Za ovaj petak, spremili smo vam jednu jako zanimljivu priču, a tiče se naših života. Naime, šta bi se desilo, kada bi se znalo do koje godine ete da živite? Evo jedne zanimljive priče na ovu temu…..
Ako vam se često događa da teško pronalazite obuću zbog neobično velikog ili malog broja stopala, vjerovatno ste o tome razmišljali isključivo s praktične ili estetske strane. Međutim, jedno nedavno istraživanje iz Švedske otvorilo je potpuno novi ugao razmišljanja – i to vrlo neobičan. Istraživači su pokušali da povežu veličinu cipela sa očekivanim životnim vijekom!
Ova intrigantna studija sprovedena je pod rukovodstvom državnog epidemiologa, doktora Hansa Bjorsa. Njegov tim analizirao je ogroman broj medicinskih i demografskih podataka iz različitih regiona Švedske, kako bi ispitao da li postoji statistička veza između broja obuće i dužine života.
Korišćene su savremene digitalne baze podataka koje su sadržale informacije o veličini obuće, godinama života i uzrocima smrti. Iako su odmah naglasili da ne postoji direktna veza između veličine stopala i specifičnih bolesti, istraživači su uočili određene obrasce koji su ih iznenadili.
Kod žena, najduži očekivani životni vek imale su one koje nose broj 38 – između 78 i 84 godine. Zanimljivo je da je upravo ovaj broj jedan od najčešćih među ženskom populacijom. Slično tome, broj 37 donosi prosečan životni vek od 77 do 82 godine. Najmanji brojevi, poput 35, pokazali su kraći očekivani vek – između 64 i 69 godina.
Ženska tabela izgleda ovako:
-
Broj 35 – od 64 do 69 godina
-
Broj 36 – od 70 do 76 godina
-
Broj 37 – od 77 do 82 godine
-
Broj 38 – od 78 do 84 godine
-
Broj 39 – od 73 do 75 godina
-
Broj 40 – od 70 do 72 godine
-
Broj 41 – od 67 do 70 godina
-
Broj 42 – od 66 do 69 godina
Kod muškaraca, broj 42 se izdvojio kao najpovoljniji – muškarci s ovim brojem u proseku žive između 75 i 82 godine. Nasuprot tome, muškarci sa ekstremno malim (38) ili velikim brojevima (45) imali su kraći očekivani životni vek – između 66 i 69 godina.
Muška tabela izgleda ovako:
-
Broj 38 – od 66 do 69 godina
-
Broj 39 – od 67 do 72 godine
-
Broj 40 – od 72 do 75 godina
-
Broj 41 – od 73 do 77 godina
-
Broj 42 – od 75 do 82 godine
-
Broj 43 – od 74 do 79 godina
-
Broj 44 – od 67 do 72 godine
-
Broj 45 – od 66 do 69 godina
Uprkos zanimljivim statistikama, dr. Bjors i njegov tim jasno ističu da se ovi podaci ne smiju tumačiti bukvalno. Nema naučne osnove da broj cipela određuje trajanje života – u pitanju su korelacije, a ne uzročno-posledične veze. Moguće je da broj obuće reflektuje određene telesne karakteristike (visinu, građu, genetiku) koje su same po sebi povezane sa zdravljem.
„Ne tvrdimo da vam broj stopala predodređuje sudbinu,“ kaže dr. Bjors. „Ali, zanimljivo je kako i naizgled banalne informacije mogu ponuditi neobičan uvid u zdravlje populacije.“
Na kraju, naučnici poručuju da je ključ dugog života i dalje univerzalan: pravilna ishrana, fizička aktivnost, kvalitetan san, izbegavanje stresa i loših navika, kao i pozitivan pogled na život. Broj obuće možda jeste zanimljiva statistika, ali vaš stvarni potencijal – nalazi se u vašim navikama.
Dakle, iako ova studija može djelovati kao kuriozitet, ona nas podsjeća da i male stvari mogu pokrenuti velike razgovore – i da je briga o zdravlju najvažnija stvar, bez obzira na to da li nosite broj 36 ili 46.