– Četvrti mjesec u godini je tradicionalno predviđen za Uskrs. I katoličkki i pravoslavno dolaze i to u roku od samo sedam dana. Jučer je bio najveći praznik za sve Kršćane-katolike, a sljedeću nedjelju je za Pravoslavce. 

Na Veliki petak običaj je da se jaja kite bojom, a opće je poznato da početno jaje treba biti obojano crvenom bojom. Ova određena nijansa služi kao prikaz krvi koju je Isus Krist prolio tijekom mučenja i naziva se Kuća čuvara. Čuva se do sljedećeg Uskrsa, zadržavajući svoj simbolički značaj netaknutim.

  • I Grci su podržavali ovu tradiciju farbajući jaja na malo drugačiji način, koristeći sigurnu tehniku ​​koja je osiguravala dugotrajnost boja. Umjesto da kuhaju jaja s crvenom bojom, odlučuju ih ostaviti da se namaču u crvenoj boji pet do deset minuta prije nego što se uvjere da su temeljito premazana uljem.

Za pripremu ovog recepta trebat će vam sljedeći sastojci: 12 smeđih jaja, 4 šalice vode, 1 šalica octa, 1 pakiranje crvene boje posebno napravljene za bojanje jaja i mala količina ulja.

Način pripreme:

Dodajte vodu u tavu i pričekajte da zavrije. Kad zavrije, u smjesu ubacite jaja i ocat. Smanjite vatru na minimum, poklopite posudu i ostavite da se jaja kuhaju 15 minuta.

Zatim nježno premjestite jaja u zdjelu napunjenu ledenom vodom i ostavite ih da odstoje dodatnih 5 do 10 minuta. Prebacite boju u šalicu i dodajte vodu koja je korištena za kuhanje jaja.

Nakon temeljitog miješanja smjesu prebacite natrag u posudu. Vratite jaja u vodu kojom ste bojali i ostavite ih da se namaču otprilike 5 do 10 minuta. Pažljivo izvadite jaja iz vode i stavite ih na tanjur prekriven ručnikom da se osuše na zraku. Nanesite sloj ulja na vatu i ravnomjerno premažite svako jaje.

BONUS VIJEST:

Tradicionalno, dani koji prethode Uskrsu, a posebno Veliki petak, posvećeni su umijeću ukrašavanja jaja. Uvijek je korisno biti svjestan tehnika koje mogu pomoći u procesu kuhanja i bojanja uskrsnih jaja.

Prvo i najvažnije, ključno je osigurati da jaja ostanu netaknuta tijekom kuhanja; u suprotnom, čak i najizbirljivije boje i uzorci postaju besmisleni, jer se njima ne može impresionirati vaše ukućane.

Mnogi ljudi griješe stavljajući jaja u hladnjak i odmah ih upotrebljavajući za kuhanje. Međutim, ključno je pustiti jaja da dosegnu sobnu temperaturu prije nego ih upotrijebite. Stavljanje hladnih jaja izravno u kipuću vodu povećava vjerojatnost pucanja. Razlog tome je zagrijavanje i širenje plinova unutar ljuske, što rezultira povećanjem tlaka i naknadnim pucanjem.

  • Evo još jednog savjeta za kuhanje uskršnjih jaja kako vam jaja ne bi popucala dok se kuhaju. Jednostavnim dodavanjem žličice soli u vodu možete učinkovito spriječiti pojavu pukotina. Započnite tako da posudu napunite vodom i stavite je na vatru. Umiješajte sol i pričekajte da zavrije. Pažljivo stavite jaja u tavu i pustite ih da se kuhaju 10 minuta kako biste dobili ukusno kuhane žumanjke.

Kako biste osigurali pravilno kuhanje, ključno je izbjegavati prenatrpanost posude s previše jaja. Bitno je da jaja ne dođu u dodir jedno s drugim ili da se sudaraju tijekom procesa kuhanja. Ako koristite manju tavu, ograničite broj jaja na tri ili četiri odjednom. Za veće količine odaberite širu tavu ili kuhajte u više serija kako biste spriječili prenatrpanost.

Ako tražite jednostavnu i učinkovitu metodu za sprječavanje pucanja jaja, pravi je trik s octom. Ne zaboravite dodati jednu žličicu octa po jajetu. Započnite punjenjem lonca vodom i dodavanjem octa proporcionalno broju jaja koja kuhate. Zatim stavite tavu na vatru i pustite da se jaja kuhaju. Dodatak octa u vodu ubrzava proces koagulacije proteina u bjelanjcima, učinkovito brtveći sve potencijalne pukotine.

  • Spektar slikarskih tehnika za ukrašavanje jaja nevjerojatno je raznolik. Neki pojedinci vjeruju da prvo jaje koje se farba treba biti crveno jer će služiti kao zaštitni simbol tijekom cijele sljedeće godine.

Tradicionalna praksa bojanja jaja u žarulji i dalje je vrlo omiljena i duboko ukorijenjena u povijesti. Ova tehnika obuhvaća prirodne elemente, što rezultira nevjerojatno ukrašenim jajima. Jednostavno prokuhajte ljuske luka da izvučete njihove živopisne nijanse, a zatim nježno nanesite željeno bilje na jaja pomoću male količine ulja. Da biste dovršili postupak, stavite jaja u najlonsku čarapu i lagano ih pirjajte u vodi s lukom otprilike trideset minuta.

Korištenjem voska u procijeđenoj vodi od luka imate mogućnost bojanja jaja. Jednostavno stavite dio voska u zagrijanu tekućinu i postupno unosite svako jaje kako se vosak otapa na vrhu. Ova će metoda rezultirati zadivljujućim raznobojnim tonovima na jajima, budući da će područja na kojima se zalijepio vosak djelovati svjetlije, dok će dijelovi izloženi vodi biti tamniji. Postoje razne popularne metode, prirodne i konvencionalne, za bojanje jaja. Među ovim tehnikama obično se koriste vino, čaj od hibiskusa i kurkuma. Na primjer, da biste dobili prekrasna tamnoljubičasta jaja, bit će dovoljno potopiti bijela jaja u koncentrirani čaj od hibiskusa. Nakon toga, pažljivo zamotajte jaja namočena u čaj u aluminijsku foliju i ostavite da se osuše prije nanošenja sloja ulja, proizvest će izvanredan učinak.

Za dobivanje bijelih jaja preporuča se kratko ih prokuhati u octu i lagano istrljati spužvom uz ispiranje pod mlazom vode.

Preporučeno