– Na internet portalima se svakodnevno mogu pročitati razni savjeti, koji su povezani sa svojstvima meda na samo zdravlje. Jednostavno, jedna kašikica meda na dan, je najbolja opcija za svaku osobu. Slijedi jako zanimljiva priča na ovu temu….
Nutritivna vrijednost i zdravstvene prednosti meda naširoko su priznate, ali način na koji ga unosimo može utjecati na sposobnost tijela da učinkovito apsorbira te hranjive tvari. Pavle Anđelković, predstavnik Udruženja pčelara Beograda, ističe značaj pravilne konzumacije meda. Konzumacija meda kada je želudac lišen hrane može osigurati potrebno gorivo za pokretanje dnevnih aktivnosti. Prepun esencijalnih vitamina, minerala i aminokiselina ključnih za rad stanica, med služi kao vrijedan izvor hranjivih tvari. Kako bi se maksimizirala apsorpcija hranjivih tvari, savjetuje se staviti med u usta i pustiti da se otopi prije gutanja.
Ova tehnika stimulira žlijezde u ustima, omogućujući im da apsorbiraju korisne hranjive tvari. Prilikom konzumacije meda koji se kristalizirao preporuča se pristupiti kao i hrani, npr. žvakati komad kruha. Na taj način med može ostati u ustima dulje vrijeme, olakšavajući bolju apsorpciju. Kako bi med bio ukusniji za one koji ne vole njegov čvrsti oblik, može se otopiti u maloj količini tople vode i konzumirati. Ova metoda povećava sposobnost želuca da apsorbira korisne hranjive tvari. Prednosti meda za dobrobit su brojne. Med sadrži vitalne komponente ključne za održavanje života i ima potencijal poslužiti kao preventivna mjera protiv niza bolesti. Nadalje, med je bogat esencijalnim vitaminima i aminokiselinama.
- Redovita konzumacija meda na prvom je mjestu Pavla Anđelkovića i njegove obitelji koji ga doživljavaju kao iznimno koristan dodatak prehrani. Međutim, kada uključujete med u svoju zdravstvenu rutinu, ključno je uzeti u obzir osobne zdravstvene zahtjeve i potencijalne alergije. Kao i sa svakim prirodnim proizvodom, preporučuje se traženje smjernica od zdravstvenog stručnjaka prije uvođenja značajnih izmjena u prehranu ili plan liječenja. Med, temeljni proizvod medonosnih pčela, vrijedna je pažnje jer ne doprinose sve pčele unutar kolonije njegovoj proizvodnji.
Proces od pčele do meda opsežno je putovanje, koje naglašava važnost poštivanja i njegovanja ovih izvanrednih stvorenja. Naša je odgovornost zaštititi njihov opstanak i osigurati nesmetan pristup flori bogatoj nektarom. Postizanje ovog cilja zahtijeva našu predanost očuvanju okoliša i suzdržavanje od unošenja štetnih toksina koji mogu naškoditi biljkama i kukcima. Kroz povijest, med i njegovi derivati bili su cijenjeni kao jedan od najmoćnijih prirodnih lijekova.
Stoljećima se koristi u liječenju raznih bolesti, kao iu području kozmetike i prirodne medicine. Dokazi o značaju meda datiraju još iz doba egipatskih faraona, s prvim pisanim zapisima koji dokumentiraju njegovo postojanje. Grobnice ovih drevnih vladara sadržavale su posude napunjene ovom izvanrednom tvari, što je naglašavalo njezinu golemu vrijednost. Med se također spominje u drevnoj kineskoj medicini i hvaljen je kao izvor mladosti, vitalnosti i estetske privlačnosti u ayurvedskoj “Knjizi života”. Koji je proces iza stvaranja meda? Razumijevanje golemog truda potrebnog za proizvodnju samo jednog kilograma meda od iznimne je važnosti.
