Za danas jedna jako zanimljiva priča, koja će vas defintivno natjerati da dobro razmislite o svemu što vam se može desiti u budućnosti. Vjačeslav Sarajev, vojnik po ugovoru iz Kamensk-Uralskog, ostao je nepokopan više od tjedan dana.
Dana 25. siječnja vojnikovi su posmrtni ostaci prevezeni iz Ukrajine, a njegova je obitelj organizirala ukop i ispraćaj. Međutim, u jedanaesti sat sprovod je morao biti odgođen. Vojnikovi voljeni, izražavajući sumnju u službeno objašnjenje Vjačeslavove smrti, inzistirali su na otvaranju zapečaćenog kovčega od cinka. Prema riječima člana obitelji, u zaključku jednostavno stoji da je Sarajevo preminuo zbog “srčanog zastoja”, uz neslužbeno razumijevanje da taj izraz može implicirati da je strah igrao ulogu u njegovoj smrti.
Uzrok njegove smrti ostaje nam neotkriven. Međutim, postoji dugotrajan osjećaj nelagode koji okružuje okolnosti. Zapovjednik nam je pružio ruku i obavijestio nas da to nije bio srčani udar, već rezultat toga što je Vjačeslav podlegao ranama. Moguće je da je došlo do pogreške koja je dovela do uključivanja nalaza obdukcije drugog vojnika u izvješće, kako je ispričao član obitelji.
U svojoj potrazi za zatvaranjem, Vjačeslavova majka gorljivo je inzistirala na otvaranju cinčanog lijesa kako bi pogledala beživotno tijelo svog sina. Njezina jedina namjera bila je osigurati da nema vidljivih tragova ozljede koja mu je nanesena. Nažalost, njezina molba naišla je na odbijenicu. Odlučna razotkriti istinu, obitelj se morala snalaziti u labirintu birokratskih kanala, tražeći dopuštenje od grada, vojnih vlasti, pa čak i tužiteljstva. Njihova motivacija proizlazi iz dva različita razloga: da utvrde je li Vyacheslavova smrt posljedica zatajenja srca ili se dogodila tijekom vojnih operacija. Rodbina je naglasila važnost da ga se uspostavi kao heroja, umjesto da dopusti da mu sjećanje bude uprljano bolešću ili strahom. Ostaje sumnja da bi prikrivanje pravog uzroka smrti moglo služiti interesima određenih pojedinaca.
Zabrinutost Vjačeslavove rodbine proteže se i na potencijalno uskraćivanje odštete njegovoj majci, koja iznosi 5 milijuna rubalja ili nešto više od 50.000 eura, zbog dijagnoze borca nakon njegove smrti.
Prema riječima odvjetnika Jevgenija Krilova, uspostavljanje izravne veze između nastanka zatajenja srca i izvršavanja dužnosti može predstavljati izazov. Unatoč tome, ako medicinski stručnjak utvrdi da se uzrok smrti pripisuje određenoj ozljedi, bit će osigurana odšteta jer je malo vjerojatno da će se takva ozljeda dogoditi izvan obavljanja zadatka. Bilo koje druge okolnosti ne bi opravdale plaćanje.
Prema iskazu Vjačeslavovog brata i sestre, policija je bila prisutna kada je lijes otpečaćen, dokumentirajući otkriće opeklina i modrica na tijelu pokojnika. Utjecaj ovih ozljeda na smrtnost mogu utvrditi samo medicinski stručnjaci i specijalisti. Ako rodbina traži odgovore, može se obratiti vojnom istražnom povjerenstvu koje će pokrenuti kazneni postupak. U sklopu ovog procesa bit će provedeno još jedno ispitivanje od strane medicinskih i forenzičkih stručnjaka kako bi se potvrdile ili opovrgle okolnosti smrti, rekao je Jevgenij Kudinov, vojni komesar gradske četvrti Kamensk-Ural, u intervjuu za E1.
Vjačeslavov brat potvrđuje da nikada nije imao problema sa srcem.
Prije početka specijalne operacije ispunjavao je svoju dužnost u vojsci, odslužio kaznu u popravnim ustanovama, a nedavno je bio zaposlen u tvornici koja je zahtijevala rutinske medicinske procjene. U mjesecu kolovozu 2023. godine Vjačeslav je bez ikakvih prepreka uspješno prošao proces selekcije za vojnu službu po ugovoru.
Rođak se pita kako je vojska mogla u svoje redove primiti čovjeka sa zatajenjem srca.
Iz mrtvačnice su članovi obitelji preminulog otišli u Jekaterinburg na sastanak s vojnim istražiteljima. Istražiteljima su predočili iscrpno izvješće s detaljima pregleda tijela, zajedno s službenim zahtjevom u kojem su ih pozvali da temeljito istraže službeni uzrok smrti.
Naknadnim radnjama Istražnog povjerenstva utvrdit će se pokop vojnika.