Farah, dvanaestogodišnja devojčica iz Pakistana, deli svoju potresnu priču koja potresa srca mnogih. Tvrdi da je 2020. godine oteta iz svog doma. U tom strašnom događaju, njeni otmičari su je vezali okovima, primorali da promeni svoju veru i prisilili da se uda za jednog od njih. Ovo je samo jedan od mnogih sličnih slučajeva koji se događaju širom Pakistana, posebno među mladim hrišćanskim devojkama.
Njena porodica je bila šokirana i uplašena. Asif, Farahin otac koji je u trenutku otmice bio na poslu, odmah je otrčao u najbližu policijsku stanicu da prijavi slučaj. Čak je imao informacije o otmičarima jer ih je deda prepoznao, ali policajci se nisu previše zainteresovali za slučaj.
“Nisu hteli da sarađuju, čak nisu želeli ni da naprave zapisnik,” tvrdi Asif, koji je bio očajan zbog nedostatka reakcije nadležnih organa.
Farah je odvedena u Hafizabad, udaljen oko 110 kilometara od njene kuće, gde je bila podvrgnuta strašnom zlostavljanju. Držana je u lancima, silovana i tretirana kao roblje.
“Gotovo sve vreme su me držali u lancima i prisiljavali da čistim kuću svog otmičara, kao i da vodim računa o životinjama u dvorištu. Pokušala sam da se oslobodim, ali nisam mogla. Molila sam Boga svake noći za pomoć,” priča Farah.
Farahina priča nije usamljen slučaj. Prema podacima organizacija za zaštitu ljudskih prava, svake godine u Pakistanu bude oteto oko 1.000 mladih devojaka hrišćanske, hinduističke i sikhske vere. Mnoge od njih bivaju primorane da promene veru i prisilno se udaju za svoje otmičare.
Ova užasna praksa je deo šireg problema progona manjinskih verskih zajednica u Pakistanu. Hrišćani, hindusi, sikhsi i druge manjinske verske grupe suočavaju se sa sistematskim nasiljem i diskriminacijom.
Nacionalno crkveno veće u Pakistanu upozorava da se broj slučajeva ovakvih otmica povećava, a vlasti ne preduzimaju adekvatne mere kako bi se zaštitile žrtve i njihove porodice.
Asif, Farahin otac, nije odustao. Uporno je tražio pomoć od lokalne crkve, koja je organizovala pravnu podršku porodici. Nakon pet meseci borbe i preklinjanja vlasti da pronađu otmičare i vrate Farah kući, policija je konačno preduzela korake.
Farah je oslobođena 16. februara, skoro osam meseci nakon što je oteta. Sud je proglasio njen prisilni brak ništavnim, ali je borba za pravdu i dalje u toku. Farah sada, sa svojih trinaest godina, pokušava da zaleči svoje rane i povrati normalan život sa porodicom.
Ovo je samo jedna od mnogih priča o nasilju i zlostavljanju nad manjinskim verskim zajednicama u Pakistanu. Međunarodna zajednica i nevladine organizacije pozivaju vlasti Pakistana da preduzmu konkretne korake kako bi zaštitile svoje građane i osigurale poštovanje ljudskih prava i verskih sloboda za sve svoje stanovnike.
BONUS TEKST;
U današnjem svetu tehnologije, brzine i stalnih promena, sve je izazovnije pronaći vreme za odmor i relaksaciju. Svaki dan donosi nove obaveze, rokove i izazove koji zahtevaju našu pažnju i angažman. U takvim okolnostima, važno je pronaći balans između profesionalnih obaveza i ličnog blagostanja.
Jedan od ključnih koraka ka očuvanju mentalnog zdravlja je uspostavljanje rutine koja podstiče relaksaciju i regeneraciju. To može uključivati aktivnosti poput meditacije, vežbanja, šetnje u prirodi ili uživanja u omiljenim hobijima. Važno je pronaći ono što nam prija i što nas ispunjava, i posvetiti tom vremenu svakodnevno, koliko je to moguće.
Pored toga, važno je naučiti postaviti granice i reći “ne” kada nam je potrebno vreme za odmor i oporavak. Preopterećenost obavezama može dovesti do stresa, iscrpljenosti i smanjene produktivnosti. Stoga je važno naučiti prepoznati znakove preopterećenosti i pružiti sebi dovoljno vremena za odmor i regeneraciju.
Konačno, ne smemo zaboraviti važnost podrške i povezanosti sa voljenima. Razgovor sa prijateljima i porodicom može pružiti emocionalnu podršku i podstaći osećaj pripadnosti i bliskosti. Podela svojih misli, briga i radosti sa drugima može olakšati teret koji nosimo i doprineti osećaju zadovoljstva i sreće.
U svetu koji se neprestano menja i ubrzava, važno je uspostaviti ravnotežu između profesionalnog i ličnog života, i pronaći vreme za odmor, relaksaciju i povezanost sa voljenima. To je ključni korak ka očuvanju mentalnog zdravlja i blagostanja u današnjem svetu.