Sloveniju je sinoć zadesilo jako nevrijeme koje je imalo razorne posljedice. Slovenački meteorolog Brana Gregorčič u intervjuu za RTV Slo izrazio je nesretnu realnost da su se najgori scenariji zaista ostvarili. Količina padavina premašila je ranije predviđene procjene koje su se smatrale najvjerovatnijim. Zapanjujuće je da je u nekim regijama za nešto više od 12 sati palo 200 milimetara kiše.
Ovo mjerenje zabilježeno je na aerodromu Brnik u Ljubljani, što je označilo neviđen nivo padavina u jednom danu. Posledice koje su nastale su nesumnjivo katastrofalne. Prema Gregorčičevim riječima, najviše padavina bilo je u blizini južnih padina Julijskih Alpa, kao i na području koje se proteže od Idrijskog Hribovja prema Gorenjskoj i Koroškoj. Ova posebna područja bila su svjedoci značajnih mjesečnih padavina. Ipak, ključno je priznati da nivoi padavina značajno variraju u cijeloj Sloveniji. Nadalje, predviđa se pomak u koncentraciji padavina sa zapadnih na istočne regije. Kako je naveo Polajnar, posebna pažnja bila je posvećena napredovanju poplava prema južnim i jugoistočnim dijelovima zemlje, posebno uz rijeke Krku i Savu, kao i njihove pritoke u Posavju, Slovenskim goricama i Dravinji.
Kako se voda spušta u kotlinu, postepeno se približava hrvatskoj granici. U blizini Tačne, rijeka Sava je dostigla impresivan protok od 2.000 kubnih metara u sekundi, što je jedno od najvećih mjerenja do sada. Predviđeno je da će se rijeka na izlasku iz zemlje približiti svom rekordnom nivou”, potvrdio je on. Kako Savinja nastavlja svoj destruktivni put, ona je sada pomjerila svoj tok prema donjem dijelu, izazivajući očekivane komplikacije u Celju i Laškom.
Helikopterska posadka se kljub megli in težkim razmeram prebija proti Slovenj Gradcu da pomaga sodržavljanom in sodržavljankam, ki potrebujejo našo pomoč. Razmere na tleh so resne. Posnetek iz Koroške. #VslužbiDomovine #zaLjudi pic.twitter.com/MfM2pfTL0v
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) August 4, 2023
Austrijanci trenutno smišljaju strategije za pojačavanje vodotoka rijeke Drave, što će u konačnici rezultirati približnim protokom od 2.000 kubnih metara u sekundi u donjem dijelu, što odražava uvjete iz 2012. godine. Osim toga, očekuju se intenzivne i brze reakcije u popodnevnim i večernjim satima u okolini Bele Krajine, Gorjanca, Zasavja i Posavlja“, objasnio je Polajnar, ističući da se do nedelje predviđa smirivanje situacije.