Jelena Rozga je popularna hrvatska pjevačica, poznata po svom prepoznatljivom glasu i hitovima koji spajaju pop i dalmatinsku glazbu. Karijeru je započela kao pjevačica grupe Magazin 1996. godine, kada je zamijenila Danijelu Martinović. S Magazinom je ostvarila brojne hitove, poput Minut srca tvog i Ginem, a 2006. godine odlučila se za solo karijeru.
Jelena Rozga iu svom petom desetljeću života ne prestaje zračiti sjajem i privlačnošću, osvajajući sve koji je susretnu, zbog čega slovi za jednu od najljepših figura u javnosti. Pjevačica se već dugi niz godina suočava sa značajnim zdravstvenim problemom, konkretno vezanim uz štitnu žlijezdu, koja je uzrok njezinih zdravstvenih komplikacija zadnjih 17 godina. Krajem 2006. počeo sam primjećivati promjene u svom tijelu, uključujući značajan umor, gubitak težine i ozbiljne probleme s kožom.
To razdoblje poklopilo se s ključnom tranzicijom u mom životu, obilježenom mojim odlaskom iz grupe “Magazin” i započinjanjem solo karijere. Odlučila sam te promjene istražiti s medicinskog aspekta, a nažalost dobila sam dijagnozu hipertireoze, ispričala je Rozga za Hello. Jelena je otkrila da sudjeluje u redovnoj terapiji, što joj je omogućilo da zadrži osjećaj kontrole; međutim, nedavno je priznala da joj se zdravlje naglo pogoršalo.
– Posljednjih nekoliko dana imao sam problema sa štitnjačom, zbog čega sam se brinuo kako ću se probuditi svako jutro. Svjestan sam da imam tendenciju ustajanja s osjećajem da sam prilično natečen. Komplimenti za mene imaju veliku vrijednost. Moji dani variraju između dobrih i loših, osobito kako se moja terapija razvijala. Ne smatram se sklonim panici. Budući da sam bio na terapiji duže vrijeme, prepoznajem potrebu borbe s izazovnim situacijama kada se pojave. Navikla sam trpjeti faze u kojima se ne osjećam najbolje, rekla je Rozga za Alo. Vrijedi napomenuti da su dosadašnji hrvatski mediji često pisali kako je Rozga nakon svakog svog prekida utjehu tražila u društvu Ivana Huljića; međutim, dosljedno je tvrdila da je njihov odnos čisto platonski. Sigurno!
BONUS TEKST:
Deset teških životnih lekcija koje treba shvatiti što je prije moguće. Niste ni pod kakvom obvezom primati njegu od drugih. Činovi prigovaranja, žrtvovanja i izražavanja nezadovoljstva nikome ne donose nikakvu korist. Pojedinci su pretežno zaokupljeni vlastitim brigama i interesima. Najveća glupost leži u poduzimanju radnji za druge, žrtvovanju sebe očekujući zahvalnost i reciprocitet zauzvrat. Malo je vjerojatno da će se takvo uvažavanje dogoditi, jer svijet funkcionira na principima nepravde.
Ovo je priroda postojanja. Činit će se greške, plovit će se kroz gustu maglu neizvjesnosti, a očekivana su iskustva prijevare i napuštenosti tijekom izazovnih vremena; ovo je sasvim normalno. Čovjek mora prigrliti samoprihvaćanje bez obzira na mišljenja drugih. Nečije samopoštovanje ne bi trebalo ovisiti o mišljenjima drugih. Kao odrasla osoba, bitno je prihvatiti i otrpjeti neodobravanje onih oko vas. Pohvale i komplimente smatrajte dodatnom dobrobiti, a ne izvorom podrške za koji se osjećate prisiljeni držati se i zadržati. Boravak unutar paradigme koja zahtijeva odobrenje dovodi do zarobljavanja i posljedica za takav način razmišljanja.
U početku, zabrinutost u vezi s postizanjem odobrenja dominirat će vašim mislima, nakon čega će uslijediti tjeskobe o mogućem gubitku tog odobrenja nakon što se postigne. Bez obzira na okolnosti, ovo stvara samostalni ciklus nevolje. 3. Otkrijte svoju strast Tijekom života bitno je otkriti i slijediti vlastiti put. Ključno je dati prednost osobnim željama nad očekivanjima drugih, uključujući i ona roditelja, te se usredotočiti na ono što doista želimo postići. Da biste to postigli, bitno je imati jasno razumijevanje i priznati svoje snage. Nastojte ih poboljšati, pročistiti i kultivirati tijekom svog života.
