuše vašoj prehrani također je korisno jer pružaju izvrsne izvore zdravih masti. Važno je napomenuti da sokovi, osobito oni iz trgovine, nisu učinkoviti u čišćenju jetre.
Ovi sokovi iz trgovine često sadrže fruktozu, koja je dobro poznata po svojoj ulozi u poticanju debljanja. Fruktoza pridonosi slatkoći raznim proizvodima, ali također potiče skladištenje masti u tijelu dok povećava razinu triglicerida i kolesterola. Autor ističe da se fruktoza koja se nalazi u voću razlikuje od fruktoze koju konzumiramo u prerađenoj hrani. Proizvođači je često označavaju kao voćni šećer, fruktozu koja se koristi u industrijskim artiklima dobiva se iz kukuruza, posebno se naziva glukozno-fruktozni sirup, a ne iz pravog voća.