I za danas imamo jednu jako pozitivnu informaciju, za sve penzionere koje dolaze iz Srbije. Aleksandar Vučić već dugi niz godina, on radi jako pozitivne stvari za penzionere, koji su mu u stvari i najveće glasačko tijelo. Sada je opet spremio jednu jako lijepu vijest za sve njih. 

Nakon izvršenog usklađivanja, prosječna mirovina za mjesec siječanj iznosila je 45.775 dinara.

Za osobe koje su odslužile 20 godina, ali su bile prijavljene na minimalnu plaću, njihov očekivani iznos mirovine određuje se službenim izračunima. Prema tim izračunima, ako je netko radio 20 godina i bio prijavljen s plaćom u visini sadašnje minimalne plaće, može očekivati ​​mjesečnu mirovinu nešto veću od 100 eura, odnosno 14.366 dinara. Posebno se Zakon o rehabilitaciji bavi procesom rehabilitacije i pravnim posljedicama za pojedince koji su lišeni svojih prava, bilo iz političkih, vjerskih, nacionalnih ili ideoloških razloga. Prema zakonu, rehabilitirane osobe imaju pravo na poseban staž koji im se računa u dvostruko vrijeme trajanja lišenja slobode, kao i na mjesečnu novčanu naknadu. Dodatno, nezaposlenost nakon prestanka lišenja slobode priznaje se u posebni mirovinski staž u trajanju do najviše dvije godine, ako je nezaposlenost nastala zbog povrede prava i sloboda propisanih ovim Zakonom.

Da bi ostvarili pravo na mjesečnu novčanu naknadu, osobe koje su bile na rehabilitaciji moraju imati minimalno osam godina službeno priznatog mirovinskog staža. Važno je napomenuti da se posebni mirovinski staž priznat prema Zakonu o rehabilitaciji razlikuje od staža određenog Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Kao rezultat toga, nije upisan u matične knjige i ne može se koristiti za određivanje iznosa mirovine. Zakonom o rehabilitaciji propisano je da je samo posebni mirovinski staž temelj za ostvarivanje prava na mjesečnu novčanu naknadu. Kako bi podržali svoj zahtjev, rehabilitirane osobe moraju dostaviti potrebnu dokumentaciju, uključujući sudsku presudu kojom se potvrđuje njihova rehabilitacija i dokaze o trajanju njihove zatvorske kazne, kao i dokaze o nezaposlenosti nakon puštanja na slobodu.

Nadalje, kao dio postupka za primanje mjesečne financijske stipendije, podnositelj zahtjeva mora dostaviti dokaz o aktivnom tekućem računu. Podružnice Fonda provjeravaju cjelokupnu dokumentaciju rehabilitiranih osoba i utvrđuju pravo i visinu novčane naknade. Taj je proces trenutno u tijeku, a oni koji su dobili povoljna rješenja već su uključeni u sustav isplate naknada.

Prema Zakonu o rehabilitaciji, mjesečna posebna naknada utvrđuje se u iznosu od 50% prosječne mjesečne plaće u Republici Srbiji iz prethodne godine (bez poreza i doprinosa, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku). Nakon podnošenja zahtjeva, rehabilitirana osoba ima pravo na mjesečnu novčanu naknadu. Druga pozitivna vijest za umirovljenike je da je mirovinski fond objavio preliminarnu rang listu umirovljenika koji imaju pravo na posjet jednom od 25 toplica. Konkretne upute o tome kako i gdje riješiti ovo pitanje dane su vrlo detaljno.

U središtu pozornosti mnogih pojedinaca je određivanje točnog iznosa mirovine nakon siječanjskog usklađivanja, kao i očekivanih primanja za starije osobe. Ključno je napomenuti da nedavno povećanje mirovinskih stopa omogućuje jasno razumijevanje ukupnog iznosa. Prosječna mirovina u siječnju iznosila je 45.775 dinara. Posljednjim usklađivanjem mirovine će dodatno porasti za 5.600 dinara.

Najniža mirovina, koja je dosad iznosila oko 20.600 dinara, sada je porasla na 23.684 dinara. Umirovljenici u prosjeku primaju 45.775 dinara, dok oni koji su prije primali 70.000 sada primaju oko 80.360 dinara.

Time je mirovina za osobe s 15 godina staža porasla na 28.527 dinara. Minimalna mirovina za zaposlene sada iznosi oko 25.000 dinara, a poljoprivrednici oko 19.600 dinara. U siječnju 2024. prosječna mirovina iznosila je oko 45.700 dinara. Nakon usklađivanja od 5,5 i 14,6 posto, mirovine koje su prvobitno iznosile 60.000 dinara sada iznose 72.542 dinara. Isto tako, mirovine koje su u početku iznosile 100.000 dinara sada nakon istog usklađivanja iznose 120.903 dinara.

U siječnju 2024. maksimalni iznos mirovine dosegnuo je 229.745,34 dinara.

Uz radni staž od 20 godina, mirovina će početi u siječnju.

Prema službenoj računici, osoba koja je radila 20 godina i ostvarila plaću u visini sadašnje minimalne plaće može u starosti očekivati ​​mjesečna primanja nešto veća od 100 eura, odnosno 14.366 dinara.

Preporučeno