– Riječ dvije u današnjem članku o samom segmentu zdravlja, koji je povezan sa zdravljem kostiju. Govorimo o išijasu, koji je definitivno jako nezgodan ako se ne kontroliše, i ako se ne krene liječiti na vrijeme….

Neizdrživa bol uzrokovana upalom išijasnog živca, poznatom kao išijas, može imati dubok utjecaj na svakodnevne aktivnosti i cjelokupno blagostanje. Ova bol se širi od donjeg dijela leđa do nogu, uzrokujući značajnu nelagodu. Međutim, ruski medicinski stručnjaci predložili su jednostavan, ali vrlo učinkovit pristup za ublažavanje ovih mučnih simptoma. Kakav je postupak za provedbu ovog konkretnog pristupa? Za izvođenje ove terapije potrebno je uroniti stopala u toplu slanu kupku prije spavanja.

Da biste se pripremili za kupanje, sakupite prostranu posudu i napunite je s oko 10 litara vode. Provjerite je li voda ugodno topla, izbjegavajući pretjeranu toplinu koja potencijalno može dovesti do opeklina. Da biste unijeli potrebne sastojke, u vodu pospite nekoliko prstohvata soli i ulijte otprilike 500 mililitara jabučnog octa. Kako biste osigurali jednoličnost, dobro promiješajte smjesu. Umočite stopala u pripremljenu kupku za stopala i ostanite dok se voda ne ohladi.

  • Odvojite trenutak za opuštanje i odmorite noge nakon kupanja. Rastegnite ih kako biste ublažili nakupljenu napetost, a zatim ih brzo isperite svježom vodom prije nego što ih osušite ručnikom. Kad dođe vrijeme za spavanje, pobrinite se da vam noge budu udobne tako da ih pokrijete dekom ili ručnikom kako biste održali toplinu tijekom noći. Kako sljedeće jutro ne biste hodali bosi, savjetuje se nošenje papuča ili vunenih čarapa. Ruski medicinski stručnjaci sugeriraju da ovaj lijek može učinkovito ublažiti bolove kod išijasa čak i nakon samo jedne upotrebe.

Za trajno olakšanje preporučuje se ponavljanje tretmana svakih šest mjeseci ili po potrebi. Lumboischialgia, također poznata kao išijas, karakterizirana je prisutnošću boli koja putuje duž išijadičnog živca, počevši od donjeg dijela leđa i protežući se kroz kukove ili glutealnu regiju, sve do noge, a povremeno doseže i prste. Obično zahvaća jednu stranu, stanje je obilježeno boli koja se širi niz nogu.

Kompresija živca tipičan je uzrok išijasa, koji se često događa kada disk lumbalnog kralješka vrši pritisak na živac. U normalnim okolnostima, disk ostaje odvojen od živčanih struktura, ali u slučajevima išijasa, sam se pomaknuo (pomaknuo se iz svog prvobitnog položaja), što je rezultiralo kompresijom živca. Išijatični živac, živac s motoričkim i senzornim funkcijama, pokazuje jedinstvenu reakciju kada se stisne. Ova kompresija dovodi do manifestacije motoričkih i senzornih simptoma. Slabost mišića proizlazi iz motoričkog odgovora, dok senzorni odgovor rezultira osjećajem boli i utrnulosti u nogama.

Živac poznat kao N. ischiadicus, koji se po debljini može usporediti s palcem, odlikuje se najdužim i najdebljim živcem u ljudskom tijelu. Potječe iz lumbosakralnog dijela kralježnice, sastoji se od pet manjih živaca koji idu niz noge. Kako napreduje, dijeli se na manje živce unutar natkoljenice, koljena, lista, stopala i proteže se prema prstima. Povećana tjelesna aktivnost primarni je krivac za ovu nelagodu, iako u određenim slučajevima glavni uzrok ostaje nedokučiv. Živac može biti podvrgnut kompresiji ili upali, što dovodi do pojave boli.

Do kompresije živca može doći zbog prolapsa intervertebralnog diska, što rezultira uklještenjem živca. Nadalje, suženje spinalnog kanala, uzrokovano različitim čimbenicima kao što su prijelomi (rupture) zdjelice ili bedrene kosti, tumori ili aneurizme (proširenje arterije), također može dovesti do kompresije živca. S vremenom i strpljenjem, blagi išijas obično nestane sam od sebe. Ako se metode samozbrinjavanja pokažu neučinkovitima u ublažavanju simptoma ili ako bol traje više od tjedan dana, pojačava se ili se postupno pogoršava, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom.

Povremeno, iako rijetko, simptomi išijasa mogu se pogoršati tako brzo da kirurška intervencija postane neophodna. U slučaju da osjetite bilo koji od navedenih simptoma, preporučljivo je da se odmah obratite liječniku. Ako osjetite bol i druge neurološke simptome koji ne upućuju na oštećenje živaca, kao što je slabost, a ti se simptomi manifestiraju u obje noge (poznato kao bilateralni išijas) i rezultiraju crijevnim ili urinarnim smetnjama ili ako izgubite osjet ili snagu u jednoj od svoje udove.

Preporučeno