Londonski stručnjak za potrese Zigi Lubkovski kaže da se zgrade u Japanu neće srušiti iz jednog razloga. Svake godine u Japanu se dogodi oko 1500 potresa. Od toga je oko 50 bilo značajno, od čega šest do sedam intenzivnih, preko 5 stupnjeva po Richteru. Budući da se Japan nalazi u seizmički najaktivnijem području svijeta, na raskrižju četiri velike tektonske ploče, i dom je deset posto svjetskih aktivnih vulkana, Japan je poznat po svojim zgradama otpornim na potres i infrastrukturi koja može izdržati potres veličine. 7.

Prema medijskim izvješćima, nakon što je danas zapad Japana pogodio potres magnitude 7,6 po Richteru, najveći problem nije golema materijalna šteta koju je potres prouzročio (potres bi mogao sravniti s zemljom veći dio Europe), već mogućnost tsunamija.

Japan je danas jedna od najgušće naseljenih zemalja sa 125 milijuna stanovnika, a čak i u slučaju razornih potresa infrastruktura zbog propisa trpi male štete. Odredbe takozvanog zakona o standardima gradnje “potresa”, koji je uslijedio nakon dva razorna potresa u novijoj povijesti Japana 1978. i 1995., osmišljene su kako bi se poboljšala sigurnost drvenih zgrada i razina seizmičkih svojstava svih zgrada izgrađenih u budućnosti. Ukratko, sada su na snazi ​​dva najvažnija pravila: ako je zgrada oštećena u manjem potresu, mora se ponovno izgraditi ispočetka u skladu s najnovijim propisima o potresima. Ili, ako je objekt oštećen jačim potresom, materijalna šteta je prihvatljiva, pod uvjetom da nema žrtava.

Dakle, kako su Japanci napravili svoje zgrade otporne na jake potrese? Kako piše stručnjak za nekretnine Tokyo Portfolio Iasuharu Matsuno, oni to čine primjenom tri osnovna kriterija u projektiranju građevinskih struktura. Prvi se zove Taishin, gdje je pravni standard da sve grede, stupovi i zidovi zgrade moraju imati minimalnu debljinu dovoljnu da apsorbiraju jake vibracije tla. Ovo je pravilo za niske zgrade i najosnovniji oblik otpornosti na potres. No, za visoke zgrade i nebodere iznad 150 metara (Japan ih ima više od 270) vrijedi drugi standard, odnosno Seishin. To znači ugradnju amortizera, gumenih slojeva ili izolatora između temelja i okvira zgrade za apsorbiranje seizmičke energije odozdo prema gore. Londonski stručnjak za potrese Zigi Lubkovski rekao je da je potres u Japanu izazvao bočno pomicanje zgrada do 1,5 metar. Zbog toga su u nekim slučajevima, kao što je 53-katni toranj Mori Mori u Tokiju, takvi amortizeri postavljeni na svakom katu do vrha, značajno smanjujući kretanje. Ili bi to mogla biti kombinacija dizajna i izolatora udara, kao što je slučaj s Tokyo Skytreejem, koji je sa 634 metra najviši toranj na svijetu.

Zgrada je izgrađena korištenjem elemenata tradicionalne japanske pagode, ali uključuje središnji stup s pričvršćenim seizmičkim izolatorima, zapravo strukturu s linearnim vodilicama koje djeluju kao “tampon zona” u podnožju i na vrhu zgrade. Treći standard, Mensin, najnapredniji je i najskuplji, a podrazumijeva da je konstrukcija zgrade izolirana od tla slojevima olova, čelika i gume. Postavite amortizere ili gumene blokove debljine oko 30-50 cm ispod temelja ili okvira zgrade kako biste se oduprli seizmičkim pomacima. Zapravo, metaforički rečeno, potres uzrokuje podrhtavanje tla ispod zgrade, dok sama zgrada ostaje nepomična.

Preporučeno