Odvojite trenutak za iskreno razmišljanje i zapitajte se: “Koje su moje strasti i koje vještine posjedujem?” Bez obzira na mogućnost financijske dobiti, slijedite svoje težnje. U konačnici, takvi će se napori dugoročno isplatiti. 4. “Zanemari” nesavršenosti Svaki pojedinac posjeduje i prednosti i slabosti. Rješavanje nedostataka može biti dugotrajan, skup i iscrpljujući proces; stoga je često učinkovitije koncentrirati se na svoje snage.
Na primjer, u određenim pristupima psihoterapiji, primarni princip je sljedeći: Uklonite ono što je neučinkovito, pojačajte elemente koji su uspješni i usredotočite se na akcije koje daju pozitivne rezultate. Da biste započeli proces razvoja svojih jakih strana, bitno je prihvatiti sebe u cijelosti, uključujući sve nedostatke: bez obzira jeste li mrzovoljni, ćelavi, grbavi, mršavi ili debeli – svaki aspekt je prihvatljiv. Težite vrlini i vodite mirni život. Ako ne možete identificirati pozitivnu osobinu u sebi, razmislite o tome da potražite savjet svoje majke. Svaka majka ima razumijevanje za jake strane svog djeteta. 5. Razvijte sposobnost podnošenja nelagode.
Pojedinci koji postižu uspjeh odlikuju se svojom sposobnošću podnošenja kratkoročne nelagode radi ostvarenja dugoročnih ciljeva. Takvi pojedinci posjeduju sposobnost sudjelovanja u strukturiranom treningu, održavanju pravilne prehrane, sustavnom postizanju proširenih ciljeva, učinkovitom učenju i uštedi financijskih sredstava, među ostalim praksama. Da bi se postiglo veće zadovoljstvo u budućnosti, često je potrebno trpjeti bol u sadašnjosti. Razmišljanje o vašim prošlim postignućima otkrit će da se ovo načelo dosljedno pokazalo učinkovitim. 6. Njegujte interes za vlastite težnje. Vlastiti interes podrazumijeva davanje prioriteta ispunjavanju vlastitih potreba prije brige za druge.
Moglo bi se razumno zapitati o prirodi takvog egoizma. Međutim, uvjeravam vas da to nije sebičnost. Razmotrite analogiju sa zrakoplovom: prije nego što pomognete djetetu, prvo morate osigurati masku za kisik za sebe. Ovo načelo se na sličan način primjenjuje u životu. Prije svega, bitno je prepoznati da ste sami odgovorni za brigu o vlastitoj dobrobiti te za prepoznavanje i ispunjavanje svojih osobnih potreba. Nadalje, ako u sebi njegujete osjećaj sklada, zdravlja i zadovoljstva, bit ćete bolje opremljeni ponuditi brigu, pažnju i ljubav onima u svojoj neposrednoj okolini. 7. Razvijte sposobnost prihvaćanja neizvjesnosti.
Zajednička karakteristika uspješnih pojedinaca je njihova udobnost uz određenu razinu rizika i neizvjesnosti. Inzistiranje na uvjeravanjima iz nepredvidivog svijeta neizbježno dovodi do tjeskobe i zabrinutosti. Razmotrite, na primjer, iluziju sigurnosti koju ste sami izgradili. Umotan u čahuru stabilnog postojanja – koji uključuje posao, dom, vrt i smrt – moglo bi se dovesti u pitanje njegova sigurnost. Odgovor je nedvojbeno potvrdan. Međutim, mora se priznati trošak. Slijede manje nagrade, manje uzbuđenja i manje novih iskustava. U konačnici, jedina imovina koju zadržavamo posljednjeg dana našeg života su naše emocije i dojmovi. 8. Uključite se u radnje koje smatrate značajnima.
Na život ne treba gledati kao na puku praksu koja vodi za autentičnu budućnost. U ovom smo trenutku na pragu da uistinu počnemo živjeti. Razmislite o tome koja će sjećanja ostati na kraju vašeg života. Razmotrite žaljenja koja biste mogli gajiti. Život i danas nastavlja svojim tokom. Upravo u ovom trenutku imate priliku doživjeti svoje najispunjenije godine, sve dok iščekujete nedostižnu ideju da vas negdje čeka blistava budućnost. 9. Optimalan trenutak nikada neće doći.
Kako se nalazimo u 2025. godini, evidentno je da kolektivno proživljavamo sveprisutni osjećaj tjeskobe, fenomen koji je započeo s početkom Covida 2019. Od tada je prošlo pet godina. Uzimajući u obzir da je prosječni životni vijek otprilike 70 godina, a tipično kraći za muškarce, izdržati razdoblje patnje od pet godina dok se nadaju poboljšanju okolnosti jednako je propuštanju jedne dvanaestine vlastitog života. Ne samo da je istina da nikad neće biti povoljnijih okolnosti, nego je život sam po sebi nepravedan i čovjek će neizbježno pogriješiti bez obzira na uloženi trud.