– Mnogo je ovakvih ili sličnih tema koje se mogu pronaći na internet portalima i društvenim mrežama. Naime, sve je veći broj emancipovanih žena, koje odlažu udaju i zasnivanje porodice poslije 35 godine. Mnogi oni stariji će reći da to i nije baš normalna stvar, jer majka priroda i biološki sat ipak rade protiv njih. 

Predstavljajući izvanrednu priču iz ureda Mihaila Litvaka, priču koja učvršćuje njegovu reputaciju najboljeg psihologa na svijetu, ulazimo u njegova načela za ispunjeni život.

Jednog dana, Marija je posjetila moj ured tražeći pomoć u svojoj teškoj situaciji. Riječ je o njezinoj borbi da pronađe sebi odgovarajućeg partnera. Iza Marije, uspješne i visokoobrazovane direktorice tvrtke, krije se propali brak i prisutnost dviju odraslih kćeri.

Maria je žena koja je postigla uspjeh u svakom aspektu svog života, osim kada je riječ o stvarima srca. Doživjela je duboku ljubav i udala se za svog muža, potpuno zaljubljena u njega. Unatoč vlastitom obrazovanju i težnji da se istakne u karijeri, njezin suprug bio je zadovoljan svojim prosječno plaćenim poslom redovnog zaposlenika u tvrtki, ne pokazujući ambicije za profesionalnim razvojem. Unatoč tome, Marijina poslovna postignuća doista su izvanredna i vrijedna divljenja.

Kako je Marijina karijera cvjetala i ona dostizala nove visine, nezadovoljstvo njezina partnera je raslo, uzrokujući značajan pritisak na njihov brak. U trenutku ranjivosti, Maria se izravno suočila s njim, tražeći smjernice kako spasiti njihovu vezu. Molio ju je da napusti svoj posao i stavi na prvo mjesto dobrobit svoje obitelji.

U potrazi za kućnim skladom, Maria je odlučila napustiti posao i prihvatiti se uloge domaćice. Nažalost, taj izbor nije donio željeni mir u njihovom kućanstvu. Suprug, izjedan gorčinom, u svemu je nalazio mane. Nije mogao podnijeti prisutnost Marije koja je tiho okupirala njihov dom. Svaki aspekt njihova života služio je kao stalni podsjetnik da je ona postigla uspjeh, a on nije.

  • Nakon što je prošlo nekoliko godina bez poboljšanja bračne situacije, Marija je donijela odluku o raskidu braka. Poduzevši hrabar korak napuštanja supruga, krenula je iznova. Unatoč tome što je svojim kćerima sama omogućila obrazovanje i uspješno obnovila svoju karijeru, nastavila je doživljavati nesreću u stvarima srca. Zbog toga je potražila savjet psihologa.

Dopustite mi da razjasnim problem s kojim se suočila:

Bez imalo oklijevanja, ako vaš partner ne uspijeva rasti i razvijati se uz vas, savjetuje se da se raziđete. Nema potrebe pokušavati promijeniti njihovu prirodu; bio bi to gubitak vašeg dragocjenog vremena. Marija je izrazila svoje nezadovoljstvo uočenom nepravdom jer su uz muškarce koji su je zanimali, a koji su slučajno uspješni poslovni ljudi, bile domaćice i majke bez vlastite karijere i postignuća.

Većina muškaraca koji su pokazali interes za Mariju bili su prije svega poznati po ženskarošima, što ih je činilo nepodobnim kandidatima.

Predložio sam Mariji da potraži visoko uspješne pojedince u poslovnom svijetu koji dijele njezine interese. Uz dovoljno ustrajnosti, otkrit će sredstva za postizanje željenih ciljeva.

Žene, neustrašivo i bez oklijevanja krenite naprijed, ostvarujući svoje doktorske disertacije. Ne bacaj svoj pogled na one koji zaostaju, jer oni će samo spriječiti tvoj napredak. Od takvih interakcija nema nikakve koristi. Čak i ako se potpuno transformirate, prilagođavajući se njegovim željama, ipak nećete zadovoljiti njegove standarde.

Bolje je naći se u samoći nego u društvu negativnih utjecaja.

