– Koliko god puno vremena prošlo od smrti predsjednika Jugoslavije,. Josipa Broza Tita, oduvijek je bilo jako zanimljivi slušati neke storije o njemu. Jednostavno, on je bio više nego karizmatičan lik, te je sve ono što se dešavalo oko njega u to vrijeme, bilo obavijeno velom tajne. 

Možda će neke iznenaditi da Jovanka Broz nije bila jedina Titova žena. Zapravo, bio je u vezi s brojnim ženama i sklopio je više brakova prije nego što je stupio u vezu s Jovankom. Njegova prva supruga bila je Pelagia Belorusova, Ruskinja, a vjenčali su se u lipnju 1919.

  • S nepunih 14 godina stupila je u brak s Josipom Brozom Titom, koji je tada imao 26 godina. Putevi su im se ukrstili kada je ona bila zatočena kao ratna zarobljenica, a zajedno su iskusili radost roditeljstva, primivši u svoje živote četvero djece. Tragično, njihovo prvo dijete preminulo je nedugo nakon rođenja, nakon čega je uslijedila prerana smrt njihovog sljedeće dvoje djece. Međutim, njihovo četvrto dijete prkosilo je izgledima i izašlo kao jedino preživjelo.

Nakon Titova uhićenja 1928. pod optužbom za širenje komunističke propagande, Pelagija je donijela odluku vratiti se u Rusiju u pratnji njihova sina. Nakon izlaska iz zatvora Tito je gajio kiv prema Pelagiji jer je njihovog sina Žarka smjestila u dom za nezbrinutu djecu. Na kraju su se u travnju 1936. razveli.

Još jedna žena koja radi kao špijun.

U Moskvi je drugi brak sklopljen u listopadu 1936. Lucija Bauer, čije je pravo ime bilo Ana Koenin, postala je nova supruga. Prije toga bila je udana za istaknutog člana njemačke komunističke partije. No, nakon Hitlerova dolaska na vlast, uhićen je i osuđen na 15 godina zatvora. Kao odgovor, Međunarodna organizacija Crvenog križa omogućila je preseljenje njegove supruge u Moskvu, gdje je preuzela pseudonim Lucija Bauer.

Godine 1936., u dobi od 44 godine, Tito je stupio u brak s Lucijom, koja je navodno imala 22 godine. Ubrzo nakon njihova vjenčanja, Tito je krenuo na ilegalno putovanje u Jugoslaviju na posao. Unatoč fizičkoj udaljenosti, duboku ljubav prema Luciji izražavao je srdačnim pismima, proglašavajući je ljubavlju svog života. Tragično, Lucijin život uzeo je razoran obrat kada ju je Staljinova tajna policija optužila za špijunažu, što je dovelo do njezinog pogubljenja u moskovskom zatvoru 1937. godine.

Tajnica je postala predmet njegove nevjere kada je prevario treću partnericu.

Jedan od izvora njegove radosti došao je u obliku Herte Has, bogate Slovenke židovskog podrijetla koja je slučajno bila 22 godine mlađa od njega. Među biografima još uvijek traje rasprava o tome jesu li ili nisu ušli u instituciju braka.

Postoje različita mišljenja o legalnosti njihove zajednice, jedni tvrde da se ona dogodila u Zagrebu 1939., a drugi osporavaju njezino službeno priznanje. Ipak, jednoglasno je mišljenje da je Tito tijekom vremena s Hertom održavao romantičnu vezu s mladom ženom po imenu Davorjanka Paunović, koja je tada imala jedva 20 godina. Istovremeno je s Hertom dobio sina Aleksandra Mišu Broza.

Jovanka stoji sama kao jedina prva dama.

Tijekom Drvarskog desanta s njim se raskrstila Jovanka Budisavljević, koja je bila 32 godine mlađa od Tita. Naknadno ju je Tito pozvao u svoj ured i ponudio joj mjesto kućne pomoćnice.

Tijekom tog razdoblja pojavile su se tvrdnje iz određenih izvora koji sugeriraju da je Jovanka bila strateški organizirana kao Titova politička družica, kao sredstvo za smirivanje njegovog navodno nezasitnog apetita za ženama. No, Jovankina sestra, Nada Budisavljević, dosljedno je tvrdila da je Tito prema Jovanki gajio istinsku naklonost i divljenje, a da je i ona prema njemu osjećala isto.

U mjesecu travnju 1952. Tito i Jovanka izmijenili su zavjete i sklopili svetu bračnu vezu. Njihova zajednica, međutim, ostala je skrivena od očiju javnosti jer je vjenčanje održano u najvećoj tajnosti. Titova vila, smještena uz obalu Dunava u blizini Iloka, poslužila je kao intimno mjesto za ovu tajnu ceremoniju kojoj je svjedočilo samo nekoliko odabranih pojedinaca.

Unatoč glasinama o službenom razvodu krajem 70-ih, Jovanka Broz odlučila je ostati uz Tita do njegove smrti 1980., iako nisu imali zajedničke djece. Iako se njihov odnos ljudima izvana činio skladnim, bio je daleko od savršenog, osobito tijekom 1970-ih. Naime, u posljednjim godinama njegova života, Jovanka navodno nije imala nikakav kontakt sa svojim suprugom.

Shvaćajući razvoj događaja 1978., britanski se veleposlanik osjećao ponukanim prenijeti značajnu poruku Londonu: “Tito stoji sam.” Lišen društva supruge i suputnika, munjevito je uslijedio raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije koju je Tito minuciozno uspostavio.

Preporučeno