Godine 1992. Matilda Manukjan je u Turskoj proglašena za najbogatiju ženu u zemlji. Ova krojačica je svoje ogromno bogatstvo stekla, neobično, ali istinito, vođenjem bordela.

  • Ova se priča vrti oko izazovnog putovanja Matilde Manukjan, samohrane majke.Dok su sudbine rijetko kada jednostavne, otac Matilde Manukjan težio je upravo tome za svoju voljenu kćer. Dao je sve od sebe kako bi osigurao da ona nikada neće doživjeti siromaštvo ili tugu. Kao jedino dijete imućnih armenskih aristokrata koji su živjeli u Istanbulu, Matilda nije oskudijevala u ničemu tijekom svog odrastanja. Uživala je u stranim igračkama, francuskoj odjeći, guvernantama i poduci jezika.

Čak i usred previranja Prvog svjetskog rata i poslovne krize, njezin je otac velikodušno ulagao, upisujući je u školu francuskog jezika. Nakon što je diplomirala, kupio je studio posebno za nju. Ova krojačka radnja nije funkcionirala samo kao radionica za šivanje, već i kao ekskluzivno mjesto gdje su klijenti mogli birati između odabranog izbora talijanskih i francuskih tkanina i dodataka, dok su ih pratili modni dizajneri obučeni u Parizu.

Priča se da je upravo na tom mjestu mlada Matilda prvi put shvatila zamršenost ženske psihologije i osnove učinkovitog upravljanja timom unutar grupe sastavljene samo od djevojaka. To joj se saznanje kasnije pokazalo od neizmjerne koristi.

U međuvremenu je Matildin otac sredio njezinu udaju za prikladnog supruga, a par je proslavio raskošno vjenčanje. Međutim, samo godinu i pol dana nakon rođenja njihova sina dogodila se tragedija jer je Matildin suprug preminuo. Njegova smrt dogodila se u burnom razdoblju za naciju. Nakon poraza u Prvom svjetskom ratu, Osmansko Carstvo potpisalo je Ugovor iz Lausanne, prešlo u Republiku Tursku i krenulo putem potpune vesternizacije. Dok je zemlju zahvaćao nemir, mlada Matilda, sada samohrana majka, bila je izvan sebe od straha. Kako bi nastavila živjeti? Od čega bi preživjela? Otprilike u isto vrijeme preminuo joj je i otac, a za sobom je ostavio dio nelikvidnih nekretnina koje se u krizi nisu dale iznajmiti ili profitabilno prodati.

Često se kaže da je malo motiviranijih pojedinaca od majki male djece. Nakon što je mjesec dana oplakivala muža, Matilda je zatražila od svog ateljea da za nju kreira nove odjevne predmete – simbolizirajući novi početak. Odabrala je kraću haljinu koja joj je sezala do gležnjeva, s otvorenim dekolteom, a nadopunila ju je živahnim šalom prebačenim preko ramena; odlučila je ne prepustiti se očaju. Iako joj otac nije mogao osigurati sigurnu budućnost, opremio ju je vrijednom poslovnom oštroumnošću koju je planirala iskoristiti. Jedno od njegovih imanja nalazilo se u četvrti crvenih svjetiljki, gdje je radio bordel. Vlasnik ove ustanove dugovao je značajan dug Matildinom ocu, au nedostatku sredstava da ga vrati, sklopio je dogovor s Matildom – ponudivši joj bordel na korištenje.

Netko drugi na njenom mjestu možda bi odbio upitni posao, ali zahvaljujući otpornom načinu razmišljanja koje je prenio od njezina oca, vlasnica ateljea prepoznala je potrebne popravke i kako reorganizirati rad žena unutar bordela kako bi ostvarila profit. Otplaćeni dug Matilda je prihvatila na izrazito originalan način.

– Nitko ne obraća pažnju na suze kad je u pitanju velik novac – primijetila je u tom trenutku Matilda.Kako bi posao napredovao i stvarao prihod, Matilda je zapošljavala profesionalce koji su pratili mlade žene u bordele, dok su starije žene odlazile prije nego što su došle u mirovinu. Iako su kružile glasine o raznim aktivnostima koje su se odvijale unutar granica Matildinih javnih kuća, ustanova je nastavila cvjetati svake godine, razvijajući se u pravo carstvo bez obzira na nagađanja.

Kako je njezino bogatstvo naraslo na 200 milijuna dolara, a broj bordela premašio 37, mediji su je prozvali “kraljicom bordela”. U intervjuu za lokalnu publikaciju 1994. godine ponosno je izjavila da “ima najzdravije, najljepše i najiskusnije djevojke u cijelom Istanbulu.Matilda je postavila rekord za najveći iznos poreza uplaćenih u državnu riznicu u razdoblju od 8 godina. Pet puta je dobila “Zlatnu plaketu”, tursku memorijalnu medalju; samo 1994. njezine su uplate poreza premašile 10 milijuna dolara u državnu blagajnu.

