Svjedoci smo toga, da u posljednjih 10 godina su faktički nestali zima i proljeće. Imamo tople zime, a ljeta su sve jača i jača. Poredeći ovu zimu, sa onim što nam predstoji, po svemu sudeći ne čeka nas nimalo lagano ljeto. Već sada su meteorolozi napravili šta nas to otprilike čeka ovoga ljeta.
Iako zima 2023./2024. nije službeno završila, već je postigla izvanredne uspjehe i osigurala svoje mjesto kao jedna od najtoplijih zima zabilježenih od 1888. Uzimajući u obzir prošla predviđanja i kasnije rekordne temperature nakon toplih zima, to je velika je vjerojatnost da smo na rubu iznimno vrućeg ljeta.
Brzina zagrijavanja u Srbiji premašuje svjetski prosjek.
Najnovije izvješće Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) otkriva jedan intrigantan podatak u zimskoj sezonskoj prognozi. Vrijedi napomenuti da je najtoplija zima zabilježena 2007. godine, nakon čega je uslijedilo sparno ljeto kada je u Srbiji zabilježena temperatura od nevjerojatnih 44,9 stupnjeva Celzijevih. Imajući to na umu, klimatolog Goran Pejanović, zamjenik ravnatelja RHMZ-a, potvrđuje da je još jedno burno ljeto na pomolu.
Prema riječima Gorana Pejanovića, evidentno je da su u Srbiji sve toplija ljeta i zime, a jedan od primarnih faktora koji tome doprinose su klimatske promjene ili globalno zagrijavanje. Globalna temperatura porasla je za više od 1 stupnja, dok je u Srbiji od 1951. godine eskalirala za nevjerojatnih 2 stupnja. Zapravo, Srbija se zagrijava brže u odnosu na svjetski prosjek. Od pet najtoplijih godina, četiri su se dogodile nakon 2018., što ukazuje na ubrzanje klimatskih promjena i trend prema višim temperaturama. Protekla zima bila je iznimno topla, te je u Srbiji za 3,9 stupnjeva premašila normalnu temperaturu, au Beogradu za 4,5 stupnjeva. Gledajući unatrag na ljestvicu do 2007., najtoplija zabilježena zima bila je upravo te godine, popraćena žarkim ljetima 2007., 2018., 2019. i 2022., a 2023. bila je najtoplija. Ova povećanja temperature nisu ograničena samo na ljeto ili zimu, već se opažaju tijekom cijele godine.
Osim klimatskih promjena, klimatologinja ističe atmosfersko-oceanske pojave kao još jedan čimbenik koji doprinosi sve toplijim godinama. Konkretno, ističe prisutnost toplog Tihog i tropskog oceana prošle i ove godine, poznatog kao “El Niño”, koji igra ulogu u ukupnom porastu godišnjih temperatura. Uoči nadolazećeg ljeta, numerički modeli koriste se za prognozu klime za duža razdoblja. Prema tim modelima predviđa se iznadprosječna temperatura zraka s odstupanjem od 2 stupnja. Konkretnije, prosječne sezonske temperature kretale bi se od 21 do 25 stupnjeva, au višim brdsko-planinskim predjelima između 13 i 18 stupnjeva. Ipak, najviše zabrinjava broj tropskih dana, definiran kao kada maksimalna dnevna temperatura prelazi 35 stupnjeva.
Takve ekstremne vrućine predstavljaju značajne izazove za ljude, životinje i razne sustave. Klimatologinja Pejanović naglašava da je to područje koje posebno zabrinjava. Prema istom proračunskom modelu, tijekom ljeta 2024. očekuje se da će oborina biti u granicama prosjeka, u rasponu od 160 do 250 milimetara po četvornom metru. U gorskim predjelima očekuju se nešto veće količine oborine, prema procjenama oko 220 do 290 milimetara po četvornom metru.
Prema riječima Gorana Pejanovića, predviđeni raspon broja dana s maksimalnom temperaturom iznad 30 stupnjeva ovog ljeta je između 35 i 60.
Očekujte da će se značajan dio ljeta sastojati od temperatura koje prelaze 30 Celzijevih stupnjeva. Prošlo ljeto rangirano je kao 11. najtoplije u Srbiji, prema podacima od 1951. do 2023. godine, a najviše zabilježene temperature zabilježene su na Paliću i Kopaoniku. Međutim, ljeto 2012. drži rekord kao najtoplije ljeto zabilježeno.
Tijekom 2023. godine na Kopaoniku je zabilježen natprosječni porast temperature od gotovo 3 stupnja, s prosječnom temperaturom od 13,09 stupnjeva. No, najviša zabilježena temperatura od 39 stupnjeva zabilježena je 25. srpnja 2023. u Dimitrovgradu, te 4. kolovoza u Nišu. Broj tropskih noći, koje se definiraju kao noći s minimalnom temperaturom iznad određenog praga, dosegao je 21 i na Paliću i u Somboru. Ovo je nadmašilo prethodni maksimum od 19 tropskih noći zabilježenih 2015. Iako neki ovo mogu smatrati beznačajnim, važno je napomenuti da ljeto traje od lipnja do kolovoza, obuhvaćajući ukupno 92 dana. Od tih dana Palić je doživio nevjerojatnu 21 tropsku noć. Takvi uvjeti izuzetno otežavaju spavanje i odmor, posebno u kombinaciji s visokim dnevnim temperaturama, što dovodi do pojave toplinskih valova, koji uvelike utječu na dobrobit ljudi, objašnjava klimatolog.
Naš klimatolog predviđa nadolazeće ljeto ispunjeno velikim vrućinama i savjetuje da se pripremimo na intenzivne toplinske valove, koji mogu itekako smetati pojedincima jer se temperature penju iznad 30 stupnjeva. Međutim, nije samo visoka temperatura ono što predstavlja izazov; klimatske promjene uzrokovale su porast sadržaja vodene pare u atmosferi. Ova kombinacija visokih temperatura i povećane vlažnosti, koja iznosi 15 posto više u odnosu na prethodna razdoblja, može biti fizički iscrpljujuća. Na razinu vlažnosti utječe isparavanje oceana i kopna. Ilustracije radi, ako vlažnost zraka iznosi 50 posto, a temperatura dosegne 30 stupnjeva, efektivna temperatura već se penje na 35 stupnjeva, što je blizu temperature našeg tijela. U takvim okolnostima postaje teško učinkovito reagirati, upozorava naš klimatolog.