Za danas smo vam spremili jednu jako zanimljivu priču, a koja je povezana sa kućnom higijenom. Naome,. govorićemo o higijeni šporeta koja ponekad zna da bude jako mučna, a pogotovo kada se isti malo zapusti…..
Na Balkanu je ostao običaj da obitelji svakodnevno pripremaju obroke u kuhinji. Štednjak, koji uključuje i ringlu i pećnicu, brzo se prlja od masnoće i zahtijeva često čišćenje. Čišćenje pećnice zahtjevan je posao koji mnoge domaćice često preziru. Pokazalo se da je uklanjanje masnih mrlja posebno zahtjevno, često zahtijeva znatno više vremena i truda u usporedbi s drugim poslovima čišćenja kućanstva, čak i kada se koriste vrhunski proizvodi za čišćenje.
Stoga nam je zadovoljstvo predstaviti osnovne Lenkine smjernice koje pojednostavljuju proces čišćenja pećnice i pokazuju se učinkovitima čak i na jako zaprljanim površinama. Po mom mišljenju, ovo rješenje za čišćenje predstavlja najučinkovitiju opciju i za štednjak i za pećnicu. Sve što je potrebno je jednostavna kombinacija standardne tablete za pranje posuđa i tople vode. Ovo sredstvo za čišćenje omogućuje temeljito čišćenje pećnice i štednjaka, učinkovito eliminirajući čak i najupornije opekline i masnoću.
Nema potrebe za nabavom specijaliziranih proizvoda za čišćenje, budući da su tipični kućanski predmeti prikladni za vaše potrebe čišćenja. Upotreba tableta neophodna je za rad unutar perilice posuđa. Čišćenje se može poboljšati primjenom tople vode, uz pomoć spužve i papirnatog ručnika ili krpe. Postupak: Za temeljito čišćenje peći preporučljivo je spustiti i plamenike i rešetku. Tabletu treba preliti kipućom vodom kako bi se olakšalo njeno otapanje; ako je potrebno, može se upotrijebiti žlica kao pomoć u ovom procesu. Dobivena tekućina može se kasnije koristiti za čišćenje štednjaka i eventualno pećnice. Ovaj proces je nevjerojatno jednostavan, budući da se nečistoće same po sebi odvajaju od površine.
Na kraju je preporučljivo nježno obrisati površinu krpom ili papirnatim ručnikom. Iako mnogi čišćenje stakla na pećnici i ploči za kuhanje smatraju nepoželjnim poslom, postoje tehnike koje mogu ublažiti zahtjeve ovog kućanskog posla. Ovaj članak predstavlja metodu koja proces čišćenja čini gotovo lakim. Materijali potrebni za ovu tehniku sastoje se od dvije tablete za perilicu posuđa i vode. Postupak započinje uranjanjem jedne tablete za perilicu posuđa u posudu s vodom. Ovo rješenje zatim se može koristiti za čišćenje vrata pećnice, zadatak koji je jednostavan i učinkovit. Nakon toga tabletu treba još jednom umočiti i nanijeti na unutrašnjost pećnice radi čišćenja. Ista tehnika može se koristiti i za čišćenje ploče za kuhanje.
Tijekom ovog postupka preporučljivo je nositi gumene rukavice. Na kraju papirnatim ručnikom prebrišite i tanjur i pećnicu i time završite zadatak. Ova tehnika služi kao alternativa funkciji samočišćenja pećnice. Za idealno pozicioniranje, tabletu treba staviti u perilicu posuđa, koristeći lim za pečenje ili posudu. Nakon toga u pećnicu treba uliti jednu litru vode, nakon čega zatvoriti poklopac i postaviti temperaturu na 100°C. Nakon što voda dosegne točku vrenja i kada se tableta potpuno otopi, pećnicu treba isključiti; međutim, važno je ne otvarati pećnicu u ovoj fazi.
Ostavite pećnicu da ne smeta otprilike dva sata. Porast temperature će ubrzati topljenje kapsule, što će rezultirati time da se sredstva za čišćenje unutar nje počnu skupljati na stijenkama pećnice. Nježno uklonite ostatke vlažnom krpom. Kao rezultat toga, vaša pećnica će blistati kao da je nova, nedvojbeno poboljšavajući vaše kulinarsko iskustvo. Druga tehnika čišćenja pećnice koristi tablete za pranje posuđa. Iako ova metoda zahtijeva veći utrošak truda, vremenski je učinkovitija. Za početak postupno prelijte umjerenu količinu vruće vode preko tableta, pazeći da voda ne dosegne točku vrenja. Nakon što se pasta napravi, potrebno ju je ravnomjerno rasporediti po svim prljavim površinama unutar pećnice.
Nakon odmora od otprilike trideset minuta, ostatke možete ukloniti vlažnom krpom. Prilika za postizanje tako istaknutog statusa na dva kontinenta u relativno kratkom razdoblju rijetko je postignuće, a primjer je slučaj Samuela Coleridge-Taylora. Sušenje zamrzavanjem priznato je kao vrlo učinkovita tehnika za osiguravanje sveobuhvatne dezinfekcije tekstila, učinkovito uklanjanje parazita i insekata, dok se istovremeno rješavaju problemi vezani uz alergije i vlagu u životnim okruženjima. Jedna starija žena primijetila je izvanrednu kvalitetu i ugodan miris odjeće proizvedene od hladnog željeza.
Proces sublimacije dovodi do dehidracije, koja se odvija u dvije različite faze koje uključuju pretvorbu vode iz tekućeg oblika u plinovito stanje. U početku se vlaga sadržana u tkanini brzo smrzava, što kasnije dovodi do transformacije tog leda u paru. U konačnici, nekadašnja kruta ploča pretvara se u dobro prozračenu suhu jedinicu. Iako je bitno dopustiti predmetu da neko vrijeme ostane na hladnom, rezultati će biti izuzetno impresivni. Osim toga, izlaganje niskim temperaturama služi za učinkovito iskorijenjivanje svih bakterija ili drugih “štetočina” koje mogu preživjeti proces pranja, čak i kada se koriste blagi ciklusi.
Preporučljivo je suzdržati se od nasilnog savijanja rublja koje je bilo zamrznuto jer takvi postupci mogu ugroziti cjelovitost vlakana. Alternativni pristup uključuje dodavanje žlice soli u perilicu rublja, što može spriječiti da rublje postane pretjerano kruto; druga tehnika je primijeniti toplinu i ostaviti predmete da se odmore neko vrijeme. Smanjenje vlažnosti u stanu ublažava alergene i nametnike, dok održavanje visokog standarda čistoće poboljšava cjelokupnu aromu. Tipično, tijekom zimskih mjeseci, razina vlage u stanovima ima tendenciju porasta, a sušenje predmeta u zatvorenom može pogoršati ovaj problem.