Istraživanje provedeno u Britaniji pokazalo je da šafran učinkovito vraća vid starijim osobama. Istraživanje je uključivalo umirovljenike, stariju demografiju koja ima problema s vidom. Nakon uzimanja šafrana vid im se značajno poboljšao.
Među golemim nizom ljekovitih biljaka, trava i okusa koje je priroda dala čovječanstvu, šafran blista kao začin koji se često naziva kraljem začina.
Njegova ljekovita svojstva dokumentirana su u nekim od najstarijih poznatih medicinskih tekstova, a brojni izvještaji ističu njegova izvanredna terapeutska svojstva.
Mnogi su ga pojedinci koristili za sprječavanje napredovanja raka, dok su drugi prestali nositi naočale, a neki su izvijestili o njegovim snažnim antidepresivnim učincima. Sve u svemu, sve veći broj ljudi raspravlja o šafranu, koji se često naziva Božjim lijekom, jer njegova ljekovita svojstva svakim danom postaju sve popularnija.
Povijesno gledano, šafran je služio kao lijek za žuticu i koristio se u borbi protiv bolesti poput kuge i malih boginja. Osim toga, koristio se za ublažavanje bolova i grčeva, smanjenje nelagode u trbuhu, rješavanje problema s bubrezima i ublažavanje predmenstrualnih simptoma.
Šafran sadrži karotenoide koji pokazuju antikancerogeno, antimutacijsko i imunomodulatorno djelovanje. Istraživanja provedena uz modernu medicinu naglašavaju ova svojstva šafrana. Dodatno, neka su istraživanja istraživala njegov farmakološki učinak na maligne tumore, pokazujući da je životni vijek miševa s tumorima produljen za više od 110%.
Ekstrakt metanola iz šafrana može se suprotstaviti oksidativnim učincima slobodnih radikala za čak 65% u određenim koncentracijama, što ukazuje da šafran može služiti kao antioksidans.
BONUS :
- Kada se rak debelog crijeva proširi na pluća ili druga područja tijela, može dovesti do različitih simptoma povezanih s uznapredovalim stadijem raka debelog crijeva, kao što su:
Kašalj koji postaje vidljiviji noću ili navečer, otežano disanje zbog pritiska tumora ili nakupljanja tekućine u plućima te iskašljavanje krvi zahtijevaju hitnu liječničku pomoć. Osim toga, česte respiratorne infekcije poput upale pluća i nakupljanje tekućine u prsima mogu dovesti do povećanih poteškoća s disanjem i osjećaja pritiska u prsima. Ovi znakovi ukazuju da je stanje doseglo uznapredovali stadij i zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.
Početni znakovi koji zahtijevaju pozornost U ranoj fazi rak debelog crijeva možda neće imati jasne simptome, ali postoje određeni pokazatelji na koje treba obratiti pozornost:
Mogu se pojaviti simptomi poput kroničnog umora, osjećaja slabosti, smanjenog apetita, blage boli u desnom dijelu trbuha i nenamjernog gubitka težine. Osim toga, može biti prisutna i nadutost trbuha uzrokovana nakupljanjem tekućine (ascites), uz razvoj žutice i svrbeža kože. Rano prepoznavanje ovih simptoma može biti presudno za učinkovito liječenje.