– Za danas jedna jako teška tema, koja će definitivno da bude jako loša za sve one koji žele da smršaju. Jednostavno, sa tim načinom, remetite sve procese u tijelu, i može da dođe do anoreksije. Naime, ova ruskinja je spala na ispod 20 kilograma težine, i njen život je bio ugrožen.

U ruskom gradu Barnaulu Kristina Korjagina bori se s anoreksijom gotovo 15 godina. Unatoč želji da izbjegne pretjeranu pozornost, osjeća se nelagodno pod stalnim pogledima promatrača koji je svakodnevno promatraju. No, stanovnici Barnaula navikli su se na njezin vidljivo mršav izgled.

Putovanje je počelo po završetku osnovnog obrazovanja, a psiholozi tvrde da anoreksija često pogađa učenike s visokim uspjehom. Ovaj se poremećaj obično predstavlja kao odbijanje prehrane, što rezultira opadanjem općeg tjelesnog blagostanja. Kristina je nesvjesno podlegla tim fazama i izdržala težinu iznimno niske tjelesne mase niz godina.

Stres izazvan školskim ispitima i kolokvijima djelovao joj je na živce, izazivajući ogromnu nelagodu. Toliko zadubljena u svoje učenje, često bi zanemarivala jelo. Dok se učestalost ispita postupno smanjivala, mogućnost opuštanja ostala je nedostižna. Međutim, kada je prešla na fakultet, čekalo ju je još jedno razdoblje previranja.

Kao pripadnica svoje generacije, Kristina je briljirala u školovanju, postigavši ​​prvo mjesto u svom maturalnom razredu. Međutim, ovo je postignuće imalo značajnu cijenu. Bez znanja onih oko nje, anoreksija je tiho napredovala tijekom njezinog predanog školovanja. Na kraju je njezina iscrpljenost dosegla točku u kojoj je čak i sama pomisao na bavljenje tjelesnom aktivnošću postala neodoljiva, čak i nakon završetka studija.

Kristinin izbor prehrane bio je daleko od idealnog, sastojao se uglavnom od sokova, čaja i vode tijekom dana, uz samo malu porciju jabuke ili banane navečer. Začudo, unatoč minimalnom unosu, Kristina je počela gubiti kilograme gotovo odmah nakon naizgled obilne večere.

Prisjećajući se prošlosti, shvatila je da je njezin raspored prehrane ograničen na večernje sate. Čin konzumiranja hrane ostavio ju je s osjećajem nelagode, kao da joj se dobro osjećalo kada joj je želudac ostao prazan. Bila je čvrsto uvjerena da će svaki pokušaj da je se natjera da jede rezultirati intenzivnom ljutnjom.

U određenom razdoblju njezina je težina pala na svega 17 kilograma.

Pokušaji da se postigne potrebna težina pokazali su se uzaludnim, dosegnuvši fazu u kojoj medicinski stručnjaci nisu mogli otkriti srce tijekom pregleda. Razarajući trenutak nastupio je kada joj je rečeno: “Ustraješ li na ovom putu, život će ti biti u opasnosti.” Taj ključni trenutak označio je početak njezinog odlučnog izlaska iz destruktivnog kruga, koristeći sve raspoložive metode, uz nedvojbeno oslanjanje na neprocjenjivo vodstvo psihologa.

Kristinina suzdržanost da razgovara o svom osobnom putu proizlazi iz njezinog uvjerenja da tek treba postići nešto vrijedno ponosa. Kao rezultat toga, njezin nevjerojatan trijumf nad anoreksijom gubi dosta na značaju.

U intervjuu za Voman.ru, Kristina iskreno priznaje da je još uvijek usred svog puta oporavka. Suprotno pretjeranim medijskim tvrdnjama o potpunom oporavku, pojašnjava da to nije tako. Proces oporavka je dugotrajan, a njezino tijelo nije dobro reagiralo na tretmane kojima je podvrgnuto.

Težina tuge odjekuje u njezinu glasu, dok njezine riječi padaju s teškim udarom. Za početak, njezina je fizička izdržljivost nedovoljna, a nadalje, raspravljati o njezinoj nesreći nije jednostavan zadatak.

Do 2016. njezina se težina smanjila na samo 24 kilograma, a kasnije se spustila još više na zabrinjavajućih 17 kg – zapanjujući najniži iznos. No, da bi njezino tijelo funkcioniralo u granicama normale, mora imati minimalno 45 kg – tek tada možemo doista govoriti o pravom oporavku. Nažalost, ona još nije dosegla taj prag.

  • Veličina neuspjeha je ogromna. Nalazim se kao trajni invalid početne kategorije, vezan za invalidska kolica i ograničene pokretljivosti. Ostavlja me pitanje kako mogu poslužiti kao uzor drugima ili ponuditi podršku djevojkama koje se suočavaju sa sličnim okolnostima. Nedostaje mi bilo kakav presedan iz kojeg bih crpio inspiraciju. Osim toga, nastavljam se boriti s izazovom vraćanja izgubljene težine. Kao što je ranije spomenuto, moje se tijelo opire hrani, unatoč mojim iskrenim željama.

Međutim, Kristinina odlučnost ostaje netaknuta. Ona ustraje, traži liječenje, marljivo radi i uranja u opsežno čitanje.

U jednom trenutku njezina mršava figura spriječila ju je da nađe posao. Zabrinutost za njezinu dobrobit potaknula je potencijalne poslodavce na oklijevanje. Međutim, okolnosti su se od tada promijenile. Kristina je otkrila mogućnost rada od kuće, au današnjem svijetu brojne zadatke moguće je obaviti komunikacijom na daljinu.

Kao pomoćnica odvjetnika i arbitražna upraviteljica, njezin se rad prvenstveno vrti oko područja stečaja. U udobnosti vlastitog doma marljivo obavlja svoje obveze. U slobodno vrijeme posvećuje se oporavku, zadubljuje se u studij psihologije, uživljava se u književnost i izražava svoju kreativnost kroz crtež. Međutim, važno je priznati da je proces oporavka i dalje izazovan, a ona se nastavlja snalaziti u njegovoj složenosti. U ovom trenutku nalazi se bez ikakvih spomena vrijednih anegdota ili uvida koje bi podijelila”, zaključuje.

Kristina se često navodi kao paradigma pobjede nad anoreksijom, iako je njezina perspektiva drugačija. Ona svoju bitku doživljava kao stalnu i daleko od rješenja.

Biti javna osoba i služiti kao primjer nije nešto što ona želi. Upuštanje u razgovore ili sudjelovanje u snimanju nije joj potrebno jer bi je samo opteretilo. Svašta je već proživjela i bilo je dosta izazovno.

Pred njom je dug i naporan put oporavka. Kristina mora ne samo vratiti izgubljenu težinu, već i pomladiti svoje umorne organe i zube. Bolest je uzela danak na njezinoj strukturi kostiju, čineći je iznimno osjetljivom.

Jedina preostala želja nam je da Kristina izađe kao pobjednica u mukotrpnoj borbi s bolešću.

Preporučeno