– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o popularnom srpskom TV voditelju, Dejan Pnteliću. Poznato je da se on povukao sa TV ekrana, i to iz razloga jer je dobio tumor. Na njegovu sreću, on je pobijedio ovu tešku bolest….

Prošlo je više od desetljeća otkako je cijenjeni voditelj Dejan Pantelić dobio jednu od najporaznijih vijesti u životu: dijagnozu raka krajnika. Srećom, pravodobno je prošao niz tretmana koji su dali vrlo pozitivne rezultate. Oni koji su ga ranije poznavali možda su primijetili promjenu u njegovom vokalnom tonu, budući da je promuklost često početni pokazatelj ove ozbiljne bolesti. Za zdravstvene djelatnike sposobnost prepoznavanja bolesti u njezinim ranim fazama predstavlja značajan izazov. Obično bolest ostaje neotkrivena sve dok ne napreduje u okolna tkiva, zahvaćajući i limfne čvorove i jezik. Otežano gutanje služi kao glavni znak raka krajnika, često praćeno osjećajem zadržavanja hrane u grlu.

  • Osim toga, jedan krajnik može izgledati natečen, krv može biti prisutna u slini, može se pojaviti nelagoda u ustima, može se razviti uporna rana ili čir, grlo može postati hrapavo, govor može postati nejasan i može se pojaviti jaka bol u uhu. Tijekom cijele prezentacije, govornik je istaknuo nedostatak tipičnih simptoma i nesvjesnost svog stanja. Razmišljajući o tom trenutku, Dejan se prisjetio da nije osjećao nikakvu fizičku bol, ali je postojao skriveni osjećaj nelagode. Svjesno je odlučio izbjeći skretanje pozornosti na problem skriven ispod njegovih krajnika, problem koji se postupno širio i vršio pritisak na jednu od njegovih žlijezda.

Čak i nakon savjetovanja s više liječnika, nije se susreo s nikakvom vrstom nelagode. U početku rak obično ne uzrokuje bol, ali kako vrijeme odmiče, sigurno može dovesti do nelagode. Njegova krvna slika nije pokazala abnormalnosti, a nije imao prethodnu povijest konzumiranja alkohola ili pušenja. Prilikom prvog pregleda činilo se da mu je krajnik u dobrom stanju. Tek nakon značajne operacije identificirana je opstrukcija ispod krajnika.

 “BONUS TEKST” 

Što se tiče skladištenja piletine, hladnjak je popularan izbor za mnoge zbog svoje praktičnosti. No, često se postavlja pitanje koliko se piletina može sigurno čuvati na ovaj način. Ovisno o tome je li piletina sirova ili kuhana, vrijeme skladištenja može varirati, u rasponu od samo nekoliko dana do cijele godine. Metoda skladištenja – bilo u hladnjaku ili zamrznuta – igra značajnu ulogu u određivanju koliko dugo piletina ostaje sigurna za konzumaciju.

Koliko se piletina može maksimalno čuvati u hladnjaku? Sirova perad, uključujući piletinu i puretinu, može se sigurno čuvati u hladnjaku otprilike 1-2 dana. Nasuprot tome, kuhana piletina može se sigurno čuvati u hladnjaku oko 3-4 dana. Čuvanje piletine u hladnjaku pomaže usporiti rast bakterija, budući da se bakterije općenito sporije razmnožavaju ako se drže na temperaturama ispod 4°C. Za optimalne uvjete skladištenja, preporučljivo je staviti piletinu u zatvorenu posudu i držati je u hladnjaku. Ipak, ako ga planirate čuvati dulje vrijeme, zamrzavanje bi bila najbolja opcija. Ako imate nekuhanu piletinu koju treba konzervirati, možete je sigurno čuvati u zamrzivaču najviše devet mjeseci. S druge strane, cijelo pile namijenjeno zamrzavanju može trajati i godinu dana. Ako je piletina već pečena i želite je zamrznuti, može se čuvati od 2 do 6 mjeseci.

Preporučeno