– Srčani udar možemo podijeliti u dvije kategorije. Prvi je onaj koji dolazi danima, i možete da ga osjetite po nekim simptomima. Međutim, onaj drugi, koji je puno gori je onaj koji dolazi nenadano i može se reći za par sekundi do minute….

U slučaju da se nađete sami i osjetite simptome srčanog udara, ključno je da odmah potražite pomoć od nekoga u blizini kako biste bili sigurni da ćete odmah dobiti liječničku pomoć u najbližoj ustanovi. Ako postoji bilo kakva nejasnoća u vezi s tim radi li se o srčanom udaru ili ne, preporučuje se da odmah nazovete hitnu pomoć umjesto da čekate. Istraživanja pokazuju da starije osobe i žene često odgađaju traženje pomoći zbog različitih čimbenika, uključujući neuspjeh u prepoznavanju simptoma, pogrešno zamjenjujući simptome srčanog udara (poput bolova u trbuhu ili ramenima) za simptome nepovezanih bolesti i želju da izbjegnu opterećivanje svojih voljenih .

Važno je pomno pratiti simptome koji se mogu pojaviti već mjesec dana prije srčanog udara. Umor Kod žena je neobjašnjiv umor čest simptom koji može poslužiti kao znak upozorenja za nadolazeći srčani udar. Iscrpljenost se pojačava kako dan odmiče, čineći čak i osnovne aktivnosti kao što su tuširanje ili pospremanje kreveta sve težim za obavljanje. Neugoda u trbuhu čest je simptom koji je često popraćen osjećajem mučnine, nadutosti ili prisutnosti plinova.

Prije nego što dožive srčani udar, pojedinci obično osjećaju povremene valove boli. Muškarci ne bi smjeli zanemariti bol u prsima jer je to ključni rani pokazatelj. Nasuprot tome, kod žena se ovaj simptom javlja samo u 30% slučajeva. Nelagoda, prolazna ili stalna, može se manifestirati u rukama (obično lijevoj), čeljusti, vratu, ramenima i abdomenu. Nesanica Manifestacije se sastoje od poteškoća u započinjanju spavanja, preranog buđenja i loše kvalitete sna. Ovi simptomi povezani su s povećanom osjetljivošću na kardiovaskularne bolesti i cerebrovaskularne incidente.

Osim toga, pojedinci mogu doživjeti intenzivnu tjeskobu i česte izostanke s posla, a žene su sklonije ovom stanju. Otežano disanje ili osjećaj nedostatka zraka može dati dojam neadekvatnog disanja i dovesti do vrtoglavice. Ovaj specifični simptom, koji pogađa i muškarce i žene, često se manifestira do pola godine prije srčanog udara. Gubitak kose je čest pokazatelj, prvenstveno pogađa muškarce starije od 50 godina, iako su i žene podložne ovom stanju. Kada dožive ubrzan ili nepravilan rad srca, pojedinci, osobito žene, često osjećaju paniku i tjeskobu.

  • Vrtoglavica i ekstremni umor mogu biti posljedica napada nepravilnog rada srca koji traje 1-2 minute. Abnormalno ili pretjerano znojenje, koje se može manifestirati u bilo kojem trenutku, može poslužiti kao rani znak srčanog udara. Ovo stanje uglavnom pogađa žene i ponekad se može pogrešno protumačiti kao znakovi menopauze, nalik valovima vrućine ili noćnom znojenju. Simptomi slični gripi, koji obuhvaćaju vlažnu kožu i znoj, traju bez obzira na temperaturu okoliša ili fizičku aktivnost. Dok se simptomi srčanog udara ponekad mogu smanjiti, najčešći pokazatelji ostaju nepromijenjeni.

Prsa mogu osjetiti dugotrajnu ili iznenadnu nelagodu, karakteriziranu osjećajem stezanja, punoće i neugodnog pritiska koji može potrajati nekoliko minuta. Bol, u rasponu od oštre do tupe, može varirati u intenzitetu i trajanju, potencijalno se šireći na različita područja tijela. Može biti kratkotrajan ili trajati nekoliko sati. Može se osjetiti bol i nelagoda u različitim područjima kao što su čeljust, lijeva strana, ruke, leđa, vrat i trbuh, osobito u regiji poznatoj kao područje “žlice”.

Bolovi u prsima, otežano disanje, osjećaj nedostatka zraka i nedostatak zraka uobičajeni su simptomi. Simptomi poput hladnog znoja, mučnine, povraćanja, blijede puti i opće slabosti mogu ukazivati ​​na stanje nelagode i fizičku ranjivost. Otkucaji srca mogu se povećati do maksimalno 150 otkucaja u minuti. Nagli gubitak pokretljivosti udova ili više udova, bilo da se radi o ruci ili nozi, čest je simptom. Iznenadna pojava nesvjestice ili iscrpljujuće glavobolje mogu biti alarmantni.

Ako osjećate razdražljivost, strah ili osjećaj nadolazeće smrti, važno je da osobe sa srčanim oboljenjima potraže pomoć ako bol potraje dulje od dvije minute. Slično, osobe s anginom pektoris trebaju potražiti liječničku pomoć ako se bol ne povuče ni nakon deset minuta primjene nitroglicerina. U slučaju da ste sami i sumnjate da imate srčani udar, nemojte se ustručavati zamoliti nekoga da vas otprati do najbliže zdravstvene ustanove.

Preporučeno