– Penzioneri sami znaju kako proživljavaju svoje dane. Jer u većini regije, imamo minimalne penzije, koje ne mogu da traju niti 7 dana. Samo oni znaju, kako im je zapravo ostatak mjeseca u godini. 

Koncept sigurne mirovine implementiran je u više od 100 zemalja, uključujući dvije u okruženju, a nedavno je predstavljen iu Srbiji. Pojedinci koji nisu ispunili uvjete za mirovinu, kao što su oni koji nikada nisu imali posao kao što su domaćice ili oni koji nisu uplaćivali doprinose, imali bi pravo na ovaj oblik naknade. Globalne varijacije u iznosima mirovina čine neizvjesnim kolika bi bila mirovina u Srbiji; međutim, minimalni iznos je otkriven. Početkom ove godine Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu, dao je značajnu najavu u vezi s uvođenjem zajamčene mirovine u sklopu programa „Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027“.

Resorno ministarstvo će u dogledno vrijeme započeti s postupkom prikupljanja informacija o osobama koje bi mogle steći pravo na ostvarivanje prava na zajamčenu mirovinu. Koji će pojedinci imati pravo na zajamčenu mirovinu? Prema Krkobabiću, zajamčena mirovina namijenjena je osobama, bez obzira na spol, koje su starije od 65 godina, a ne ispunjavaju uvjete za mirovinu zbog neispunjavanja minimalnog uvjeta od 15 godina staža ili nedostatka imovine.

Da bi ostvarili pravo na zajamčenu mirovinu, korisnici ne smiju imati dodatne izvore prihoda. Iako je istina da postoje pojedinci koji žive u urbanim područjima koji nemaju prihoda i ne ispunjavaju uvjete za mirovinu, većina tih pojedinaca može se naći u ruralnim zajednicama. Nadalje, iako muškarci također spadaju u ovu kategoriju, žene čine veći udio. Kako je naveo ministar, pravo na tu naknadu imali bi oni građani koji se nađu u zoni siromaštva, jer je ona svojevrsna naknada za žrtve, otpornost i dostojanstvo koje je kompromitirano skupini pojedinaca koji nikada neće imaju mogućnost ostvariti mirovinu, unatoč doživotnoj predanosti teškom radu. Koliki će biti iznos zajamčene mirovine?

  • Iako je možda preuranjeno iznositi precizne brojke, Krkobabić je jasno rekao da će minimalni iznos zajamčene mirovine biti veći od 100 eura u dinarskoj protuvrijednosti. Po sadašnjem tečaju to je otprilike 11.700 dinara. Više od 100 zemalja implementiralo je koncept socijalne mirovine. U susjednoj nam regiji Hrvatska i Sjeverna Makedonija su zemlje koje su usvojile ovaj oblik potpore, osiguravajući zajamčenu mirovinu od 150 eura.

Usput, vrijedi napomenuti da u svijetu postoje dvije različite vrste socijalno zajamčenih mirovinskih sustava. Jedna od dostupnih opcija za starije osobe bez prihoda koje ispunjavaju starosni uvjet je univerzalna socijalna mirovina, koja osigurava da svi imaju pravo na njezine naknade. Socijalne mirovine s provjerom imovinskog stanja druga su kategorija, posebno osmišljene za starije osobe s ograničenim financijskim mogućnostima. Pravo na ove mirovine ovisi o ispunjavanju raznih uvjeta, uključujući prebivalište, državljanstvo, prihode, ukupni prihod i vlasništvo nad imovinom. Izračunom Centra za socijalnu politiku prije četiri godine utvrđeno je da bi se godišnji izdaci kretali između 0,1 i 0,2 posto bruto društvenog proizvoda, ako bi socijalna mirovina iznosila 10.000 dinara.

Gordana Matković, programska direktorica Centra za socijalnu politiku i profesorica na Fakultetu FEFA, u razgovoru za Nova.rs ističe kako je važno osigurati da socijalna mirovina ne bude veća od iznosa koji primaju osobe koje su dosljedno plaćale poreze, doprinose. , te stekao radno iskustvo. U Srbiji, ističe naš sagovornik, penzije su primarno usmjerene na poljoprivredu i obično ne prelaze prosjek od 16.300 dinara. Pojašnjava da postoji prirodni limit koji je određen visinom poljoprivredne mirovine. Sugovornik tvrdi da bi, kada ne bi bilo razlike između najniže poljoprivredne i socijalne mirovine, došlo do nemotiviranosti građana za rad. Izostanak elementarne pravednosti bila bi neizbježna posljedica.

Ta se dvojba nameće kada se razmišlja hoće li pojedinci ili kućanstva bez prihoda i dalje imati pravo na zajamčenu mirovinu, napominje Matković. Vrijedno je napomenuti da je zajamčena mirovina, kada se provodi pod odgovarajućim okolnostima, logično rješenje, posebno imajući u vidu da je siromaštvo raširenije među starijim osobama u Srbiji u odnosu na bilo koju drugu demografsku skupinu.

Preporučeno