Ako niste u mogućnosti da pružite pomoć, najbolje je da se uzdržite od toga. Kada podržavamo nekoga ko je oboleo od raka, važno je pažljivo birati reči koje koristimo. Umesto da kažete: „Rezultati pokazuju da ste teško bolesni i da biste odmah trebali da počnete s lečenjem“, ključno je pristupiti situaciji s empatijom i razumevanjem.

  • Ako, kojim slučajem, liječnik bude morao priopćiti ovu nesretnu vijest, ona će vjerojatno poslužiti kao početno razotkrivanje u nizu izazovnih novosti koje su pred nama. Osjećaj nevjerice i zaprepaštenja često obuzima one koji se suoče s tom okolnošću, a oni koji smognu hrabrosti svoju energiju usmjeravaju na borbu s ovom nepokolebljivom bolešću i upoznavanje s nepoznatim medicinskim žargonom koji se povezuje s liječenjem.

Osim mukotrpne borbe s bolešću, pacijenti se susreću i s preprekom napete komunikacije sa svojim društvenim krugom, zbog čega im je teško voditi sadržajne razgovore. Konstantna potreba da razgovaraju o svom stanju može teško opteretiti neke pojedince, dok su drugi spremni otvoreno podijeliti svoja iskustva.

Početni i najbitniji korak je izravno ispitati pojedinca o njihovoj spremnosti da se uključe u razgovor o svom trenutnom stanju. Kad se suočite s viješću o dijagnozi raka voljene osobe, koja je vaša tipična reakcija? Ako vam ponestane riječi, sasvim je prihvatljivo to priznati. Važno je biti iskren u izražavanju iznenađenja. Iako je primjereno izraziti sućut, preporučljivo je suzdržati se od pretjeranog suosjećanja i teatralnog pokazivanja.
Važno je onima koji su bolesni pristupiti s osjetljivošću i poštovanjem. Odvojite vrijeme da se raspitate o njihovim emocijama i procijenite njihovu razinu udobnosti kada razgovarate o temi koja se razmatra.

 

Kada se upuštate u razgovor o njihovoj bolesti, neka vaša pitanja budu sažeta i obzirna, shvaćajući da su oni možda već mnogo puta odgovorili na slične upite. Ako ste u mogućnosti ponuditi praktičnu pomoć, idite više od toga. Međutim, ako niste u mogućnosti pružiti pomoć, najbolje je suzdržati se od obećanja. Ako imate sredstva za pomoć, osigurajte dosljednost i budite spremni nositi se sa svim nepredviđenim okolnostima koje se mogu pojaviti. Ključno je izbjegavati izjave poput: “Oh, moja teta (ili bilo tko drugi) je preminuo od te bolesti.

Nemojte se raspitivati ​​o potencijalnoj prijetnji njezinu životu. Umjesto toga, izbjegavajte je bombardirati upitima o specifičnoj prirodi tumora, njegovom liječenju i njezinim pregledima u bolnici. Ključno je suzdržati se od stigmatiziranja pacijentice povezivanjem s visoko prenosivom bolešću. Bitno je imati na umu da je rak dugotrajno stanje, a ne prolazna bolest.

Molimo vas da je suzdržite od pohvala za njezinu izuzetnu upornost, jer to umanjuje istinsko vrelo njezine hrabrosti. Savjetuje se ne implicirati niti podržavati bilo kakve izvanredne eliksire ili čudotvorne lijekove. U slučaju potrebe za razgovorom o nutritivnoj konzumaciji, vodit će ga medicinski stručnjak.

Pozivam vas da se suzdržite od pokretanja takvog razgovora. Klonite se upuštanja u istraživanje s isključivom namjerom prikupljanja materijala koji se može senzacionalizirati i širiti. Suzdržite se od nonšalantnog slijeganja ramenima i izgovaranja rečenice: “Uvijek postoji nada”. Pred vama je pojedinac čije samo biće visi o koncu!

Važno je suzdržati se od slanja bilo kakve literature ili novinskih članaka koji sugeriraju da se rak može izliječiti isključivo snagom volje. Imperativ je za pojedince koji se suočavaju s bolešću da odmah daju prioritet odgovarajućim tretmanima. Iako snaga volje igra ključnu ulogu u procesu ozdravljenja, ona nije jedini čimbenik u postizanju oporavka. Umjesto toga, usredotočite se na pružanje iskrenih osmijeha i prihvaćanje pozitivnog stava, dopuštajući im da se prirodno pojave i pozitivno utječu na one oko vas

 

Preporučeno