Sa preko 40 godina iskustva, Slobodan Zečević je iskusan poligrafista koji je nedavno podijelio svoje znanje o ovoj temi. Više od tri decenije Zečević je radio u MUP-u Srbije, gde je vodio nekoliko jedinstvenih slučajeva i zločina. On je u intervjuu za Kurir govorio o ozloglašenom ubistvu pevačice Jelene Marjanović, za koju nedvosmisleno veruje da ju je ubio njen suprug Zoran Marjanović, uprkos sumnjama u njegovu krivicu.
Nadalje, Zečević se bavio naukom o viktimologiji, koja ističe značaj doživljaja žrtve nakon zločina. U slučaju Jelene Marjanović, njena zavisnost od supruga, koji ju je izolovao i sprečio da ode, bila je presudan faktor. Čin uhođenja je uznemirujuće ponašanje, posebno u ovom slučaju kada su u fokusu radnje izvršioca prema žrtvi. Počinitelj bi pratio žrtvu gdje god da je išla, bilo da je to gostovanje ili pjevački angažman. Čak je otišao čak i do toga da je pratio svaki njen pokret, ostajući budan cijelu noć kako bi to učinio. Žrtva nije mogla sama da ode u kupatilo, a da počinilac nije bio u njenoj pratnji. U njihovoj vezi mogu se uočiti konkretni dokazi nasilničkih sklonosti počinitelja, kao što su ozlijeđena ruka, prisustvo krvi i priče o astralima još iz osnovne škole. Sve su to indicije da bi samo krivično sposobna osoba mogla izlagati.
Moguće je da je žrtva htela da prekine vezu ili da je počinitelj pronašao drugu osobu, što bi moglo biti motiv njegove želje da joj naudi. Istraga zločina od početka nije sprovedena kako treba, jer nadležni nisu odmah izašli na mjesto zločina, a dva dana kasnije u kući nije ostalo ništa. Varikin je alat koji se koristi za uklanjanje krvnih tragova, a korišten je za čišćenje svega. Zečević je razgovarao o mogućnostima da pojedinci varaju na poligrafskom testiranju i u kojoj mjeri će to učiniti. U određenim slučajevima, osumnjičeni pod istragom za gnusne zločine, poput ubistva, tražili su pauzu u toaletu tokom ispitivanja. To prati kolega koji ih prati do toaleta i nadgleda njihove postupke kako bi spriječio bilo kakvu upotrebu lijekova. Iako osumnjičeni može insistirati da su uzimali samo aspirin, otkriveno je da su u nekim slučajevima zapravo konzumirali sedative.
Kako bi osigurali pouzdanost poligrafskih testova, službenici za provođenje zakona poduzeli su korake kako bi spriječili osumnjičene da uzmu sedative prije testiranja. Zahvaljujući napretku tehnologije, sada je moguće otkriti da li je osoba progutala sedative, čak i ako su efekti odgođeni. Iako poligraf nije osjetljiv na jake droge koje izazivaju san, ako je vrijeme reakcije osumnjičenog značajno odgođeno, on će biti zadržan u pritvoru u periodu od 24 sata prije ponovnog testiranja kako bi se zajamčila istinitost rezultata.