– Ono sa čime većina populacije danas ima problema, jeste probava. To je sve uslovljeno sa lošom probavom, a ona nastaje od nepravilne ishrane. Nema šanse da odolimo prženoj hrani koja se jede sa nogu, i samim time, nije probavljena na pravi način…
Svojim bogatim znanjem iz sportske medicine i ulogom profesora fiziologije na cijenjenom Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dr. Dejan Cubrillo temeljitim i informativnim objašnjenjima učinkovito razjašnjava nesporazume oko detoksikacije. Detoksikacija je dobila značajnu snagu u suvremenom društvu. Ipak, vjerujem da se ne radi o prolaznom trendu, karakteriziranom kratkim detoksikacijama, postom ili konzumacijom određenih sokova u ograničenom trajanju. Umjesto toga, detoksikaciju treba promatrati kao metodičan i sveobuhvatan pothvat.
Prisutnost toksina u našim tijelima služi kao jasan pokazatelj temeljne neravnoteže, zbog čega je neophodno identificirati korijenski uzrok ove neravnoteže, osobito kada potječe iz neadekvatne prehrane. Nepravilna probava hranu čini ranjivom na mikroorganizme poput bakterija i gljivica, koji uspijevaju u nehigijenskim uvjetima. Dr. Cubrillo, Ph.D.Sc., naglasio je važnost ne samo fokusiranja na razvoj lijekova, već i stvaranja okruženja koje smanjuje potrebu za lijekovima. Osobe s bolešću masne jetre neizbježno imaju povišene razine inzulina, budući da inzulin prvenstveno doprinosi proizvodnji masti u jetri.
Treba napomenuti da konzumacija hrane ne utječe izravno na stvaranje kolesterola. Međutim, redovita konzumacija ćevapa i pljeskavica remeti probavni proces, što dovodi do povećanja razine inzulina, što pak potiče stvaranje kolesterola u jetri. Osobe s visokom razinom kolesterola često pokazuju i povišenu razinu inzulina. Razina kolesterola od 6 nije nužno katastrofalna; umjesto toga, savjetujem pacijentima da izbjegavaju aktivnosti koje pridonose povišenoj razini kolesterola.
- Kako biste osigurali dobro zaokruženu prehranu, preporučujem uključivanje antioksidansa u vaš dnevni unos. To se lako može postići konzumiranjem umjerene količine voća i povrća, ukupno oko 50 do 100 grama. Besprijekornom integracijom ovih hranjivih izvora antioksidansa u svoje redovite obroke možete optimizirati svoju cjelokupnu prehrambenu ravnotežu. Vibrantna i vizualno zadivljujuća priroda voća, posebno onih biljnih vrsta, posjeduje izvanrednu sposobnost smanjenja razine kolesterola.
Naši izbori prehrane pažljivo su osmišljeni kako bismo izbjegli pretjerani unos šećera i pratili veličinu porcija kako bismo spriječili preopterećenje naše gušterače mastima. Koristimo minimalnu količinu masti isključivo u svrhu poboljšanja okusa. Nadalje, naš najveći prioritet je očuvanje zdravlja naših žučnih vodova, što postižemo uvrštavanjem ljekovitog bilja u obroke i povremenim uživanjem u osvježavajućoj vodici s limunom i đumbirom. Što mislite o sokovima za detoksikaciju? Ova pića prolaze proces miješanja, prešanja i pročišćavanja.
Međutim, njihovi učinci na tijelo tek trebaju biti u potpunosti otkriveni potrošačima. Ključno je shvatiti da ovi sokovi rezultiraju značajnim povećanjem razine inzulina u usporedbi s rezultatima testova opterećenja glukozom. Posljedično, razgradnja masti postaje teža, što dovodi do stvaranja kolesterola i nakupljanja viška masti u jetri. Preporučljivo je ograničiti unos ovako pripremljenog soka jer se ne preporuča konzumiranje prevelikih količina. Osobno ne podržavam konzumaciju soka osim ako ne sadrži vlakna i sjemenke kako bi se smanjio pritisak na gušteraču.
U slučaju da ostanete bez soka, alternativa je konzumiranje voća i povrća koje je prvotno bilo namijenjeno za sok. Međutim, postoji manja komplikacija koju treba uzeti u obzir: Što ako vaš probavni sustav nema sposobnost učinkovite razgradnje ove hrane? Osim toga, vrijedi napomenuti da stres smanjuje prisutnost enzima u želucu. Obavezno se treba suzdržati od konzumiranja masnoća, odnosno maslinovo ulje, bademi i lješnjaci ne bi trebali biti u bilo kojem obroku.
U slučajevima toksičnosti jetre, bitno je izbjeći dodatno opterećenje organa i ostaviti dovoljno vremena za ozdravljenje i detoksikaciju. Prilikom uvođenja mesa u prehranu, poželjno je da se odlučite za kuhano meso i povrće. Tijekom procesa detoksikacije, preporuča se potpuno izbaciti jaja iz obroka. Uključivanje mlijeka je strogo zabranjeno u svim fazama procesa. Osobama starijim od 30 godina ne savjetuje se konzumacija mlijeka. Probava mliječnih proizvoda predstavlja značajan izazov. Za uspješnu detoksikaciju ključno je prevesti crijeva iz stanja mirovanja u aktivno stanje.
Pouzdan pokazatelj napretka je postizanje barem jedne nužde dnevno. Metabolizam se, s druge strane, odnosi na sposobnost tijela da pretvori potrošene hranjive tvari u energiju. Brz metabolizam ne znači česte posjete toaletu, već učinkovitu pretvorbu energije. Suprotno tome, višestruko pražnjenje crijeva u jednom danu označava marljive napore tijela da pravilno probavi hranu.
Prema riječima dr.sc. Čubrilo, datulja ili smokva ima izvanredna svojstva za čišćenje crijeva i može poslužiti kao moćan buldožer i bager. Datulje ili smokve jednostavno potopite u vodu, konzumirajte ih prije spavanja i iskusite njihovo umirujuće djelovanje koje čisti crijeva i žuč.