U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jednu jako zanimljivu priču, a koja nam dolazi iz Bosne i Hercegovine. Govorićemo o nena Zibi, koja je i više nego zanimljiva starica…..

Dijana Đoković nedvojbeno se ubraja među najbolje majke, rodila je i odgojila najvećeg tenisača u povijesti, Novaka Đokovića. Danas ćemo razgovarati o njenom porijeklu i podrijetlu njenih roditelja. Nana Ziba, nastanjena u Visokom kod Sarajeva, živjela je četiri godine u kući pravoslavnog svećenika. Unatoč tome što slijedi islam, koji ima različite običaje i tradiciju od pravoslavnih običaja, iskusila je život u tom kućanstvu bez ograničenja. U videu Alena Avdića, Ziba je primijetila:

“Živjela sam u Papinoj rezidenciji. Nitko mi nije zabranjivao oblačenje, uključujući maramu i muslimansko ruho. Četiri godine sam provela kod svećenika. Porijeklom iz Rogatice, proveo je četiri godine u Austriji, ali se teško prilagodio tamošnjem načinu života, te se na kraju odlučio vratiti u Bosnu i Hercegovinu. U Visokom, na Dobrinji, kupila je kuću u kojoj svako ima svoj stambeni prostor. “Skuhaj nam kavu dok se Nana moli, a onda možemo razgovarati.” Iako je prošlo mnogo godina od njezina boravka u Austriji, ona njeguje uspomene na svećenikov dom i srdačno gostoprimstvo koje joj je pružio. “Otac mi je jednom rekao: ‘Majko, ti se drži svoje tradicije, a ja ću se držati svoje’.

Dok sam bio u molitvi, svećenik je prokomentirao: ‘Mudra majko, ti slijedi svoju vjeru, a ja ću svoju.’ Pokazao je poštovanje prema mojim uvjerenjima, a ja sam izbjegavao miješanje u njegove običaje, ne osjećajući nikakvu prijetnju ili diskriminaciju od njega. Pojasnila je da svećenik jako cijeni njihovu vjeru. Ziba je zabilježila: “Nakon što svećenik završi liturgiju, on kaže mom mužu: ‘Djede, molim te, pripremi nam kavu jer se Nana moli, a poslije toga možemo sjesti i razgovarati.

„DODATNI SADRŽAJ

Dijana Đoković, majka najistaknutijeg tenisača u povijesti Novaka Đokovića, ima osebujnu životnu priču. Rođena 1964. kao Dijana Žagar, kasnije je prešla na drugu vjeru i sada nosi crkveno ime Milica. Osvrćući se na svoje odrastanje, Dijana je otvoreno progovorila o svom podrijetlu, otkrivši da joj, iako je odgajana u katoličkom okruženju, nije bila usađena vjera u Boga.

Napomenula je da su se njezini roditelji, pod utjecajem komunističke i partijski orijentirane kulture, identificirali kao Jugoslaveni unatoč katoličkoj vjeri. Od malih nogu nije bila poticana da vjeruje u Boga, a njezina obitelj nije slavila praznike poput Uskrsa ili Božića. Zapravo, nije imala djece kojoj bi mogla prenijeti bilo kakvu tradiciju. U Srđanovoj obitelji krštenja se više nisu obavljala zbog zabrana. Krštenje je zatražila Srđanova majka, a potom je uslijedilo i krštenje cijele obitelji. Stanka, Srđanova majka, koja se borila s teškom bolešću – rakom kostiju, izrazila je želju da joj se djeca pred kraj života krste.

Razmišlja o vlastitim pogledima na krštenje, pod utjecajem katoličkih uvjerenja svojih roditelja. Iako nije krštena u Katoličkoj crkvi, prepoznaje svoje podrijetlo jer je cijeli život proživjela u Srbiji. Po dolasku drugog sina odlučila se krstiti u pravoslavnoj crkvi i od tada se naziva Milica, jer joj je izvorno ime rimokatoličkog porijekla. Kako su oni ustrajali u pritisku, sve sam se više udaljavao od te odluke dok mi na kraju nisu dopustili da odem. Nakon Markovog rođenja dogodila se transformacija u meni. Proglasio sam: “Da, želim biti kršten i želim da moja djeca također budu krštena.” Zbog toga smo odlučili da svi budemo kršteni u svibnju 1992. godine u staroj crkvi u Žiči. Koje je njezino obiteljsko porijeklo?

Zdenko Žagar, Novakov otac, živi u beogradskom naselju Čukarica. Godine 2017. doživio je gubitak supruge. Iako Srbiju sada smatra svojim domom, svoje porijeklo vuče iz Hrvatske. On i supruga su se tijekom mladosti preselili u Beograd, grad u kojem je rođena Novakova majka Dijana. “Po nacionalnosti sam Hrvat, rođen u Vinkovcima”, kaže. Na tom je mjestu rođena i Novakova baka, njegova bivša supruga. Tamo su im se putevi prvi put susreli dok su oboje služili kao časnici. Nakon njegovog preseljenja u Beograd, ona je ostala u školi, ali mu se na kraju pridružila, što je dovelo do njihova braka.

Zdenko je za Nova.rs ispričao kako je Dijana ušla u svijet, a potom i Sandra, rekavši: “Za očekivati ​​je da će se više poistovjećivati ​​sa Srbima i ja nemam problema s tim.” Naglasio je da čak i kada bi se izjasnio kao Hrvat, njegove bi okolnosti ostale nepromijenjene; i dalje bi naišao na isto odbijanje. Prije nekoliko mjeseci javila se rodica iz Vinkovaca s pitanjem o mjestu Dijanina rođenja. Zdenko je napomenuo kako se o ovoj temi dosta raspravlja u Hrvatskoj, dodajući da već neko vrijeme nije u kontaktu s kćeri zbog razdvojenosti od njezine majke.

Preporučeno