– Čašica rakije na prazan stomak, svako jutro je postala urbana legenda na ovim prostorima, a to posebno važi za Srbiju. Ako na sve to dodate bijeli luk, ili med, onda radite i više nego pravu stvar za svoj imunitet…

Problem pretilosti u našem je društvu u porastu, što je činjenica koju naš tim stručnjaka često potvrđuje. Uzrok ovog problema leži u našim prehrambenim navikama, koje su često pod utjecajem stresa i nedostatka vremena za pravilnu pripremu hranjivih obroka. U nedavnoj epizodi televizijske emisije “Uranak” na K1, endokrinolog dr. Srđan Popović i nutricionistica Marija Rapajić bavili su se utjecajem glukoze na gušteraču, dovodeći u pitanje uvriježeno mišljenje da su med i rakija ključ dugovječnosti.

  • Prema riječima prof. dr. Srđana Popovića, endokrinologa, glukoza je najsnažniji pokretač lučenja inzulina. Dok su druge tvari poput aminokiselina i masnih kiselina testirane, glukoza je ta koja izaziva snažan odgovor beta stanica u Langerhansovim otočićima u gušterači, uzrokujući prekomjerno oslobađanje inzulina.

Međutim, postoji zabrinutost zbog toga što su zaslađena pića previše slatka. Prirodni sokovi su sve rjeđi, a konzumacija čaše ovakvih zaslađenih napitaka nerijetko ostavlja loš osjećaj zbog visokog udjela šećera. Ova pretjerana konzumacija zaslađenih sokova može dovesti do napada na gušteraču, što rezultira povećanim lučenjem inzulina, inzulinskom rezistencijom, te u konačnici razvojem pretilosti i dijabetesa. Nažalost, prevalencija pretilosti je u porastu ne samo među odraslima, već i među djecom.

Zabrinjavajuće je primijetiti da dijabetes tipa 2, koji se prije povezivao s odraslima mlađima od 30 godina, sada postaje sve češći kod djece. To ukazuje na djelomičnu disfunkciju endokrinog pankreasa i tako dalje. Pretjerano opterećenje sustava i dalje postoji, prvenstveno zbog obilja dražesnih faktora. Dostupna su ukusna osvježenja sokova i kolača. Kombinacija žlice meda i čašice rakije često se smatra formulom dugovječnosti, iako stručnjaci često vode rasprave o utemeljenosti tih tvrdnji. Prema riječima dr. Popovića, mišljenje da kombinacija meda i rakije može dovesti do duljeg života zapravo je pogrešno jer može uzrokovati probleme gušterači.

  • Dok se med općenito smatra zdravim, treba ga konzumirati zajedno s kruhom i maslacem kako bi se dobio potpuni obrok. Kao desert, med je najbolje uživati ​​nakon obroka, kada je tijelo već proizvelo dovoljno inzulina da metabolizira dodatni šećer. Iako je voće važan dio uravnotežene prehrane, dijabetičari bi trebali voditi računa o veličini porcija, ograničiti njihov unos na ono što im stane na dlan i konzumirati ih kao dio obroka. Ovo je posebno važno za dijabetičare, koji bi trebali izbjegavati tretirati voće kao međuobroke i umjesto toga ga konzumirati nakon glavnog obroka.

Izračun indeksa tjelesne mase (BMI) uključuje dijeljenje tjelesne mase u kilogramima s kvadratom visine u metrima, čime se dobiva ključna metrika za procjenu zdravlja. “Izračun uključuje dijeljenje težine u kilogramima s kvadratom visine, mjerene u metrima. Time se dobiva indeks koji predstavlja težinu u kilogramima po četvornom metru. Idealno bi ovaj indeks trebao biti u rasponu od dvadeset i nešto, dok bi Vrijednost od trideset ukazuje na značajnu pretilost, također možemo procijeniti da li netko pati od pothranjenosti.

Nadalje, on služi kao pokazatelj, posebno u slučajevima dijabetesa, kronične bolesti i potrebe za promjenom načina života. specijalistički razrađen. Odnos između stresa i pretilosti je značajan. Prisutnost stresa, koji je u prošlosti bio manje zastupljen, može pridonijeti proizvodnji dijabetogenih hormona koji opterećuju gušteraču, smanjuju proizvodnju inzulina i u konačnici rezultiraju pretilošću i dijabetesom. Važno je napomenuti da pretjerani stres može imati štetan utjecaj na indeks tjelesne mase pojedinca.

Prema riječima nutricionistice Rapajić, pekarski proizvodi sadrže najviše šećera od raznih namirnica. Nakon konzumacije pekarskog proizvoda, naše tijelo ne prima nikakve esencijalne minerale i vitamine, pa u kratkom vremenu osjećamo glad. To je zbog činjenice da naš metabolizam nema što preraditi. Naši okusni pupoljci su se od samog početka navikli na slatko, jer čak i majčino mlijeko ima sladak okus. Kada osjetimo nezadovoljstvo, naša je prirodna sklonost posegnuti za komadićem čokolade jer on zadovoljava našu želju za slatkim.

Količina aminokiselina prisutnih u čokoladi utječe na raspoloženje, no ključno je biti umjeren. Ključni koncept ovdje je pronalaženje ravnoteže, a jedan od načina da se to postigne je konzumacija komadića čokolade nakon obroka kako bi se regulirala razina inzulina. Druga je mogućnost spojiti jabuku s komadićem čokolade, jer će vlakna u jabuci također pomoći u regulaciji inzulina. Primarni faktor koji utječe na pretilost kod mladih pojedinaca vrti se oko njihovog izbora grickalica. Tinejdžeri se često osjećaju neugodno ponijeti hranjivu grickalicu i umjesto toga se odluče za čips i gazirana pića, koji su trenutno u modi, ali štetni za njihovo zdravlje i metabolizam.

Ove grickalice sadrže prazne šećere koji se brzo troše, što dovodi do trenutačne gladi, osobito među pažljivom djecom u razredu čiji je mozak potreban glukoze. Za djecu je ključno da konzumiraju zdrave međuobroke koji omogućuju sporu apsorpciju glukoze. Nepravilne navike žvakanja mogu otežati pravilnu probavu, što rezultira zatvorom i mogućim zdravstvenim komplikacijama, ističe nutricionistica Rapajić.

Preporučeno