Dodatni tekst:

Psiholog Mihail Litvak u svojoj je raspravi istražio čimbenike koji određuju tko će uspješno izgraditi sretnu obitelj, a tko će pridonijeti sve većoj stopi razvoda.

Tijekom jednog intervjua spomenuo je da koncept sretnih obitelji ne postoji.

Ne postoji dovoljno dokaza koji bi poduprli mišljenje da je većina obitelji zadovoljna. Njegovo osobno istraživanje na uzorku od 11.000 obitelji otkrilo je da su samo 3 od njih doživjele istinsku sreću. Ključno je prepoznati da se normalnost isključivo pripisuje sretnim obiteljima, budući da se preostala obiteljska dinamika može klasificirati kao patološka, ​​predstavljajući nesretnu zajednicu dviju osoba. Prevalencija razvoda postavlja pitanje zašto se oni događaju tako često. Je li moguće da pojedinci griješe u odabiru životnog partnera?

  • Nedostatak odgovarajućeg obrazovanja među pojedincima glavni je uzrok ovog problema. Nisu ih naučili umijeću kritičkog mišljenja, niti su im dali smjernice kako odabrati životnog partnera. Kako bismo dobili bolji uvid u ovu materiju, proveli smo anketu u kojoj su sudionici morali odabrati željenu izjavu ljubavi. Opcije koje su im predstavljene bile su: “Ne mogu zamisliti svoj život bez tebe”, “Obećavam da te nikad neću povrijediti” i “Hajde da se zajedno suočimo sa životnim izazovima.” Iznenađujuće, nevjerojatnih 75% žena odabralo je izjavu koja izražava ovisnost: “Ne mogu zamisliti svoj život bez tebe.” Obeshrabrujuća je spoznaja da je ovaj izbor više u skladu s načinom razmišljanja nezrelog pojedinca ili nekoga tko se bori s ovisnošću. Zapanjujuće, nitko od sudionika nije bio naklonjen iskrenoj izjavi ljubavi, “Suočimo se zajedno sa životnim izazovima!

Postoji istinska i angažirana znatiželja u postojanju i rastu voljene osobe. Uobičajeno je mišljenje čuti kako ljudi izražavaju osjećaje usamljenosti, tvrdeći da ne postoji nitko tko ih voli. Jeste li ikada istinski doživjeli ljubav? Naši bračni odnosi često nalikuju nevinim igrama djece, gdje se često izgovori izjava “ne mogu zamisliti svoj život bez tebe”.

Kako vrijeme prolazi, što postaje ljubav? Gdje na kraju nalazi svoje mjesto?

Kako vrijeme prolazi, ljubav se postupno pojačava, postaje sve jača i jača… No, ako ljubavi nije bilo od početka, njezin se nedostatak s vremenom samo pogoršava.

Kako muškarci i žene drugačije doživljavaju brak?

Percepciju braka dijele oba spola, no postavlja se pitanje gdje se muškarci i žene razlikuju? Ovu razliku možemo uočiti u načinu odijevanja, pri čemu muškarci nose hlače, a žene suknje. Stoga je prvi korak prema osnivanju obitelji identificirati se kao muškarac ili žena. Međutim, važno je napomenuti da samo pojedinci koji posjeduju fizičko blagostanje, duhovni rast i financijsku stabilnost imaju pravo na osnivanje obitelji. Preporučljivo je izbjegavati kontakte s osobama kojima nedostaju profesionalne vještine ili financijska sredstva.

Što ih čeka ako je njihova veza započela intimnošću?

Vrijeme intimnosti najbolje je rezervirati za kasniju fazu, dok je u početku ključno uspostaviti zajedničku perspektivu svijeta. Ljubav nije samo gledanje u oči, već usmjeravanje pogleda prema zajedničkom putu. Tim kanadskih istraživača odredio je četiri ključna elementa koji pridonose snazi ​​obitelji.

  • Jedan aspekt je zajednička perspektiva egzistencije, dok je drugi zajednička sklonost kuhinji. U hijerarhiji važnosti intimni odnosi zauzimaju daleko treće mjesto. Na četvrtom mjestu je sklonost fizičkoj ljubavi. Međutim, kada se obitelj formira isključivo na temelju seksualnih odnosa, to ne daje pozitivne rezultate.

Preporučeno