Jedna pčela mora izvršiti približno 150 000 letova, čineći jednak broj povratnih putovanja do košnice. Tijekom ovog putovanja, pčela mora posjetiti nevjerojatnih 12 milijuna cvjetova koji vrve peludom, nektarom i drugim slatkim sokovima. Ako su cvjetovi slučajno manje obilni nektarom, opterećenje pčele se samo povećava. Jednom kada se pčela vrati u košnicu s nektarom, prosljeđuje ga drugim pčelama koje pomažu u uklanjanju nektara i oslobađanju pčele sakupljačice njenog tereta.
U želucu pčele počinje proces proizvodnje meda jer se nektaru dodaju razni enzimi koji ga obogaćuju i pokreću kemijske reakcije koje oslobađaju ljekovita svojstva. Sekret iz želuca pčele zatim se taloži u saću, gdje se spaja i podvrgava daljnjim kemijskim reakcijama da bi na kraju dao med. Ovaj zamršeni proces koji izaziva strahopoštovanje doista je primjer njegove veličine, složenosti i divljenja. Tijekom procesa proizvodnje, pčele u med ulijevaju mnoštvo antibakterijskih svojstava, obogaćujući ga esencijalnim vitaminima, mineralima, kiselinama i elementima u tragovima, što rezultira doista besprijekornom ishranom za njih same i za njihovo potomstvo.
Naravno, unutar područja odgovornosti čovječanstva je da u potpunosti iskoristi obilne prednosti koje nudi ovaj izuzetno pristupačan i neprocjenjiv dar prirode. Sastav meda uključuje skladan spoj fruktoze, saharoze, glukoze, vode, kao i niz vitamina, minerala i elemenata u tragovima. Iako određeni omjeri mogu varirati ovisno o vrsti i kvaliteti meda, ravnoteža je uvijek besprijekorna. Ovaj izvanredan podvig pokazuje sposobnost pčela da transformiraju prirodne resurse koji su im dostupni u besprijekornu i hranjivu hranu.
Nijansu meda određuju specifične biljke s kojih pčele skupljaju nektar, što rezultira spektrom koji se proteže od blijedožute do tamno smeđe boje. Livadski je med koji se najčešće kupuje, a odmah iza njega su bagremov, lipov i šumski. Naš odabir meda obično se temelji na osobnim preferencijama i zahtjevima, ali ključno je razumjeti da je med podijeljen u različite kategorije, a na njegov nutritivni sastav utječe način na koji je klasificiran. Med se može razvrstati u pet različitih kategorija, a svaka je određena prema prisutnosti i količini visokokvalitetnih biljnih čestica koje sadrži. Poznavanje pravilnog načina konzumiranja meda ima veliku važnost. Za razliku od drugih namirnica, med se ne konzumira na isti način.
Med ima prirodnu tendenciju kristalizacije, pri čemu se neke sorte kristaliziraju brže od drugih. Na ovaj proces kristalizacije utječe sadržaj glukoze u medu. Kada sadržaj glukoze premašuje sadržaj fruktoze, kristalizacija se odvija brže i lakše. S druge strane, bagremov med kristalizira sporije zbog većeg udjela fruktoze. Među našim stanovništvom postoji jaka odbojnost prema medu u kristaliziranom obliku, a rijetkost je vidjeti da netko svojevoljno kupi kristalizirani med ako mu se da mogućnost izbora. A čak i ako ga kupe, odmah će potražiti priliku da ga pretvore u tekućinu izlažući ga povišenim temperaturama.
- U posljednjih nekoliko godina pojavilo se novo područje znanstvenog istraživanja poznato kao apiterapija. Apiterapija uključuje korištenje meda i raznih drugih pčelinjih proizvoda za pospješivanje liječenja i prevenciju bolesti. Apiterapija se temelji na redovitom unosu meda i raznih pčelinjih proizvoda poput peludi, matične mliječi i propolisa. Cilj ove prakse je jačanje imunološkog sustava, čineći ga učinkovitijim u borbi protiv bakterija, virusa, gljivica i slobodnih radikala.