Dakako, bordeli nisu bili jedini izvor ovog prihoda. Tijekom svog života, Matilda je stjecala komercijalne nekretnine diljem Turske, držeći se očevih uputa.Prethodna krojačica posjedovala je impresivan portfelj koji je uključivao 40 trgovačkih centara, hotele smještene u Antaliji i Alaniji, tvornice posvećene proizvodnji plastične robe, pogon za proizvodnju tekstila, pa čak i cijeli otok u Mramornom moru. Osim toga, posjedovala je hotel s 200 soba u Njemačkoj.

U bilanci tvrtke navedeno je 50 ureda, isto toliko prodajnih mjesta, 220 taksija, jahta, Rolls-Royce, 4 BMW-a, 4 Mercedesa i nakit vrijedan trilijun lira.Najbogatija žena u Turskoj imala je duboku strast prema nakitu. Nakon što je saznala da se u Indiji može kupiti rijedak kabošon od safira, otišla je privatnim zrakoplovom do tamo.“Dijamanti mi podižu raspoloženje i služe kao izvrsna dugoročna investicija”, objasnila je Matilda, no nije se odvajala ni od jednog nakita iz svoje kolekcije.

Radnim danima znala se okititi dijamantima, ističući kako joj prsten s kamenom lijepo pristaje na ruci. Posljedično, profesionalni tjelohranitelj uvijek je bio smješten neposredno iza bogate žene: usprkos njezinim značajnim dobrotvornim prilozima, Matildu su mnogi pojedinci prezirali.Muslimani su se suočavali s kritikama zbog sudjelovanja u neetičkim poslovnim praksama, ljevičarski radikali bili su motivirani težnjom za moći i bogatstvom, a nacionalisti su ga ciljali zbog njegovog podrijetla.

Unatoč milijunima koji su donirani za izgradnju bolnica i škola, ta sredstva nisu bila zaštićena od nedopuštenih aktivnosti. Suočena je s optužbama za namamljivanje maloljetnih djevojčica svojim podlim postupcima. Međutim, sud nikada nije donio osuđujuću presudu.Moguće je da je sutkinja bila zaslijepljena sjajem dijamanata koji su ukrašavali njezinu ruku. To se dogodilo iako su brojne mlade žene svjedočile protiv strašne Matilde tijekom suđenja koje je trajalo više od 20 mjeseci. Među njima, Filiz Kargal otkrila je da ju je obitelj prodala Matildi u dobi od 12 godina.

Kako je opisala, djevojke su radile gotovo bez prestanka, uzimajući samo pauzu za ručak. Nadalje, jela su se mogla kupiti samo u blagovaonici domaćice, gdje su cijene bile dosljedno označene. Uz to, plaće su im često kasnile, higijenski proizvodi i kontracepcijska sredstva prodavali su se po precijenjenim cijenama, a o socijalnim davanjima nije bilo riječi.

Nakon izlaska “kraljice bordela” u njezinu je vozilu odjeknula eksplozija. 80-godišnja žrtva je brzo odvezena na operaciju, ali je Matilda u incidentu izgubila nogu. Tragično, poginuli su i njezin vozač i čuvar.Matilda je bila podvrgnuta dvjema operacijama u Švicarskoj i dobila je protetski implantat, ali je nakon tog događaja nastavila živjeti dodatnih šest godina.

Dana 17. veljače 2001. umrla je najbogatija žena u Turskoj, ostavivši jedinog nasljednika, sina Keroba Çilingira, koji je odrastao u SAD-u. Također je došao u posjed velike vile na Siciliji, koju je njegova majka nazivala “Muzej M&M”. U ovoj su vili na zidovima izložene sve Manukianove nagrade i certifikati. Za samoživu “kraljicu bordela” javno priznanje njezinih postignuća imalo je veliku važnost.

Godine 2006. snimljena je televizijska serija koja prikazuje život Matilde Manukjan, a glumica Ahu Tugba tumači lik poznat kao “kraljica bordela”. Kako bi se uživjela u ulogu, posjetila je četvrt crvenih svjetiljki u Istanbulu, upuštajući se u razgovore sa seksualnim radnicama koje poznaju slavnog milijunaša. Jedna posebna priča, koju je podijelila 65-godišnja žena koja je cijeli život proživjela zlostavljanje te joj je dijete oduzeto i prodano u ropstvo, izazvala je glumicu da postane histerična. Iako je serija na kraju dovršena, nikada nije emitirana.

 

Preporučeno