– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o urinu, i kako možete da shvatite da nešto nije u redu sa vašim zdravljem i to samo na osnovu boje vašeg urina. Također, jako je bitno da znate koliko puta dnevno imate proces mokrenja…

Čin mokrenja je sofisticirani refleksni proces koji se oslanja na sastav mokraćnog mjehura, anatomske komponente dna zdjelice i različite elemente središnjeg i perifernog živčanog sustava. U tipičnim situacijama žena će se olakšati kada osjeti potrebu za mokrenjem, ne uzimajući u obzir vrijeme proteklo od posljednjeg mokrenja ili učestalost mokrenja.

Tipična stopa mokrenja za zdravu odraslu ženu s normalnom tjelesnom težinom i dosljednim životnim i prehrambenim navikama, koja pije do 2 litre vode dnevno, je otprilike 6 do 7 puta u razdoblju od 24 sata. Prihvatljivo je da žena mokri između 4 i 10 puta dnevno, sve dok to ne utječe negativno na njezinu kvalitetu života i ako nema zdravstvenih problema ili abnormalnog indeksa tjelesne mase.

Na učestalost mokrenja kod žena može utjecati nekoliko čimbenika, uključujući dob, volumen mjehura, dnevni unos tekućine, vrstu tekućine koja se konzumira, prisutnost bilo koje osnovne bolesti, korištenje lijekova i druge relevantne čimbenike. Na primjer, povećani unos tekućine ili konzumacija diuretičkih napitaka poput kave i alkohola može dovesti do veće učestalosti mokrenja. Poremećaji povezani s mokraćnim sustavom obuhvaćaju niz simptoma, kao što su nepravilno mokrenje, nevoljno mokrenje, noćno mokrenje i kombinacija ovih stanja.

  • Ovi poremećaji imaju dubok utjecaj na kvalitetu života i zahtijevaju točnu dijagnozu i učinkovito liječenje. Pretjerani nagon za učestalim mokrenjem može se pripisati preaktivnom mokraćnom mjehuru, dok fizički napor može izazvati stresnu inkontinenciju, što rezultira nehotičnim mokrenjem. Čin mokrenja u trudnoći je jedinstveno iskustvo. Trudnica dobrog zdravlja, s odgovarajućim povećanjem tjelesne težine i odgovarajućom hidracijom kroz dnevni unos vode ili nezaslađenog čaja, obično mokri otprilike 8 puta u razdoblju od 24 sata. Povećana učestalost mokrenja tijekom trudnoće može se pripisati hormonskim promjenama i fizičkom pritisku rastuće maternice na mokraćni mjehur.

Preporuča se da trudnice svjesno nastoje mokriti svaka 2 do 3 sata, osobito tijekom putovanja, kako bi se smanjio rizik od infekcija mokraćnog sustava. U zdrave žene urin je obično blijedožute boje, proziran i ugodnog mirisa. Tijekom mokrenja, bilo prije ili poslije, ne bi trebalo biti neugodnih osjeta. Bilo kakve promjene u boji, mirisu ili prozirnosti urina mogu značiti dehidraciju, infekciju ili druge medicinske probleme koji zahtijevaju stručnu intervenciju.

Rano prepoznavanje potencijalnih zdravstvenih problema može se olakšati praćenjem učestalosti mokrenja. Učestalost mokrenja može varirati ovisno o različitim čimbenicima, no ključno je obratiti pozornost na to kako se žena osjeća tijekom i nakon mokrenja. Ako postoje znakovi nelagode kao što su bol, žarenje, promjene boje urina ili osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura, savjetuje se potražiti savjet liječnika. Održavanje zdravog urinarnog sustava oslanja se na odgovarajuću hidrataciju i usvajanje zdravog načina života.

Preporučeno