Preuzevši kontrolu nad Libijom u dobi od dvadeset sedam godina 1969., Muammar al-Gaddafi nekoliko je desetljeća čvrsto držao svoju naftom bogatu naciju, gušeći svaku opoziciju. Rođen 1942. u obalnom području Sirte, potjecao je iz nomadske obitelji. Napustivši studij geografije na Sveučilištu u Benghaziju, prijavio se u vojsku. Nakon preuzimanja vlasti, prihvatio je mješavinu panarabizma, antiimperijalizma i islamskih načela. Dok je dopustio privatno vlasništvo nad malim poduzećima, sve velike korporacije bile su pod kontrolom države.

Malo je poznata činjenica da je Gadafi držao tajnu zbirku žena u nižim etažama svoje rezidencije, gdje su bile zatvorene u malim sobama ili stanovima. Te su se žene morale pojaviti pred njim u donjem rublju i mogle su biti pozvane u bilo koje doba dana ili noći. Trpjele su silovanje, fizičko zlostavljanje i ponižavajuće seksualne radnje. Gadafiju je silovanje služilo kao sredstvo kontrole i dominacije nad drugima, prvenstveno ženama zbog njihove ranjivosti, ali i muškarcima opsjednuvši njihove žene i kćeri. Osim toga, prisilio je neke od svojih ministara na pokornost na sličan način. Ovo manipulativno ponašanje proširilo se na određene plemenske vođe, diplomate i vojne dužnosnike kojima je nastojao manipulirati. Dobro je dokumentirano da je Gadafi, koji je težio da bude afrički “kralj kraljeva”, bio u seksualnim odnosima s više žena i kćeri afričkih šefova država. Međutim, važno je napomenuti da ti susreti nisu okarakterizirani kao silovanje; nego ih je namamio pozamašnim svotama novca ili raskošnim nakitom. Kada je privremeno napustio Libiju, na putovanju ga je pratio dio harema. Uz njega je cijelo vrijeme bila Mabruka Čerif, nepokolebljiva prisutnost. Njezina odgovornost podrazumijevala je nabavu i mladih žena, a povremeno i mladića za njega.

Po dolasku u Pariz, njezin primarni cilj bio je regrutirati mlade žene i transportirati ih u Libiju. Tijekom svih tih misija u Parizu, boravila je u iznimno cijenjenom hotelu smještenom na slavnim Champs-Élysées. Jednom mi je ugledna francuska diplomatkinja otkrila da je u Parizu “nabavljala” pothvat koji bi bez pomoći libijskog veleposlanstva bio nedostižan. Iako su francuske vlasti morale posjedovati određena saznanja, očito je da francuski dužnosnici nisu bili u potpunosti svjesni razmjera Gadafijevog brutalnog tretmana prema tim ženama”, podijelila je Anik Kodžin, francuska novinarka.

Prema svjedočanstvima žrtava i svjedoka prikazanih u BBC-jevom dokumentarcu, Gadafi je imao metodu za odabir svojih “meta” tako što je osobno posjećivao škole i fakultete. One koji bi privukli njegovu pozornost nježno bi pomilovao po glavi, što mu je služilo kao signal. Nakon toga, žrtvu bi njegovi zaštitari odveli u jednu od raznih namjenski izgrađenih odaja, gdje bi je diktator podvrgnuo zlostavljanju i seksualnom napadu. Među tim komorama nalazi se pomno opremljen prostor na Sveučilištu u Tripoliju, posebno dizajniran za ginekološke preglede, gdje se žrtve pretražuju na spolno prenosive infekcije prije podnošenja daljnjeg seksualnog iskorištavanja.

U sjećanju učiteljice iz jedne škole u Tripoliju opisani su zastrašujući postupci pojedinaca lišenih savjesti, morala i milosrđa. Ti bi počinitelji, od kojih su neki imali čak 14 godina, jednostavno birali djevojke koje su željeli, ne obazirući se na njihovu nježnu dob. Pojavljuju se tragične priče, s nekima su djevojke godinama zatočene, dok su druge odbačene s teškim ozljedama. Jedna je djevojčica nestala bez traga, iako su je otac i braća neumorno tražili, dok je druga otkrivena tri mjeseca kasnije, brutalno napadnuta i ostavljena da umre u parku. Tvorci dokumentarca, tijekom produkcije svog filma, također su otkrili dokaze koji upućuju na to da je Gadafi koristio privatnu hitnu jedinicu s Kube kako bi eliminirao svoje protivnike, spremajući njihova tijela u zamrzivače. Baha Kikia, supruga ministra vanjskih poslova, imala je zategnut odnos s diktatorom i misteriozno je nestala. Kad se Gadafijev režim srušio, primila je poražavajuću vijest da su ostaci njezina supruga među sačuvanima.

Preporučeno