Nakon što krpelji postanu aktivni, jednostavno pomiješajte ove sastojke i izbacite ih iz glave!Pojedinci koji se bave aktivnostima na otvorenom, uključujući ali ne ograničavajući se na rad u šumarstvu, lov, vojnu službu, penjanje po stijenama, planinarenje i turizam, suočeni su s povećanom osjetljivošću na zarazu teškim bolestima poput lajmske bolesti i meningoencefalitisa koji prenose krpelji zbog prisutnosti krpelja, koji su prepoznati prijenosnici ovih bolesti.

Pojavnost lajmske bolesti, bakterijske infekcije koja se prenosi ubodom krpelja, u Hrvatskoj je u porastu, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Naime, u Zagorju, Mejimulskoj, Koprivničko-križevačkoj županiji, kao iu Zagrebu i okolici, bilježi se značajan porast broja pacijenata koji imaju karakteristične crvene mrlje s blijedim središtima na koži.

Krpeljni meningoencefalitis, virusna bolest od koje svake godine oboli veliki broj ljudi, dobro je poznat problem u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Uobičajeni simptomi uključuju vrućicu, glavobolju, umor, slabost i nelagodu u mišićima. U rijetkim slučajevima može se razviti upala mozga i moždanih ovojnica, što dovodi do ozbiljnih komplikacija.

Tijekom proljeća i ranog ljeta krpelji postižu vrhunac aktivnosti, a njihova populacija raste u korelaciji s odgovarajućim uvjetima temperature i vlažnosti. U unutrašnjosti Hrvatske prevladava šumski krpelj, dok su u obalnim područjima česti pseći krpelji koji imaju sposobnost prijenosnika mediteranske pjegave groznice.

Kako biste spriječili doticaj s krpeljima, stručnjaci preporučuju nošenje dugih rukava, čarapa i zatvorenih cipela te korištenje sredstava za zaštitu od krpelja na svim dijelovima tijela koji su izloženi. Dodatno, preporuča se kloniti se grmlja i suzdržavati se od ležanja na tlu. Također se jako preporučuju redoviti pregledi i tuširanje nakon boravka na otvorenom.

Potrebno je hitno djelovati ako se krpelj otkrije na koži ili odjeći. Posebnu pozornost treba posvetiti pregledu osjetljivih dijelova tijela, uključujući područje iza ušiju, stražnji dio vrata, sam vrat, prepone, dojke, pazuhe, područje iza koljena i stražnjicu, kao i pupak. Važno je napomenuti da se kod djece krpelji najčešće otkrivaju na glavi.

Otkrijte savršenu formulu za vrlo učinkovitu domaću mješavinu protiv krpelja.Sastojci:Za ovu mješavinu morat ćete pomiješati 50 ml ulja po izboru (kao što je kokosovo, sezamovo ili laneno) s 30 kapi eteričnog ulja geranija.Postupak:Za pripremu boce provjerite je li čista i suha. Zatim ulijte 50 ml odabranog ulja (kokosovo, sezamovo ili laneno) u raspršivač.
Da biste uključili aromatične prednosti eteričnog ulja geranija, jednostavno dodajte 30 kapi u bočicu ulja. Osiguravajući temeljitu mješavinu sastojaka, dobro zatvorite bocu i snažno protresite nekoliko sekundi.

Za tjeranje krpelja preporuča se prije šetnje nanijeti pripremljenu smjesu na kožu, posebno pazeći na područja koja su najosjetljivija na izloženost. Evo nekoliko dodatnih savjeta za držanje krpelja na odstojanju:Određene biljke emitiraju mirise koji odbijaju krpelje, što ih čini korisnim za stvaranje infuzija koje se mogu nanositi na kožu i odjeću. Utvrđeno je da su sljedeće biljke učinkovite u borbi protiv krpelja:

ružmarinKaduljaKovnicaPriprema infuzije: Započnite odabirom željenog bilja za infuziju. Zatim odabrano bilje pažljivo prelijte malom količinom kipuće vode.
Ostavite infuziju da odstoji 20 minuta. Nakon što to vrijeme istekne, procijedite uvarak i prebacite ga u bočicu s raspršivačem.Za dodatnu zaštitu od krpelja tijekom boravka na otvorenom, pripremljenim naljevom namažite kožu i odjeću. Iskoristite ovu nekompliciranu i organsku formulu kako biste sebi pružili dodatni sloj zaštite.

Preporučeno